Niepokojące objawy Zdrowie

Dzwonienie w uchu – przyczyny i leczenie

dzwonienie-w-uchu-przyczyny-i-leczenie

Dzwonienie w uchu jest jedną z częstych dolegliwości.Uporczywy pisk, brzęczenie, nasilające się i znikające. To bardzo uciążliwa dolegliwość! Czy można mu zapobiec? Jak się je leczy?

Problem ze słuchem

Miliony Polaków mają problemy ze słuchem. 10% Polaków po 55-tym roku życia źle słyszy. Ale kłopoty zaczynają się o wiele wcześniej. Okazuje się, iż coraz więcej młodych osób odczuwa tego rodzaju dolegliwości. A dzwonienie jest jednym z objawów szumów usznych, które mogą występować w różnych postaciach.

Przyczyny dzwonienia w uchu

Jeśli słyszymy dzwonienie, to przyczyną tego powinny być jakieś drgania, które są źródłem wszystkich dźwięków. Są jednak takie sytuacje, kiedy jest cisza, a my i tak słyszymy typowe, charakterystyczne dzwonienie.

W przypadku dzwonienia czy innych szumów uszu w blisko 70% przypadków to mózg jest główną przyczyną. A jak do tego dochodzi?

Dzwonienie jest skutkiem nieprawidłowej pracy ślimaka, który jest częścią ucha wewnętrznego. Zdarza się, że ślimak na ciszę reaguje tak, jak na jakiś dźwięk. A dlaczego tak się dzieje? To z kolei jest skutkiem oszukania naszego mózgu.

Uszy zbierają dźwięki i je przetwarzają, ale ich ostatecznym i głównym odbiorcą jest mózg, a dokładnie część mózgu odpowiedzialna za słyszenie. Jeśli wiec mózg zostanie w jakiś sposób oszukany, to na brak dźwięku zareaguje tak, jakby ten dźwięk się pojawił.

Sabina Sosnowska

Dzwonienie w uchu jest jedną z częstych dolegliwości.Uporczywy pisk, brzęczenie, nasilające się i znikające. To bardzo uciążliwa dolegliwość! Czy można mu zapobiec? Jak się je leczy?

Ślimak w naszym uchu jest wypełniony płynem, który za pośrednictwem błony bębenkowej i kosteczek przekazuje różne dane do ucha wewnętrznego. Jeśli nie ma fal dźwiękowych, to płyn nie porusza się. Jeśli są fale, to płyn porusza się i pobudza kilkanaście tysięcy komórek rzęskowych.

Komórki rzęskowe przetwarzają ruch na impuls elektryczny. Impuls ten – czyli taka swoista wiadomość – dociera przez nerw słuchowy do mózgu. A jeśli komórki rzęskowe są uszkodzone, to zdarza się, że same wysyłają sygnały, które odbiera mózg. I to właśnie one są pierwotną przyczyną dzwonienia w uchu.

Zapobieganie i leczenie dzwonienia w uchu

Najlepszym sposobem dbania o uszy jest zastosowanie środków zapobiegawczych. O swoje uszy musimy dbać. Jak to zrobić? Powinniśmy ograniczać słuchanie głośnej muzyki, szczególnie przez małe słuchawki douszne, chronić uszy przed nadmiernym hałasem, ograniczać leki, które mogą spowodować uszkodzenia ucha, a także nie dopuszczać do stanu całkowitego wyczerpania organizmu. Stosowanie się do tych zasad pozwoli nam dobrze słyszeć przez długi czas.

Szumy uszne – czyli także dzwonienie – mogą mieć jednak i inną przyczynę. Mogą być skutkiem m.in. pracy w nadmiernym hałasie, słuchania głośnej muzyki, infekcji górnych dróg oddechowych, urazów czaszki, zalegania woskowiny, stwardnienia rozsianego, zażywania niektórych leków czy nadmiernego stresu. Czasem wystarczy pojedyncza wizyta u laryngologa, a czasem potrzebne jest długotrwałe leczenie.

Sabina Sosnowska

Komentarze (4)

pati25

11 lat temu

Na szczęście nie mam szumu w uszach a tym bardziej dzwonienia.Mogę sobie wyobrazić jakie to musi być dokuczliwe,nieprzyjemne uczucie cały czas słyszeć jakiś szum.Teraz,dzięki artykułowi wiem jak dochodzi do tego,że słyszymy szum,dzwonienie

drobina

11 lat temu

Ten artykuł sporo mi wyjaśnił, ale problemów z uszami chyba już się nie pozbędę. Od kilku lat walczę z dzwonieniem w uchu i szumami usznymi. Brałam już różne lekarstwa, które niby pomagają, ale na krótko. Ostatnio byłam nawet kilka dni w szpitalu. Zaaplikowano mi serię kroplówek i co? Trochę pomogły, ale na krótko. Te szumy są okropne, bardzo mnie dekoncentrują. Czy tak już będzie zawsze?:(

Tess

11 lat temu

Miałam takie dolegliwości, szum w uszach jest bardzo dokuczliwy. Z czasem się do niego przyzwyczajałam a potem słuch się osłabił i teraz już mnie nie męczy.

Zostaw komentarz