higiena-wzroku-jesienia-i-zima

Higieną wzroku nazywamy szereg czynności, które mają na celu ochronę oka przed wszelkimi szkodliwymi czynnikami środowiskowymi, które negatywnie wpływają na funkcjonowanie tego narządu. Każda pora roku niejako zmusza nas do nieco innych działań w tym zakresie.

  • Właściwa higiena pracy
    Jeśli pracujemy przy komputerze, to musimy w jakiś sposób wesprzeć swoje oczy. Róbmy więc przerwy (najlepiej kilkunastominutowe) i unikajmy dymu tytoniowego. Oczy męczą się także wtedy, kiedy dużo czytamy (a zimą i jesienią robimy to zazwyczaj przy sztucznym świetle), dlatego też w takim przypadku również róbmy przerwy i wykonujmy ćwiczenia.
  • Nawilżanie pomieszczeń
    Właściwe wietrzenie i nawilżenie pomieszczeń jest niezbędne dla zdrowia naszych oczu. Wietrzymy krótko, ale otwieramy okna szeroko (dzięki temu dobrze przewietrzymy mieszkanie czy biuro, a jednocześnie ograniczymy stratę ciepła). Z kolei, aby odpowiednio nawilżyć powietrze, można użyć specjalnych nawilżaczy (do zawieszenia na grzejniku). Możemy także kupić nawilżacze z funkcją oczyszczania powietrza. Musimy pamiętać, iż nasz oczy nie lubią suchego powietrza.
  • Noszenie okularów przeciwsłonecznych

Wbrew pozorom, nasze oczy zimą są bardziej narażone na promieniowanie słoneczne niż latem. Zimą dociera bowiem do nich także i te, które odbija się od śniegu. Warto więc zainwestować w porządne okulary z filtrem chroniącym przed promieniowaniem. Wybierajmy nie czarne, ale ciemnobrązowe, granatowe lub szarozielone, bowiem te nie powodują rozszerzania źrenic. Można zauważyć, że coraz więcej osób ma świadomość, że zimą oczy są szczególnie narażone, bowiem spotykam wiele osób w okularach przeciwsłonecznych.

Oczy mają nam służyć przez kilkadziesiąt lat. Aby były w dobrym stanie, musimy o nie dbać. Porady tu zawarte są nieskomplikowane, jednak wystarczające do tego, aby jesienią i zimą nasze oczy były wypoczęte i niepodrażnione. Moim zdaniem warto zastosować się do tych kilku prostych rad.

Sabina Sosnowska