Niepokojące objawy Zdrowie

Dzwonienie w uchu – przyczyny i leczenie

dzwonienie-w-uchu-przyczyny-i-leczenie

Dzwonienie w uchu jest jedną z częstych dolegliwości.Uporczywy pisk, brzęczenie, nasilające się i znikające. To bardzo uciążliwa dolegliwość! Czy można mu zapobiec? Jak się je leczy?

Problem ze słuchem

Miliony Polaków mają problemy ze słuchem. 10% Polaków po 55-tym roku życia źle słyszy. Ale kłopoty zaczynają się o wiele wcześniej. Okazuje się, iż coraz więcej młodych osób odczuwa tego rodzaju dolegliwości. A dzwonienie jest jednym z objawów szumów usznych, które mogą występować w różnych postaciach.

Przyczyny dzwonienia w uchu

Jeśli słyszymy dzwonienie, to przyczyną tego powinny być jakieś drgania, które są źródłem wszystkich dźwięków. Są jednak takie sytuacje, kiedy jest cisza, a my i tak słyszymy typowe, charakterystyczne dzwonienie.

W przypadku dzwonienia czy innych szumów uszu w blisko 70% przypadków to mózg jest główną przyczyną. A jak do tego dochodzi?

Dzwonienie jest skutkiem nieprawidłowej pracy ślimaka, który jest częścią ucha wewnętrznego. Zdarza się, że ślimak na ciszę reaguje tak, jak na jakiś dźwięk. A dlaczego tak się dzieje? To z kolei jest skutkiem oszukania naszego mózgu.

Uszy zbierają dźwięki i je przetwarzają, ale ich ostatecznym i głównym odbiorcą jest mózg, a dokładnie część mózgu odpowiedzialna za słyszenie. Jeśli wiec mózg zostanie w jakiś sposób oszukany, to na brak dźwięku zareaguje tak, jakby ten dźwięk się pojawił.

Sabina Sosnowska

Dzwonienie w uchu jest jedną z częstych dolegliwości.Uporczywy pisk, brzęczenie, nasilające się i znikające. To bardzo uciążliwa dolegliwość! Czy można mu zapobiec? Jak się je leczy?

Ślimak w naszym uchu jest wypełniony płynem, który za pośrednictwem błony bębenkowej i kosteczek przekazuje różne dane do ucha wewnętrznego. Jeśli nie ma fal dźwiękowych, to płyn nie porusza się. Jeśli są fale, to płyn porusza się i pobudza kilkanaście tysięcy komórek rzęskowych.

Komórki rzęskowe przetwarzają ruch na impuls elektryczny. Impuls ten – czyli taka swoista wiadomość – dociera przez nerw słuchowy do mózgu. A jeśli komórki rzęskowe są uszkodzone, to zdarza się, że same wysyłają sygnały, które odbiera mózg. I to właśnie one są pierwotną przyczyną dzwonienia w uchu.

Zapobieganie i leczenie dzwonienia w uchu

Najlepszym sposobem dbania o uszy jest zastosowanie środków zapobiegawczych. O swoje uszy musimy dbać. Jak to zrobić? Powinniśmy ograniczać słuchanie głośnej muzyki, szczególnie przez małe słuchawki douszne, chronić uszy przed nadmiernym hałasem, ograniczać leki, które mogą spowodować uszkodzenia ucha, a także nie dopuszczać do stanu całkowitego wyczerpania organizmu. Stosowanie się do tych zasad pozwoli nam dobrze słyszeć przez długi czas.

Szumy uszne – czyli także dzwonienie – mogą mieć jednak i inną przyczynę. Mogą być skutkiem m.in. pracy w nadmiernym hałasie, słuchania głośnej muzyki, infekcji górnych dróg oddechowych, urazów czaszki, zalegania woskowiny, stwardnienia rozsianego, zażywania niektórych leków czy nadmiernego stresu. Czasem wystarczy pojedyncza wizyta u laryngologa, a czasem potrzebne jest długotrwałe leczenie.

Sabina Sosnowska

Komentarze (4)

pati25

9 lat temu

Na szczęście nie mam szumu w uszach a tym bardziej dzwonienia.Mogę sobie wyobrazić jakie to musi być dokuczliwe,nieprzyjemne uczucie cały czas słyszeć jakiś szum.Teraz,dzięki artykułowi wiem jak dochodzi do tego,że słyszymy szum,dzwonienie

drobina

9 lat temu

Ten artykuł sporo mi wyjaśnił, ale problemów z uszami chyba już się nie pozbędę. Od kilku lat walczę z dzwonieniem w uchu i szumami usznymi. Brałam już różne lekarstwa, które niby pomagają, ale na krótko. Ostatnio byłam nawet kilka dni w szpitalu. Zaaplikowano mi serię kroplówek i co? Trochę pomogły, ale na krótko. Te szumy są okropne, bardzo mnie dekoncentrują. Czy tak już będzie zawsze?:(

Tess

9 lat temu

Miałam takie dolegliwości, szum w uszach jest bardzo dokuczliwy. Z czasem się do niego przyzwyczajałam a potem słuch się osłabił i teraz już mnie nie męczy.

Zostaw komentarz