dieta-dla-zebow

Aby cieszyć się pięknymi i zdrowymi zębami do późnej dojrzałości, należy zadbać o nie także od wewnątrz.

Nasza dieta szczególnie w okresie menopauzy powinna być bogata we fluor oraz witaminy A, C i D. Do wartościowych produktów w naszym jadłospisie należy dołączyć ryby, mięso – szczególnie cielęcinę, jajka, marchew, warzywa strączkowe, ryż, szpinak, a także wodę mineralną.

Najgorszymi produktami przyspieszającymi rozwój próchnicy są słodycze oraz wszystkie te artykuły, które mają kleistą konsystencję, gdyż długo utrzymują się na powierzchni zęba i trudno je usunąć, jak chipsy, chrupki kukurydziane, frytki i rodzynki.

Szkodliwy wpływ na zęby mają również cytrusy, które zawierają w sobie kwasy niszczące nasze szkliwo. Po zjedzeniu tych owoców należy zneutralizować ich działanie przepłukując jamę ustną wodą lub wypijając wodę lub mleko.

Jeżeli chodzi o gumę do żucia, to przeprowadzone w ostatnich latach badania udowodniły, że faktycznie zapobiega ona próchnicy. Działanie antybakteryjne wykazują w niej zamienniki cukru, czyli ksylitol lub sorbitol. Jak działają? Otóż zwiększają one wydzielanie śliny aż do 300% i doskonale wypłukują resztki pokarmowe. Nie należy jednak rzuć jej dłużej niż 10-15 minut, gdyż po tym czasie bakterie zaczynają się od niej „odklejać” i na nowo osiadać na szkliwie. Zbyt częste i długie żucie gumy może również nadwyrężyć u niektórych zawiasy w szczęce. Natomiast obawa o to, że gumy są niezdrowe, bo „wyciągają” plomby z zębów jest nieuzasadniona. Jeżeli plomba faktycznie przyklei się do gumy, oznacza to, że i tak należało ją wymienić. Tak więc podsumowując gumę należy traktować jako dodatkowy zabieg wspomagający codzienną higienę jamy ustnej.

Anna J