ABC menopauzy Menopauza

Fitoestrogeny – sprzymierzeńcy kobiet w okresie menopauzy

fitoestrogeny-sprzymierzency-kobiet-w-okresie-menopauzy

Wiele pań wciąż boi się menopauzy. Przekwitanie utożsamiają z utratą kobiecości, spadkiem jędrności skóry i dokuczliwymi objawami. Jak przetrwać ten trudny okres?

Kobiety w pewnym wieku tracą zdolności reprodukcyjne. Ok. 45.-55. roku życia czynność jajników wygasa. Te parzyste narządy płciowe wytwarzają progesteron i estrogeny. Syntetyzowane hormony wywierają ogromny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Niedobór estrogenów jest szczególnie dotkliwy.

Uciążliwe objawy menopauzy

Panie w wieku okołomenopauzalnym często skarżą się na dokuczliwe objawy przekwitania. Uderzenia gorąca są niezwykle uciążliwe. Niespodziewane „przypływy ciepła” wpływają negatywnie na samopoczucie. Kobiety, które zmagają się z uderzeniami gorąca, często skarżą się na ogólne rozdrażnienie.

Huśtawki nastrojów

Huśtawki nastrojów, które towarzyszą menopauzie, wpływają negatywnie na nasze relacje z otoczeniem. Niemoc, przed którą stajemy, usiłując opanować niespodziewane wybuchy złości, które przeplatają się z euforią, jest niezwykle frustrująca. Nie należy lekceważyć zmiennych stanów emocjonalnych. Choć menopauza jest wpisana w życie kobiety, nie musimy męczyć się z uciążliwymi dolegliwościami, które towarzyszą przekwitaniu. Nie pozwólmy, aby huśtawka nastrojów odebrała nam radość życia i wpędziła w depresję. Jeśli dostrzeżemy u siebie niepokojące objawy, poprośmy o pomoc specjalistę.

Pomoc specjalisty

Jeśli menopauza drastycznie obniża jakość życia, oznacza to, iż w naszym organizmie dzieje się coś niepokojącego. Swoimi obserwacjami należy podzielić się z ginekologiem. Lekarz po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu i zleceniu stosownych badań, wybierze odpowiednią preparat łagodzący uciążliwe objawy przekwitania.

Irmina

Wiele pań wciąż boi się menopauzy. Przekwitanie utożsamiają z utratą kobiecości, spadkiem jędrności skóry i dokuczliwymi objawami. Jak przetrwać ten trudny okres?

Hormonalna terapia zastępcza

Niektóre panie obawiają się hormonalnej terapii zastępczej. Wprawdzie charakteryzuje się ona wysoką skutecznością, ale niesie ze sobą skutki uboczne. Przyjmowane hormony nie są obojętne dla organizmu. Naszej wątrobie najbardziej szkodzą t

HTZ – przeciwwskazania

Istnieją przeciwwskazania do stosowania hormonalnej terapii zastępczej. Nie mogą z niej korzystać kobiety, u których obserwuje się krwawienie z dróg rodnych o nieustalonej przyczynie. Jeśli w rodzinie odnotowano zachorowanie na raka piersi, macicy, jajników nie powinnyśmy poddawać się HTZ.

Menopauza – suplementy diety

Panie, które nie mogą lub nie chcą korzystać z dobrodziejstw hormonalnej terapii zastępczej, powinny porozmawiać ze swoim lekarzem nt. suplementów diety na bazie fitoestrogenów. Te substancje, wytwarzane przez rośliny, pod względem strukturalnym przypominają ludzkie estrogeny. Niestety, nie wszystkie kobiety mogą przyjmować preparaty zawierające fitoestrogeny. Choć suplementy diety są dostępne bez recepty, przed rozpoczęciem kuracji warto zapoznać się z opinią specjalisty.

Zastosowanie fitoestrogenów

Obecnie obserwuje się wzrost zainteresowania preparatami na bazie fitoestrogenów z koniczyny czerwonej. Ta popularna roślina zawiera kumestrol i izoflawony. W związku z tym, iż pod względem budowy przypominają one ludzkie estrogeny, naukowcy uznali, że mogą uzupełnić niedobór żeńskich hormonów płciowych. Z przeprowadzonych badań wynika, iż odpowiednia dawka fitoestrogenów łagodzi uciążliwe objawy menopauzy.

Do suplementów diety, które cieszą się dużą popularnością, zaliczamy: Remifemin, Soyfem, MenoPrim, Menoplant soy-a, Menostop, ProLady Menopauza i Ligunin.

Irmina

Komentarze (4)

pati25

8 lat temu

Fitoiestrogeny są pomocne w okresie menopauzy.Ale czy w 100% pomagają łagodzić objawy menopauzy…nie jestem przekonana.Ja opróvcz diety i aktywności fizycznej stosuję HTZ w plasterkach

Mindi

9 lat temu

Nadszedł ten moment gdy zaczynam odczuwać objawy menopauzy. Wierzę jednak, że moim sprzymierzeńcem oprócz diety i ruchu będą fitoestrogeny 🙂 Teraz nie chcę brać pod uwagę HTZ, może uda mi się naturalnymi metodami przetrwać ten czas.

drobina

9 lat temu

Cieszę się, że moimi najskuteczniejszymi (czytaj: wystarczającymi) sprzymierzeńcami w okresie menopauzy
są: zbilansowana dieta i aktywność fizyczna:-) No! Chyba jeszcze powinnam podziękować…genom:-X Menopauza obchodzi się ze mną wyjątkowo łagodnie:-)

Zostaw komentarz