fibromialgia-czyli-choroba-objawiajaca-sie-bolem-miesni

Fibromialgia to rzadka choroba występująca u kobiet w średnim wieku. Dowiedz się, jakie są jej objawy i jak przebiega leczenie.

Diagnoza i leczenie

Bardzo trudno jest zdiagnozować fibromialgię, ta choroba nie jest popularna, a może towarzyszyć jej wiele symptomów, które występują jednocześnie. Wiele chorych biega od jednego lekarza do drugiego. Często spotykane jest złe rozpoznanie choroby, fibromialgię mylą z depresją, zapaleniem stawów, nietolerancją wysiłku, przewlekłym bólem mięśni. Schorzenie fibromialgii wymaga dokładnej konsultacji z lekarzem i odpowiedniego leczenia.

Jak wykryć fibromialgię?

Ogólne testy labolatoryjne nie są przydatne do zdiagnozowania fibromialgii. Zazwyczaj wyniki nie są niepokojące. Istnieje jeden test krwi, nazywany testem FM/a. Badanie to definiuje znaczniki produkowane przez komórki układu odpornościowego krwi u osoby chorej na firbromialgię. Test FM pomaga także w różnicowaniu fibromialgii od innych chorób. Nie jest on jednak popularny w Polsce.

Bardziej znanym sposobem na wykrycie fibromialgii jest fizyczny test, który zazwyczaj trwa około pięciu minut. Isnieje 18 tkliwych punktów na ciele człowieka, które są charakterystyczne dla fibromialgii. Lekarz naciska kolejno dane punkty i bada stężenie bólu w tych miejscach u pacjenta. Jeśli osoba chora odczuwa silny ból w 11 punktach, możemy stwierdzić występowanie fibromialgii.

Punkty uciskowe w fibromialgii

Występują w okolicach kręgosłupa szyjnego, pośladków i łopatek, po stronie grzbietowej. Pozostałe punkty znajdują sie po stronie brzusznej, okolice kolan i łokci, a także obszar klatki piersiowej.

W jaki sposób leczyć fibromialgię?

Nie ma jednego, konkretnego leku, który wyleczy fibromialgię. Do kuracji należy mieć stosunek multidyscyplinarny. Leczenie składa się z leków i czynności fizycznych, rozwiązań alternatywnych, często zmianie stylu życia i podjęcia konsultacji z terapeutą. Lekarze najczęściej przepisują środki zmniejszające ból i zmęczenie pacjenta.

Inne środki leczenia

Nie tylko dawka pigułek pomoże nam przezwyciężyć chorobę. Pacjentom chorym na fibromialgię zaleca się terapie ruchowe tai-chi oraz wszelkie masaże.

Konieczne jest skorzystanie z usług fizjoterapeutów. Fizjoterapia usprawni funkcjonowanie mięśni, unikniemy niepotrzebnego bólu i zmęczenia. Poprawi się także elastyczność tkanek mięśniowych, dzięki licznym ćwiczeniom rozciągającym.

Hydroterapia to kolejna polecana kuracja. Zimne ogłady łagodzą ból, można również skorzystać z masaży wodnych, masaży prysznicowych.

Podczas leczenia warto pamiętać o konsultacjach z terapeutą i psychologiem. Fibromigalia doprowadza często do poczucia depresji, łatwo wówczas się załamać, poddać i nie kontynuować zabiegów. Najważniejsze jest podejście pacjenta i jego stan psychiczny.

Milena Chmielecka