dzwonienie-w-uchu-przyczyny-i-leczenie

Dzwonienie w uchu jest jedną z częstych dolegliwości.Uporczywy pisk, brzęczenie, nasilające się i znikające. To bardzo uciążliwa dolegliwość! Czy można mu zapobiec? Jak się je leczy?

Ślimak w naszym uchu jest wypełniony płynem, który za pośrednictwem błony bębenkowej i kosteczek przekazuje różne dane do ucha wewnętrznego. Jeśli nie ma fal dźwiękowych, to płyn nie porusza się. Jeśli są fale, to płyn porusza się i pobudza kilkanaście tysięcy komórek rzęskowych.

Komórki rzęskowe przetwarzają ruch na impuls elektryczny. Impuls ten – czyli taka swoista wiadomość – dociera przez nerw słuchowy do mózgu. A jeśli komórki rzęskowe są uszkodzone, to zdarza się, że same wysyłają sygnały, które odbiera mózg. I to właśnie one są pierwotną przyczyną dzwonienia w uchu.

Zapobieganie i leczenie dzwonienia w uchu

Najlepszym sposobem dbania o uszy jest zastosowanie środków zapobiegawczych. O swoje uszy musimy dbać. Jak to zrobić? Powinniśmy ograniczać słuchanie głośnej muzyki, szczególnie przez małe słuchawki douszne, chronić uszy przed nadmiernym hałasem, ograniczać leki, które mogą spowodować uszkodzenia ucha, a także nie dopuszczać do stanu całkowitego wyczerpania organizmu. Stosowanie się do tych zasad pozwoli nam dobrze słyszeć przez długi czas.

Szumy uszne – czyli także dzwonienie – mogą mieć jednak i inną przyczynę. Mogą być skutkiem m.in. pracy w nadmiernym hałasie, słuchania głośnej muzyki, infekcji górnych dróg oddechowych, urazów czaszki, zalegania woskowiny, stwardnienia rozsianego, zażywania niektórych leków czy nadmiernego stresu. Czasem wystarczy pojedyncza wizyta u laryngologa, a czasem potrzebne jest długotrwałe leczenie.

Sabina Sosnowska