Dieta O dietach

Dieta dla zębów

dieta-dla-zebow

Aby cieszyć się pięknymi i zdrowymi zębami do późnej dojrzałości, należy zadbać o nie także od wewnątrz.

Nasza dieta szczególnie w okresie menopauzy powinna być bogata we fluor oraz witaminy A, C i D. Do wartościowych produktów w naszym jadłospisie należy dołączyć ryby, mięso – szczególnie cielęcinę, jajka, marchew, warzywa strączkowe, ryż, szpinak, a także wodę mineralną.

Najgorszymi produktami przyspieszającymi rozwój próchnicy są słodycze oraz wszystkie te artykuły, które mają kleistą konsystencję, gdyż długo utrzymują się na powierzchni zęba i trudno je usunąć, jak chipsy, chrupki kukurydziane, frytki i rodzynki.

Szkodliwy wpływ na zęby mają również cytrusy, które zawierają w sobie kwasy niszczące nasze szkliwo. Po zjedzeniu tych owoców należy zneutralizować ich działanie przepłukując jamę ustną wodą lub wypijając wodę lub mleko.

Jeżeli chodzi o gumę do żucia, to przeprowadzone w ostatnich latach badania udowodniły, że faktycznie zapobiega ona próchnicy. Działanie antybakteryjne wykazują w niej zamienniki cukru, czyli ksylitol lub sorbitol. Jak działają? Otóż zwiększają one wydzielanie śliny aż do 300% i doskonale wypłukują resztki pokarmowe. Nie należy jednak rzuć jej dłużej niż 10-15 minut, gdyż po tym czasie bakterie zaczynają się od niej „odklejać” i na nowo osiadać na szkliwie. Zbyt częste i długie żucie gumy może również nadwyrężyć u niektórych zawiasy w szczęce. Natomiast obawa o to, że gumy są niezdrowe, bo „wyciągają” plomby z zębów jest nieuzasadniona. Jeżeli plomba faktycznie przyklei się do gumy, oznacza to, że i tak należało ją wymienić. Tak więc podsumowując gumę należy traktować jako dodatkowy zabieg wspomagający codzienną higienę jamy ustnej.

Anna J

Komentarze (10)

pati25

12 lat temu

Bardzo zaskoczyła mnie także jak i większość wiadomość o szkodliwości cytrusów na zęby>Można je jeść ale trzeba pamiętać o przepłukaniu jamnmy ustnej po ich zjedzeniu.A o szkodliwym działaaniu,o wpływie słodyczy na zęby chyba nie warto przypoiminać…….

amchojnacka

13 lat temu

Dziękuję za ten artykuł maprawdę otwarł mi oczy. Już teraz będę pamietać o tych dobrych radach.

amchojnacka

13 lat temu

W prawidłowej pielęgnacji zębów nie może zabraknąć odpowiednio dobranej dla ich potrzeb diety! Zaczniemy od twoich złych nawyków żywieniowych, które niekorzystnie wpływają na zęby i dziąsła. Przede wszystkim należy zrezygnować z tzw. „podjadania” między posiłkami. Za każdym razem, gdy kusimy się na taką niewielką przekąskę, obniża się znacznie nasze pH w ustach. W konsekwencji taki tryb odżywiania, prowadzi do rozwoju osadów oraz sprzyja powstawaniu szkodliwej płytki nazębnej.

amchojnacka

13 lat temu

Pokarmy obojętne dla zębów:
marchew, kalafior ogórek ryby, szynka, mięso, niesłodzona kukurydza, orzechy włoskie.

Pokarmy aktywnie zwalczające próchnicę:
masło, ser żółty, oliwa z oliwek, ojeje roślinne.

Tłuszcze działają ochronnie na zęby dlatego waro z tego powodu dodawać odrobinę na przykład oliwy do sałatek.

Słodycze.
Ponieważ trudno jest zabronić dzieciom całkowicie jeśc słodycze, przeczytaj jak to robić w miarę bezpiecznie dla zębów.

najlepiej śłodycze jeśc zaraz po posiłku – do pół godziny. lepiej zjeśc kilogram cukierków na raz niż po jednym co chwilę w niektórych krajach panuje zwyczaj, że dzieci nie jedza słodyczy w ciągu tygodnia za to w soboty ile dusza zapragnie (tak zwane słodkie soboty) a po tych kilogramach najlepiej zaraz umyć zęby.
Smacznego.

joasiaaa

13 lat temu

Nie wiedziałam, że cytrusy niszczą szkliwo zębów a ja tak bardzo je lubię jeść. Teraz będę pamiętać, żeby po ich zjedzeniu przepłukać jamę ustną wodą.

jkokosza

13 lat temu

O cukrze to słyszałam, że ma zły wpływ na nasze zęby i nie tylko bo i na nasz organiżm, ale że cytrusy szkodzą to nie, cały czs myślałam, że wybielają zęby np. cytryna wybiela twarz to i zęby a tu proszę są szkodliwe. Gumy nie żuję i nie cierpię jak ktoś to robi w towarzystwie.

topik4433

13 lat temu

I znów dowiedziałam się czegoś nowego:) Kolejny artykuł godny przeczytania 🙂 O wpływie słodyczy na nasze zęby pewnie nikomu nie trzeba przypominać, ale cytrusy? Nawet przez myśl mi nie przeszło. A gumę rzadko żuję, ale widzę, że warto.

Annagata

13 lat temu

Nigdy nie zastanawiałam się,że żeby mieć piękne zęby,musi być odpowiednia dieta.Oczywiście wiadomo,że słodycze niszczą zęby,kawa,herbata,papierosy przebarwiają je nieładnie.Ja jestem właśnie na etapie wybielania moich zębów,więc ten artykuł ukazał się w najbardziej odpowiednim momencie.ale zasmuciła mnie wiadomość o cytrusach,bo bardzo je lubię,a nie wiedziałam,że tak szkodliwie działają na szkliwo.

Zostaw komentarz