Poradnik pacjenta Profilaktyka

Higiena wzroku jesienią i zimą

higiena-wzroku-jesienia-i-zima

Higieną wzroku nazywamy szereg czynności, które mają na celu ochronę oka przed wszelkimi szkodliwymi czynnikami środowiskowymi, które negatywnie wpływają na funkcjonowanie tego narządu. Każda pora roku niejako zmusza nas do nieco innych działań w tym zakresie.

Jesień i zima a oczy

Jesień i zima stawiają pewne wymagania naszemu organizmowi. Zazwyczaj skupiamy się na ochronie skóry, a często zapominamy o oczach. A te, niestety, w tym okresie są bardzo narażone na podrażnienia. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż zimą na dworze jest mroźne i suche powietrze, a w domu suche i ogrzewane. Musimy wziąć także pod uwagę czas spędzony w pracy i w samochodzie, gdzie włączona jest klimatyzacja. Więcej czasu spędzamy także przy sztucznym oświetleniu. Co ważne, w tym czasie często brakuje nam witamin i mikroelementów. To wszystko wpływa na kiepski stan naszych oczu.

Higiena wzroku jesienią i zimą

Zimą i jesienią nasze oczy wymagają szczególnej troski z naszej strony. Poniżej znajduje się kilka porad, co zrobić, aby przez ten czas nie odczuwać żadnych negatywnych konsekwencji zimnej aury.

  • Nawilżanie oczu
    Zimą zazwyczaj nasze oczy są podrażnione i zaczerwienione, a my odczuwamy suchość i pieczenie. Aby temu zapobiec bądź już likwidować objawy, należy używać kropli do oczu. Jeśli nosimy soczewki kontaktowe, to najlepiej zapytajmy swojego okulisty, które poleca (nie każde krople mogą być stosowane przez osoby noszące soczewki). Warto kupić takie, które zwierają hialuronian sodu (składnik występujący w łzach ludzkich) lub takie, które zawierają świetlik. Jeśli oczy są bardzo podrażnione, to warto kupić krople na piekące oczy, które zwiększają ich zdolność do regeneracji.

Sabina Sosnowska

Higieną wzroku nazywamy szereg czynności, które mają na celu ochronę oka przed wszelkimi szkodliwymi czynnikami środowiskowymi, które negatywnie wpływają na funkcjonowanie tego narządu. Każda pora roku niejako zmusza nas do nieco innych działań w tym zakresie.

  • Właściwa higiena pracy
    Jeśli pracujemy przy komputerze, to musimy w jakiś sposób wesprzeć swoje oczy. Róbmy więc przerwy (najlepiej kilkunastominutowe) i unikajmy dymu tytoniowego. Oczy męczą się także wtedy, kiedy dużo czytamy (a zimą i jesienią robimy to zazwyczaj przy sztucznym świetle), dlatego też w takim przypadku również róbmy przerwy i wykonujmy ćwiczenia.
  • Nawilżanie pomieszczeń
    Właściwe wietrzenie i nawilżenie pomieszczeń jest niezbędne dla zdrowia naszych oczu. Wietrzymy krótko, ale otwieramy okna szeroko (dzięki temu dobrze przewietrzymy mieszkanie czy biuro, a jednocześnie ograniczymy stratę ciepła). Z kolei, aby odpowiednio nawilżyć powietrze, można użyć specjalnych nawilżaczy (do zawieszenia na grzejniku). Możemy także kupić nawilżacze z funkcją oczyszczania powietrza. Musimy pamiętać, iż nasz oczy nie lubią suchego powietrza.
  • Noszenie okularów przeciwsłonecznych

Wbrew pozorom, nasze oczy zimą są bardziej narażone na promieniowanie słoneczne niż latem. Zimą dociera bowiem do nich także i te, które odbija się od śniegu. Warto więc zainwestować w porządne okulary z filtrem chroniącym przed promieniowaniem. Wybierajmy nie czarne, ale ciemnobrązowe, granatowe lub szarozielone, bowiem te nie powodują rozszerzania źrenic. Można zauważyć, że coraz więcej osób ma świadomość, że zimą oczy są szczególnie narażone, bowiem spotykam wiele osób w okularach przeciwsłonecznych.

Oczy mają nam służyć przez kilkadziesiąt lat. Aby były w dobrym stanie, musimy o nie dbać. Porady tu zawarte są nieskomplikowane, jednak wystarczające do tego, aby jesienią i zimą nasze oczy były wypoczęte i niepodrażnione. Moim zdaniem warto zastosować się do tych kilku prostych rad.

Sabina Sosnowska

Komentarze (7)

mejgosia

10 lat temu

Też nigdy nie pomyślałam o higienie oczu, a ostatnio, podobnie jak Mindi, mam je jakieś podrażnione , zapisałam sie do okulisty, ale dopiero na styczeń, tymczasem wypróbuje porady z artykułu!:-)

filodendron

10 lat temu

Właśnie – zwracamy uwagę na cerę a na oczy nie. Ja zapominam o dbałości oczy – a niestety efekty w postaci przsuszonych oczu – mam i czas o nie zadbać.

Tess

10 lat temu

Bardzo dobre rady. Ja wcześniej nic nie robiłam dla oczu i może dlatego teraz oczy są u mnie na pierwszym miejscu. Oprócz leczniczych kropli stosuję takie do nawilżania, gdy poczuję jakiekolwiek objawy podrażnienia. Częściej też robię przerwy gdy czytam. Na komputerze ogólnie mało przebywam, więc mi nie grozi uczulenie czy przesuszenie z tej strony..

Mindi

10 lat temu

Od pewnego czasu mam lekko podrażnione oczy i słabiej jakby widzę. Nie pomyślałam, że w tym jesienno-zimowym czasie trzeba dodatkowo dbać o oczy, ale mam krople to za chwilę je zakroplę. Noszenie okularów zimą też mnie zaskoczyło, trzeba je wyciągnąć. Ale także będę robiła w pracy przerwy przy komputerze 🙂

drobina

10 lat temu

Zdawało mi się, że dobrze dbam o oczy. Nigdy jednak nie pomyślałam (a chyba powinnam;-) o noszeniu okularów przeciwsłonecznych zimą:-X

drobina

10 lat temu

Zdawało mi się, że dobrze dbam o oczy. Nigdy jednak nie pomyślałam (a chyba powinnam;-) ) o noszeniu okularów przeciwsłonecznych zimą:-X

pati25

10 lat temu

O nasze oczy powinnyśmy dbać stale.Bo przecież oczy są zwierciadłem duszy.Porady są bardzo proste,
nieskomplikowane.Warto je stosować.W większości stosuję te porady.Wyjątkiem są kropelki.No i te okulary.
Okulista polecił mi stosowanie suplementu SuperOptic 🙂

Zostaw komentarz