ABC Zdrowia Zdrowie

Fibromialgia, czyli choroba objawiająca się bólem mięśni

fibromialgia-czyli-choroba-objawiajaca-sie-bolem-miesni

Fibromialgia to rzadka choroba występująca u kobiet w średnim wieku. Dowiedz się, jakie są jej objawy i jak przebiega leczenie.

Czym dokładnie jest fibromialgia?

Fibromialgia charakteryzuje się bólem mięśniowo-szkieletowym. Silny dyskomfort występuje w mięśniach i stawach osoby chorej. Oprócz bólu schorzeniu towarzyszy również zmęczenie, a nawet stany depresyjne. Choroba ma wpływ na nasz nastrój, sen, a także pamięć. Lekarze są zdania, że fibromialgia wzmacnia bolesne doznania poprzez wpływ na sposób, w jaki mózg odbiera i przetwarza bodźce, sygnały bólowe.

Objawy fibromialgii mogą występować po różnego rodzaju operacjach, obrażeniach fizycznych, a także po znaczącym obciążeniu psychicznym. W innych przypadkach nie ma jednego, dokładnego wydarzenia wyzwalającego chorobę. Występują wyłącznie symptomy, których nie da się wyjaśnić i stopniowa się nasilają.

Podstawowe objawy fibromialgii

Wspominaliśmy wcześniej, że fibromialgii towarzyszy ból mięśni i stawów, nie są to jednak jedyne objawy tej choroby. Fibromialgia posiada wiele innych symptomów, na które należy zwracać uwagę, a o to kilka z nich:

 • Spadek energii, silne zmęczenie, ogólne osłabienie organizmu
 • Problemy ze snem, często bezsenność
 • Ból skroniowo- żuchwowy głowy, migreny
 • Odczuwanie bólu w okolicach szczęki i na całej twarzy
 • Stany depresyjne, lęki
 • Zaburzenia zespołu jelita drażliwego, częste wzdęcia, bóle brzucha, może występować także biegunka
 • Uczucie obrzęku, opuchlizny (lub faktyczny obrzęk) na dolnych i górnych kończynach
 • Spadek kondycyjny pamięci, trudność w zapamiętywaniu prostych rzeczy
 • Zmniejszona tolerancja wysiłku
 • Częste oddawanie moczu, ból pęcherza
 • Drażliwość na niektóre zapachy, potrawy i hałas
 • Nieprzyswajalność poszczególnych leków
 • Światłowstręt, drażliwość na zimno
 • Drętwienie i mrowienie w całym ciele, może występować także tylko w stopach, szyi, czy rękach
 • Swędzenie i pieczenie skóry
 • Bardzo bolesne skurcze menstruacyjne
 • Problemy z koncentracją
 • Odczucie sztywności w szyi i ramionach
 • Osoba chora może mieć skrajne wahania temperatury, raz jest jej bardzo gorąco, a raz bardzo zimno
 • Zespół niespokojnych nóg- ogromna potrzeba poruszania nogami (natrętne machanie, tupanie)
 • Suchość w jamie ustnej
 • Kołatanie serca

Objawy i bóle mogą występować w różnym nasileniu i częstotliwości. Może mieć na to wpływ pogoda, pora dnia. Niektóre symptomy będziemy odczuwać wyłącznie nocą, a niektóre nasilą się za dnia. Poziom hormonów również może decydować jaką dolegliwość bardziej będziemy odczuwać. Zwłaszcza kobiety powinny kontrolować swój cykl, często objawy doskwierają bardziej przed lub zaraz po miesiączce. U kobiet z menopauzą symptomy również będą mieć inny poziom zaostrzenia.

Milena Chmielecka

Fibromialgia to rzadka choroba występująca u kobiet w średnim wieku. Dowiedz się, jakie są jej objawy i jak przebiega leczenie.

Diagnoza i leczenie

Bardzo trudno jest zdiagnozować fibromialgię, ta choroba nie jest popularna, a może towarzyszyć jej wiele symptomów, które występują jednocześnie. Wiele chorych biega od jednego lekarza do drugiego. Często spotykane jest złe rozpoznanie choroby, fibromialgię mylą z depresją, zapaleniem stawów, nietolerancją wysiłku, przewlekłym bólem mięśni. Schorzenie fibromialgii wymaga dokładnej konsultacji z lekarzem i odpowiedniego leczenia.

Jak wykryć fibromialgię?

Ogólne testy labolatoryjne nie są przydatne do zdiagnozowania fibromialgii. Zazwyczaj wyniki nie są niepokojące. Istnieje jeden test krwi, nazywany testem FM/a. Badanie to definiuje znaczniki produkowane przez komórki układu odpornościowego krwi u osoby chorej na firbromialgię. Test FM pomaga także w różnicowaniu fibromialgii od innych chorób. Nie jest on jednak popularny w Polsce.

Bardziej znanym sposobem na wykrycie fibromialgii jest fizyczny test, który zazwyczaj trwa około pięciu minut. Isnieje 18 tkliwych punktów na ciele człowieka, które są charakterystyczne dla fibromialgii. Lekarz naciska kolejno dane punkty i bada stężenie bólu w tych miejscach u pacjenta. Jeśli osoba chora odczuwa silny ból w 11 punktach, możemy stwierdzić występowanie fibromialgii.

Punkty uciskowe w fibromialgii

Występują w okolicach kręgosłupa szyjnego, pośladków i łopatek, po stronie grzbietowej. Pozostałe punkty znajdują sie po stronie brzusznej, okolice kolan i łokci, a także obszar klatki piersiowej.

W jaki sposób leczyć fibromialgię?

Nie ma jednego, konkretnego leku, który wyleczy fibromialgię. Do kuracji należy mieć stosunek multidyscyplinarny. Leczenie składa się z leków i czynności fizycznych, rozwiązań alternatywnych, często zmianie stylu życia i podjęcia konsultacji z terapeutą. Lekarze najczęściej przepisują środki zmniejszające ból i zmęczenie pacjenta.

Inne środki leczenia

Nie tylko dawka pigułek pomoże nam przezwyciężyć chorobę. Pacjentom chorym na fibromialgię zaleca się terapie ruchowe tai-chi oraz wszelkie masaże.

Konieczne jest skorzystanie z usług fizjoterapeutów. Fizjoterapia usprawni funkcjonowanie mięśni, unikniemy niepotrzebnego bólu i zmęczenia. Poprawi się także elastyczność tkanek mięśniowych, dzięki licznym ćwiczeniom rozciągającym.

Hydroterapia to kolejna polecana kuracja. Zimne ogłady łagodzą ból, można również skorzystać z masaży wodnych, masaży prysznicowych.

Podczas leczenia warto pamiętać o konsultacjach z terapeutą i psychologiem. Fibromigalia doprowadza często do poczucia depresji, łatwo wówczas się załamać, poddać i nie kontynuować zabiegów. Najważniejsze jest podejście pacjenta i jego stan psychiczny.

Milena Chmielecka

Komentarze (7)

elle@elle

8 lat temu

dziwna zaiste nazwa tej choroby a takze jest bardzo duzo objawow w tym tlo psychiki ,mozna sie wiec latwo zagubic w tych wszystkich objawach zanim lekarz postawi wlasciwa diagnoze bo tyle ich jest

Emilly27k

8 lat temu

Dobrze ,że mówi się na temat takich objawów powodujących tą nieszczęsną chorobę- Fibromialgię.

filodendron

8 lat temu

Ja tez mam część z tych objawów. Podejrzewam ,że jak powiem o tej chorobie lekarce to nic nie bedzie chciała z tym robic i pewnie w ogóle nie zna tego testu uciskowego. I tak człowiek musi cierpiec bo lekarze sa niechętni dokładniejszym badaniom.

pati25

8 lat temu

Podobnie jak u Drobinki i Dulcynei mam część objawów z tej listy.Ale nie zwracam na to uwagi.Ta fibromialgia to faktycznie jakaś dziwnna choroba

dulcynea

9 lat temu

Mnie także zaniepokoiła ta lista objawów, połowę z nich mam.
Zawsze wiedziałam , że za dużo o chorobach czytać nie należy.
Szukać nie będę !
Ale tę wiedzę zachowam „z tyłu głowy”.

drobina

9 lat temu

Trochę mnie zaniepokoiła ta lista:\ . Wygląda na to, że niemal jedna trzecia tych objawów do mnie pasuje. Chyba za dużo czytam o chorobach:-X
Stop! Nie będę się doszukiwała nowych chorob w moim organiźmie. Zwalę te objawy na choroby, które już mam:-X:P

Zostaw komentarz