domowe-sposoby-na-reumatyzm

Jeśli doskwiera Ci ból stawów, cierpisz na ich zapalenie, a Twoje ruchy stają się mocno ograniczone, możesz zniwelować objawy. Poznaj domowe sposoby na reumatyzm.

Czym jest reumatyzm?

Reumatyzm może stanowić określenie stu różnych chorób, związanych nie tylko ze stawami, ale z całym układem ruchu. Może być powiązany z wiekiem i wynikać ze starzenia się tkanek (np. osteoporoza) lub być efektem zaburzeń metabolicznych lub reumatoidalnego zapalenia stawów. Jest to choroba powszechna, jak również bolesna oraz kosztowna w swojej terapii. Utrudnia wykonywanie nawet codziennych czynności i upośledza funkcjonowanie w ciągu doby. Za bolesne objawy odpowiedzialne są wytwarzane przez organizm substancje, tzw. mediatory zapalenia (m.in. histamina, prostaglandyna). Z pewnością …

Domowe sposoby na reumatyzm pomogą Ci złagodzić ból – bon apetit!

Przede wszystkim, jak niemal przy każdej chorobie, ważna jest zdrowa dieta. Trzeba zapewnić organizmowi potrzebne mu substancje i składniki, aby mógł sobie radzić ze wszystkimi dolegliwościami tak somatycznymi, jak psychicznymi. Przy reumatyzmie powinniśmy zadbać o wystarczającą ilość kwasów omega-3, które pomogą zredukować zarówno ból, jak i sztywność stawów. Poza tym, trzeba codziennie dostarczać odpowiednią porcję warzyw i owoców, zastąpić nasycone kwasy tłuszczowe nienasyconymi kwasami tłuszczowymi, których źródło znajdziemy na przykład w oliwie z oliwek i orzechach. Ważne jest również wprowadzenie do swojego jadłospisu produktów pełnoziarnistych zamiast tych z białej mąki pszennej, jak również spożywanie większej ilości ryb i produktów białkowych (fasola, groch, soczewica, ciecierzyca). Warto pić również zieloną herbatę. Co ciekawe, przyprawy również mogą pomóc w poprawie funkcjonowania organizmu. Przy reumatyzmie na pewno sprawdzi się dodawanie imbiru do potraw lub picie imbirowego wywaru, bowiem działa on przeciwzapalnie.

A na deser relaks

Jesz zdrowo, a i tak dokucza Ci ból? Dieta to nie wszystko. Powinniśmy zadbać o rozluźnienie naszych stawów, w czym pomocna będzie najprostsza metoda – pod prysznicem lub w wannie polewaj bolące miejsca gorącą wodą. To z
pewnością rozluźni mięśnie i zredukuje uczucie sztywności stawów. W celu podkręcenia leczniczych właściwości kąpieli, dodaj do niej odwar z szyszek igliwia lub owsa. Pierwszy zadziała przeciwbólowo, drugi zaś przeciwzapalnie. Odwar z szyszek igliwia przygotujesz, zalewając je dwoma litrami wody i podgrzewając na wolnym ogniu przez kwadrans. Wywar z owsa natomiast zalej czterema litrami wody i odstaw na trzy godziny. Później, doprowadzając do wrzenia, gotuj przez 30 minut. Gotowe!

Poza hydroterapią, w leczeniu reumatyzmu pomoże redukcja codziennych czynników stresogennych. Wprowadź więc do swojego życia trochę harmonii i spokoju, unikając stresu, a dodatkowo poddaj się masażowi lub medytacji. Ukoi to nie tylko schorzałe stawy, lecz także niespokojny umysł.

I jeszcze jedno! Nie zapomnij o stretchingu, który rozciągnie Twoje zbolałe stawy.

Wiktoria Dębska