Czy wiesz że...? Zdrowie

Hipertermia w walce z nowotworami

hipertermia-w-walce-z-nowotworami

Co to jest hipertermia? Hipertermia, zwana też terapią termalną lub termoterapią, jest rodzajem leczenia raka, w którym tkanki poddawane są działaniu wysokich temperatur – do 43°C.

Badania kliniczne wykazały, że wysokie temperatury mogą uszkodzić i zniszczyć komórki rakowe, zwykle z minimalnym uszczerbkiem na zdrowej tkance. Poprzez zniszczenie komórek rakowych oraz uszkodzenie protein i struktur w obrębie komórek hipertermia może spowodować zmniejszenie się guzów. Hipertermię stosuje się w badaniach klinicznych (na ludziach), lecz nie jest ona powszechnie stosowana.

Jak działa hipertermia?

Powodów zastosowania hipertermii w onkologii jest kilka. Ciepło działa bezpośrednio powodując uszkodzenie komórek i tkanek oraz inicjując zmiany w układzie odpornościowym chorego. Ciepło działa też pośrednio – w sposób skojarzony z promieniowaniem jonizującym i chemioterapią.

Na czym to polega?

Ciepło po prostu uzupełnia skutki działania promieniowania jonizującego. Ten fenomen związany jest z większym działaniem ciepła na komórki tzw. względnie promieniooporne. Zarówno w przypadku radio- jak i chemioterapii hipertermia zapobiega naprawie nici DNA w komórkach guza nowotworowego, uszkodzonych uprzednio przez leczenie.

Przyspiesza działanie leku

W przypadku chemioterapii podwyższona miejscowo temperatura doprowadza do wzrostu stężenia leków w obrębie guza, chroniąc jednocześnie tkanki zdrowe. Wzrost temperatury powoduje szybsze przenikanie leków do komórek, a zatem szybsze działanie terapeutyczne leku.

Jaka jest korzyść ze stosowania hipertermii?

Hipertermia ma wpływ na skuteczność leczenia. Wiele tez dowodzi, że istnieje możliwość uzyskania od półtora do dziewięciokrotnego wzrostu skuteczności standardowego leczenia promieniowaniem jonizującym (radioterapii) i cytostatykami (chemioterapii), gdy jednocześnie w trakcie chemioterapii lub radioterapii stosujemy hipertermię.

Dla kogo hipertermia?

Anna Kwiatkowska

Co to jest hipertermia? Hipertermia, zwana też terapią termalną lub termoterapią, jest rodzajem leczenia raka, w którym tkanki poddawane są działaniu wysokich temperatur – do 43°C.

Dla kogo hipertermia?

Hipertermia zwykle nie jest samodzielną metodą leczniczą. Najczęściej jest kojarzona z chemioterapią lub radioterapią lub z obiema tymi metodami, gdyż wtedy przynosi najlepsze efekty. Zwykle stosowana jest w przypadku dużego zaawansowania lub rozsiewu procesu nowotworowego. Nie stosujemy jej u chorych z nowotworami krwi.

Przeciwwskazania

Jest to metoda bezpieczna. Przeciwwskazaniem jednak do jej stosowania jest obecność rozrusznika serca. Uwagę należy zachować w przypadku obecności w ciele chorego metalowych implantów takich jak protezy stawów. Implanty nie są jednak przeciwwskazaniem do przeprowadzenia leczenia. Trzeba na nie zwrócić baczną uwagę i zachować ostrożność przy przeprowadzeniu zabiegu.

Jak długo trwa zabieg hipertermii?

Zabieg trwa około 60 minut. Zazwyczaj towarzyszy mu jedynie uczucie głębokiego ciepła. Jeśli pojawia się ból konieczne jest ograniczenie ilości energii dostarczanej do organizmu lub zastosowanie dodatkowego chłodzenia powierzchni ciała chorego.

Czas leczenia

Leczenie hipertermią powinno być prowadzone w czasie całego przebiegu chemio- i radioterapii. Standardowo stosujemy 1-2 zabiegów tygodniowo.

Ile to kosztuje?

Koszt pojedynczego zabiegu to kwota 700-800zł, ale zabiegi wykupione w pakietach są dostępne z bonifikatą.

Kiedy wskazane jest wspomaganie chemioterapii hipertermią?

Generalnie decyzję o hipertermii podejmuje się indywidualnie w przypadku każdego pacjenta. Jednak na podstawie doświadczeń lekarzy niemieckich i amerykańskich wydaje się, że wspomaganie chemioterapii hipertermią jest uzasadnione w późniejszym etapie choroby np. u niektórych chorych z przerzutami do wątroby w przebiegu raka jelita grubego, raka trzustki, płuc czy raka piersi. Jest to w Polsce bardzo duża grupa chorych. Dołączenie hipertermii do chemioterapii, może doprowadzić do stabilizacji choroby, poprawić jakość życia a w niektórych przypadkach wydłużyć jego czas.

Anna Kwiatkowska

Komentarze (4)

agataaa

6 lat temu

Słyszałam wiele dobrego, ale o hipertermii ogólnoustrojowej, ma podobno inne działanie, inaczej są zabiegi przeprowadzane i mają inne oddziaływanie, trwają do sześciu godzin każdy, może i długo, ale chyba to jednak nic jeżeli skuteczność jest tak duża.

agataaa

6 lat temu

Słyszałam wiele dobrego o hipertermii, ale o hipertermii ogólnoustrojowej, ma podobno inne działanie, inaczej są zabiegi przeprowadzane i mają inne oddziaływanie, trwają do sześciu godzin każdy, może i długo, ale chyba to jednak nic jeżeli skuteczność jest tak duża.

pati25

9 lat temu

Bardzo ciekawy artykuł.Zainteresuje napewno osoby z chorobą nowotworową.O tej metodzie nie słyszałam.Ale czy ona w 100% pomaga?

drobina

9 lat temu

Interesujący artykuł. Przyznaję, że nie słyszałam o takim sposobie leczenia raka. Chciałabym, żebyśmy doczekali czasów, w których wyleczenie raka nie będzie stanowiło większego problemu.

Zostaw komentarz