HTZ Skutki uboczne HTZ

HTZ ryzyko

htz-ryzyko

Najlepsze rezultaty w hormonalnej terapii zastępczej dają niskie dawki hormonów. Należy pamiętać, iż głównym wskazaniem do prowadzenia tego typu leczenia są nasilone objawy menopauzy (w większości nie ma konieczności stosowania HTZ, wystarczają bowiem preparaty naturalne, oraz fitoestrogeny).

Terapia HTZ wciąż wywołuje w naszym kraju kontrowersje, jako groźna dla zdrowia kobiety. Tymczasem badania nad nią rozwijają się na świecie od ponad 50 lat, i może być ona bezpieczna, o ile będzie przeprowadzania pod kontrolą lekarza prowadzącego, i będą jej towarzyszyły badania kontrolne i profilaktyczne. Obecnie stosuje się preparaty z naturalnymi estrogenami czy progestagenem naśladującym progesteron wydzielany w jajnikach.

Wciąż jednak występują pewne czynniki ryzyka związane ze stosowaniem HTZ. Wpływ przyjmowania hormonów na ciśnienie krwi może być różny w zależności do pacjentki (nadmierne podwyższanie lub obniżanie ciśnienia). Ponadto HTZ jest czynnikiem wpływającym na występowanie zakrzepów i zatorów, a więc zwiększającym ryzyko wystąpienia udaru mózgu czy zawału serca. Terapia hormonalna może mieć również związek z zachorowalnością na raka piersi (jeśli jest stosowana długoterminowo, czyli w okresie ponad 5- letnim).

Nasilenie ryzyka przy stosowaniu HTZ jest także zależne od wieku kobiety – przy przyjmowaniu estrogenów po 60 roku życia wzrasta niebezpieczeństwo choroby wieńcowej. Przed rozpoczęciem terapii warto poddać się więc szeregowi badań diagnostycznych, wziąć pod uwagę swój wiek, stan zdrowia, tryb życia oraz możliwości czasowe, nie unikać regularnych wizyt u lekarza ani badań profilaktycznych, które przy HTZ są koniecznością.

Redakcja

Komentarze (2)

pati25

5 lat temu

Niepokoi mnie,że jest takie ryzyko bo ja stosuję HTZ.Ale wykonuję co roku badania i mam nadzieję,że nic przykrego mnie nie spotka.Na razie wszystkie badania są bardzo dobre

drobina

5 lat temu

Na szczęście nie muszę korzystać z HTZ i bardzo mnie to cieszy. Ze względu na duże ryzyko wystąpienia zakrzepów i zatorów (przy moich kłopotach z żylakami), raczej nigdy nie zdecydowałabym się na ten preparat.

Zostaw komentarz