Rozpoznaj chorobę Zdrowie
Ganglion – nietypowa choroba stawów

Dziwnie brzmiąca nazwa określa pojawiający się i znikający guzek. Umiejscawia się on głównie na dłoni i jest objawem choroby stawów. Ganglion jest niegroźną torbielą galaretowatą.
Czym jest ganglion?
Ganglion to galaretowata torbiel, która najczęściej jest umiejscowiona w okolicy stawów nadgarstka, czasem kłykci. Nie jest groźna, jednak zazwyczaj powoduje ból podczas poruszania dłonią oraz ogólny dyskomfort. To po prostu postępujące zwyrodnienie stawów nadgarstka, które jednak nie ma nic wspólnego z nowotworem – choć o tym może zadecydować dopiero lekarz, gdyż nie każda torbiel galaretowata jest ganglionem, a niektóre mogą przerodzić się w nowotwór złośliwy.
Umiejscowienie
Najczęściej ganglion pojawia się na nadgarstku, prawdopodobnie dlatego, że jest on bardzo narażony na przewlekłe urazy, które powstają w wyniku ciągłej, codziennej pracy: na komputerze, pracach manualnych, zawodowej grze na instrumencie. Ganglion rzadziej występuje na palcu, na stopie, na stawie kolanowym czy nawet na paznokciu.
Jest on zazwyczaj bolesny i w znacznym stopniu ogranicza ruchomość stawu. Uciska także pobliskie stawy, jak również ulega podrażnieniu czy różnym stanom zapalnym. Charakterystyczną jego cechą jest tendencja do okresowego pojawiania się oraz do znikania. Zazwyczaj pojawia się wtedy, kiedy nadgarstek intensywnie pracuje, a zanika w stanie spoczynku.
Sabina Sosnowska
Dziwnie brzmiąca nazwa określa pojawiający się i znikający guzek. Umiejscawia się on głównie na dłoni i jest objawem choroby stawów. Ganglion jest niegroźną torbielą galaretowatą.
Objawy
Jak każda choroba, także i ta daje pewne objawy, których nie warto lekceważyć:
- częste bóle nadgarstka,
- wypełniona płynem, ruchoma kulka, pojawiająca się na wysokości nadgarstka.
Przyczyny powstawania ganglionu
Właściwie to do dziś nie wyjaśniono całkowicie, jakie są przyczyny powstawania ganglionu. Niektórzy specjaliści twierdzą, iż ganglion powstaje wskutek przewlekłego urazu stawu. W wyniku uszkodzonej tkanki w pobliżu stawu płyn stawowy przedostaje się do tkanek, a następnie zbiera pod skórą i tworzy ruchomy, bolący guzek.
Leczenie ganglionu
Z racji tego, że ganglion nie jest groźna zmianą, ale bardzo dokuczliwą, większość osób decyduje się na jej usunięcie. Aby wykluczyć zapalenie stawów, przed każdym zabiegiem wykonuje się rentgen.
Sabina Sosnowska
Dziwnie brzmiąca nazwa określa pojawiający się i znikający guzek. Umiejscawia się on głównie na dłoni i jest objawem choroby stawów. Ganglion jest niegroźną torbielą galaretowatą.
Ganglion można usuwać na dwa sposoby. Pierwszym sposobem jest zabieg aspiracji, który polega na nakłuwaniu ganglionu i odsysaniu jego zawartości za pomocą igły. Zaletą tego zabiegu jest to, iż jest on stosunkowo prosty; jego wadą jest jednak to, iż nie jest tak do końca efektywny, bowiem istnieje duża szansa, że ganglion powróci.
Drugim sposobem jest zabieg chirurgiczny polegający na wycięciu ganglionu. Jak każdy zabieg, również i ten wiąże się z możliwymi powikłaniami, jednak bardzo niewielkimi. Po tym zabiegu konieczna jest także odpowiednia rehabilitacja.
Z problemem takim jak ten należy udać się do lekarza. W żadnym wypadku nie wolno próbować rozwiązywać go według rad z Internetu, gdzie krążą porady typu rozbij ganglion deską. Profilaktycznie można smarować go maściami z wyciągiem z kasztanowca, należy ograniczyć ruchy stawu – może zniknąć samoistnie. vJeśli jednak powróci, należy udać się do lekarza*.
Sabina Sosnowska
« Densytometria w diagnostyce złamań
Inga
11 lat temu
Paskudna dolegliwość.Miałam kiedyś takie cudo na nadgarstku.Sprawiało mi wiele trudności i przede wszystkim bólu.Wielokrotnie poddawałam się aspiracji,ale niewiele to pomagało,bo gangliony odrastały.Az wreszcie coś się stało,być może była to gwałtowna obrona organizmu,gangliony wchłonęły się.Na razie mam spokój i mam nadzieję,że tak już zostanie.
Mindi
11 lat temu
Nie słyszałam o tej chorobie. Warto wiedzieć bo czasami ktoś ma wile lat dolegliwości i można komuś podpowiedzieć, że ma zgłosić się do lekarza bo to się leczy. Mam znajomą, która ma podobne objawy i uważa, że to zwyrodnienia w wieku starszym.
pati25
11 lat temu
Jaka dziwna choroba.Nie spotkałam się z nią.Czytając wypowiedź AA to nie jest przyjemne mieć ganglion.Dobrze,
że można to leczyć
drobina
11 lat temu
Paskudna choroba. Pasuje do niej ta dziwaczna nazwa. Podobno ganglionów można się nabawić nawet ćwicząc na siłowni.:(
Annagata
11 lat temu
Wiele lat walczyłam z tą dolegliwością.Ganglionów,bo miałam ich kilka ,nabawiłam się w wyniku grania na instrumentach.Bardzo uciążliwa i bardzo bolesna dolegliwość umiejscowiła mi się na lewym nadgarstku.Najpierw był tylko jeden,a po jakimś czasie zrobiły się trzy.Jeden miał wielkość orzecha laskowego,a dwa pozostałe grochu.Wielokrotnie poddawałam się zabiegowi aspiracji,ale za każdym razem odnawiały się,aż lekarz wpadł na „genialny” pomysł,żebym przestała grać i wtedy nie odrosną.Bystrzak po prostu.A nie bardzo chciał się podjąć operacji,bo gangliony umiejscowiły się miedzy ścięgnami,a w wyniku komplikacji na prawdę musiałabym przestać grać.Po trzech prawie latach walki,gdy ból był nie do zniesienia i zdecydowałam się jednak na chirurgiczne usunięcie ganglionów,one zaczęły się wchłaniać.Mimo,że nie zwolniłam tempa z instrumentami,gangliony na szczęście nie wracają,choć stawy niestety dają o sobie znać.