hipertermia-w-walce-z-nowotworami

Co to jest hipertermia? Hipertermia, zwana też terapią termalną lub termoterapią, jest rodzajem leczenia raka, w którym tkanki poddawane są działaniu wysokich temperatur – do 43°C.

Dla kogo hipertermia?

Hipertermia zwykle nie jest samodzielną metodą leczniczą. Najczęściej jest kojarzona z chemioterapią lub radioterapią lub z obiema tymi metodami, gdyż wtedy przynosi najlepsze efekty. Zwykle stosowana jest w przypadku dużego zaawansowania lub rozsiewu procesu nowotworowego. Nie stosujemy jej u chorych z nowotworami krwi.

Przeciwwskazania

Jest to metoda bezpieczna. Przeciwwskazaniem jednak do jej stosowania jest obecność rozrusznika serca. Uwagę należy zachować w przypadku obecności w ciele chorego metalowych implantów takich jak protezy stawów. Implanty nie są jednak przeciwwskazaniem do przeprowadzenia leczenia. Trzeba na nie zwrócić baczną uwagę i zachować ostrożność przy przeprowadzeniu zabiegu.

Jak długo trwa zabieg hipertermii?

Zabieg trwa około 60 minut. Zazwyczaj towarzyszy mu jedynie uczucie głębokiego ciepła. Jeśli pojawia się ból konieczne jest ograniczenie ilości energii dostarczanej do organizmu lub zastosowanie dodatkowego chłodzenia powierzchni ciała chorego.

Czas leczenia

Leczenie hipertermią powinno być prowadzone w czasie całego przebiegu chemio- i radioterapii. Standardowo stosujemy 1-2 zabiegów tygodniowo.

Ile to kosztuje?

Koszt pojedynczego zabiegu to kwota 700-800zł, ale zabiegi wykupione w pakietach są dostępne z bonifikatą.

Kiedy wskazane jest wspomaganie chemioterapii hipertermią?

Generalnie decyzję o hipertermii podejmuje się indywidualnie w przypadku każdego pacjenta. Jednak na podstawie doświadczeń lekarzy niemieckich i amerykańskich wydaje się, że wspomaganie chemioterapii hipertermią jest uzasadnione w późniejszym etapie choroby np. u niektórych chorych z przerzutami do wątroby w przebiegu raka jelita grubego, raka trzustki, płuc czy raka piersi. Jest to w Polsce bardzo duża grupa chorych. Dołączenie hipertermii do chemioterapii, może doprowadzić do stabilizacji choroby, poprawić jakość życia a w niektórych przypadkach wydłużyć jego czas.

Anna Kwiatkowska