Czy wiesz że...? Zdrowie

Internetowa apteka

internetowa-apteka

Internet to medium nowych możliwości. Nie tylko ułatwia nam dostęp do wiedzy, ale także do produktów, których nie znajdziemy w okolicznych sklepach. Podobnie jest z lekami i suplementami, które możemy nabyć tylko w aptekach. W ostatnim czasie powstało wiele internetowych stron sprzedających środki farmaceutyczne, nawet te na receptę. Czy takie zakupy są bezpieczne?

“Przed użyciem przeczytaj ulotkę lub skonsultuj się z lekarzem, lub farmaceutą” – ten tekst pojawia się w każdym spocie reklamowym, na każdej ulotce czy reklamie prasowej, przypominając nam, że niewłaściwie użyty czy przeterminowany środek nie tylko nam nie pomoże, ale może także zagrozić naszemu zdrowiu lub życiu. Mając to na uwadze,a chcąc kupić nieznany specyfik, często pytamy o niego farmaceutę w aptece zanim jeszcze zdecydujemy się na zakup. Przed nabyciem produktu możemy też przeczytać ulotkę i obejrzeć opakowanie… Internet nie daje nam tej możliwości.
Aby ustrzec się przed podróbkami czy fałszywymi cudownymi lekami na wszystkie dolegliwości, powinnyśmy sprawdzić wpierw stronę internetową, za pośrednictwem której, planujemy dokonać zakupu.

Po czym poznać dobrą aptekę internetową?

  • podaje faktyczny (fizyczny) adres, gdzie mieści się firma
  • zamieszcza numer telefonu lub e-mail pod którym możemy skonsultować się w wykształconym farmaceutą
  • wymaga okazania recepty, jeśli lek jest do nabycia tylko na kupon z pieczątką lekarza. Nie cieszmy się z „okazji”, gdy apteka nie wymaga od nas recepty przy takim produkcie, to powinno tylko wzbudzić podejrzenia
  • zamieszcza informacje o posiadanym zezwoleniu na prowadzenie apteki, podając jego numer
  • informację o niej znajdziemy w Wojewódzkim Inspektoracie Farmaceutycznym oraz na stronach internetowych inspektorów

Co powinno nas zaniepokoić?

  • przede wszystkim niepokojący będzie brak którejkolwiek z powyższych informacji
  • sprzedaje leki dużo tańsze niż te w stacjonarnych aptekach
  • po założeniu konta zasypuje nas spamem reklamowym
  • sprzedaje leki w innych dawkach niż te, wskazane i dopuszczone do obrotu przez producenta

Jeśli trafimy na aptekę internetową nie podającą adresu czy numeru zezwolenia lub jeśli zakupiony przez nas lek, budzi podejrzenie, że jest podróbką, powiadommy o tym Inspektorat Farmaceutyczny. Gdy chodzi o zdrowie, nie możemy być bierne, nie możemy tolerować oszustów, których działalność może zagrozić zdrowiu naszemu i innych osób.

A. Złotkowska

Komentarze (13)

pati25

13 lat temu

Ja nie kupowałam i nie będę kupowac leków przez interneet.Chodzę do apteki w moim mieście,gdzie mam takiego farmaceutę u którego stale kupuję.Jak coś to postara się zamówic,zaproponuje tańsz lek.

kasia1358

13 lat temu

Nigdy nie kupowałam leków i raczej sie nie odważę.W normalnej aptece zawsze mozna popytać farmaceute o lek,cos doradzi czy da zamiennik.Głównie kupuje leki dla dzieci,a ja i mąż to rzadko,zwykle antybiotyki,a na nie mamy zniżkę jako Zasłużony Honorowy Dawca Krwi.W internetowych aptekach chyba tej zniżki nie uwzględniają

malgosia74

13 lat temu

Apteka internetowa jest czasem dobrym rozwiązaniem, tylko musi być sprawdzona. Czasem z koleżankami zbieramy listę potrzebnych nam preparatów witaminowych i leków dostępnych bez recepty, takich, które już zażywałyśmy i składamy zamówienie zbiorowe. Im wyższa kwota to i rabat jest, darmowa przesyłka, czasem jakiś gadżet 🙂 Poza tym apteki internetowe mają tańsze leki niż w aptece u nas ” za rogiem” . Przynajmniej takie jest moje zdanie naten temat, trzeba oszczędzać jak mamy możliwość mieć coś taniej to po sprawdzeniu korzystajmy z okazji:)

barbara13

13 lat temu

Kupiłam w aptece internetowej pończochy przeciwżylakowe i jestem bardzo zadowolona. Po pierwsze – dużo tańsze jak w sklepie medycznym w moim mieście, bieżąco byłam informowana o wpływie pieniędzy na konto apteki, momencie wysyłki paczuszki z zamówionym towarem, otrzymałam także sporo próbek bardzo dobrych kremów. Pełny profesjonalizm pracownika apteki i moja satysfakcja.

danatwa

13 lat temu

Nigdy nie kupowałam i raczej nie będę kupować . Jestem wierna jednej aptece , zbieram tam punkty które wymieniam na nagrody i to mi się opłaca.

7-zyczen

13 lat temu

Mialam na tyle odwagi,ze odwazylam sie na zakup lekow w internecie,ale to byl moj pierwszy i ostatni raz…Cena rodem Hollywood,ale spam zawalony do dzis…!Haslo nie odpowiednie chociaz przy rejestracji bylo ok.!Dziewczyny!Oferty im taniej(slynne rankingi wyszukiwania najtanszych lekow) to lepiej…precz z tym…!

jkokosza

13 lat temu

A ja kupowałam kremy i leki przez internet z apteki internetowej. Najpierw dokładnie posprawdzałam wszystkie dane i zaryzykowałam. Opłacało się.Przesyłkę dostałam w ciągu 2 dni. Teraz często kupuję przez internet i już nie boję się,

jkokosza

13 lat temu

A ja kupowałam kremy i leki przez internet z apteki internetowej. Najpierw dokładnie posprawdzałam wszystkie dane i zaryzykowałam. Opłacało się.Przesyłkę dostałam w ciągu 2 dni. Teraz często kupuję przez internet i już nie boję się,

joasiaaa

13 lat temu

Ja również nigdy nie kupowałam leków przez internet. Chyba za duże ryzyko się z tym wiąże. Co do zakupu kremów przez internet nie miałabym nic przeciwko.

gwolska

13 lat temu

W aptekach internetowych można co najwyżej kupić dobre kremy, środki pielęgnacyjne czy inne. Leki to już poważna sprawa i gdybym zdecydowała się na zakup, to z pewnością z czyjegoś polecenia. Powyższy artykuł świetnie ujmuje różne niuanse, z którymi możemy się spotkać podczas zakupów w internecie. I nie dotyczy to tylko aptek. Jak dotychczas- nie zawiodłam się na zakupach internetowych. Kupowałam niekiedy bardzo drogi sprzęt i byłam bardzo zadowolona. Nie wiem, jak z aptekami, ale trzeba uważać, bo z lekami nie ma żartów.

Annagata

13 lat temu

A ja kiedyś skusiłam się na zakupy w aptece internetowej.Nie chciało mi się biegać po normalnych aptekach,a dodam,że mieszkam na wsi,więc zrobiłam zakupy w aptece internetowej.Ale były to tylko specjalistyczne kremy dostępne tylko w aptekach.Apteka była jak najbardziej w porządku,zawierała wszystkie dane.Jednak nie zdecydowałabym się na zakup leków na odległość i to jeszcze po okazyjnej cenie,bez recepty.Choć takich „okazji” w internecie nie brakuję i ludzie łapią się na nie.

Emilly27k

13 lat temu

Ja też raczej nie skorzystałabym z apteki internetowej. Nie zrobiłabym tam zakupów leków.Mam zaufaną aptekę u siebie w miejscowości. Teraz nawet są w aptekach możliwości zdobycia punktów.Moja mama skorzystała , a czy jest zadowolona, myślę,że tak , ponieważ ładnie i zawsze młodo wygląda nawet bez użycia kosmetyków.

hallina

13 lat temu

Ja jakoś nigdy nie odwazyłam się kupowac leków z internetu- jakoś balabym się właśnie oszustw-tym bardziej z tego co wiem,ceny leków są czasami dużo tańsze niż w aptekach,a to już zaczyna wzbudzac moją nieufnośc

Zostaw komentarz