ganglion-nietypowa-choroba-stawow

Dziwnie brzmiąca nazwa określa pojawiający się i znikający guzek. Umiejscawia się on głównie na dłoni i jest objawem choroby stawów. Ganglion jest niegroźną torbielą galaretowatą.

Czym jest ganglion?

Ganglion to galaretowata torbiel, która najczęściej jest umiejscowiona w okolicy stawów nadgarstka, czasem kłykci. Nie jest groźna, jednak zazwyczaj powoduje ból podczas poruszania dłonią oraz ogólny dyskomfort. To po prostu postępujące zwyrodnienie stawów nadgarstka, które jednak nie ma nic wspólnego z nowotworem – choć o tym może zadecydować dopiero lekarz, gdyż nie każda torbiel galaretowata jest ganglionem, a niektóre mogą przerodzić się w nowotwór złośliwy.

Umiejscowienie

Najczęściej ganglion pojawia się na nadgarstku, prawdopodobnie dlatego, że jest on bardzo narażony na przewlekłe urazy, które powstają w wyniku ciągłej, codziennej pracy: na komputerze, pracach manualnych, zawodowej grze na instrumencie. Ganglion rzadziej występuje na palcu, na stopie, na stawie kolanowym czy nawet na paznokciu.

Jest on zazwyczaj bolesny i w znacznym stopniu ogranicza ruchomość stawu. Uciska także pobliskie stawy, jak również ulega podrażnieniu czy różnym stanom zapalnym. Charakterystyczną jego cechą jest tendencja do okresowego pojawiania się oraz do znikania. Zazwyczaj pojawia się wtedy, kiedy nadgarstek intensywnie pracuje, a zanika w stanie spoczynku.

Sabina Sosnowska