htz

Wiele kobiet stosuje hormonalną terapię zastępczą w postaci tabletek. Czy jest jakieś alternatywne wyjście? Jakie korzyści niesie ze sobą stosowanie hormonów w postaci plastrów?

Jak działają hormony w plastrach?

Doustna HTZ to obecnie najczęściej przyjmowana forma terapii hormonalnej. Niestety, czasami tabletki nie są zbyt dobrze tolerowane przez organizm kobiet i wywołują wiele skutków ubocznych. Alternatywą dla nich stają się plastry. Lekarze coraz częściej decydują się na przepisanie pacjentkom hormonów w formie przezskórnej, ponieważ są dużo lepiej przyswajane przez organizm i dają o wiele lepsze skutki.

Hormony zawarte w plastrach rozpuszczają się od razu we krwi, pomijając układ pokarmowy i wątrobę. Dlatego ich dawka może być nawet o 40 razy niższa, niż w tabletkach! Plastry zapewniają też utrzymanie stałego poziomu substancji czynnych w organizmie i utrzymują swoje działanie nawet, jeśli pacjentka zapomni zmienić plaster na nowy.

Zalety przezskórnej terapii hormonalnej

Zastosowanie terapii hormonalnej w postaci plastrów może mieć bardzo korzystny wpływ nie tylko na dolegliwości menopauzalne, ale również na ogólne zdrowie kobiety. Plastry powodują obniżenie ciśnienia tętniczego oraz zmniejszają ryzyko rozwoju miażdżycy i choroby niedokrwiennej serca. Przezskórna HTZ powinna być zalecana kobietom, które mają problemy z układem sercowo-naczyniowym. Także panie obarczone ryzykiem żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej powinny wybrać plastry, ponieważ dużo lepiej wpływają na układ żylny.

Hormony podawane drogą przezskórną nie wywołują objawów ubocznych ze strony żołądka i jelit, nie mają wpływu na wątrobę i nie powodują rozwoju kamicy żółciowej. Stosowanie plastrów ma także korzystniejszy wpływ na BMI (współczynnik masy ciała).

Monika Witczak