Dbaj o zdrowie Zdrowie

Doktor Jod

doktor-jod

W czasie wakacji, wielu z nas decyduje się na spędzenie urlopu nad morzem, nie ze względów rekreacyjnych lecz zdrowotnych. Skłania nas ku temu dobrotliwe działanie jodu, znajdującego się w morskich otchłaniach.

Hormonowa terapia

Jod jest bardzo ważnym składnikiem w działaniu całego układu immunologicznego. Jednak kluczową rolę odgrywa w procesie wiązania hormonów tarczycy, będącym gruczołem, kształtem przypominającym literę H.

Pomimo że, tarczyca waży zaledwie od 30 do 60 g odpowiada za tak istotne procesy w organizmie jak tempo przemiany materii czy regulacja temperatury ciała. Jest odpowiedzialna za koordynowanie wzrostu, poprawne funkcjonowanie układu nerwowego. Jako hormon ma również istotny wpływ na nasze samopoczucie.

Do zadań tarczycy należy wytwarzanie dwóch, bardzo ważnych hormonów : trójjodotyroninę oraz tyroksynę, do których powstania nie zbędny jest jod. Jego niedobór prowadzi do zachwiania pracy tarczycy. Prawidłowe działanie gruczołu, wspiera przysadka mózgowa, która zaczyna wówczas produkować znaczące ilości hormonu TSH stymulującego działanie tarczycy. Jednak efektem tego działania jest pojawienie się na szyi tzw. wola, czyli zgrubienia.
Trwały niedobór jodu może prowadzić do niedoczynności tarczycy, który objawiać się może ogólnym osłabieniem organizmu. Należy wówczas niezwłocznie skonsultować się endokrynologiem, specjalistą zajmującym się chorobami tarczycy.

Jod dla młodej matki

Przed podjęciem decyzji o zajściu w ciąże, kobietą zaleca się wizytę u endokrynologa i zbadanie poziomu tarczycy. Jest to na tyle istotne, ponieważ już od momentu rozwoju układu nerwowego, dwu tygodniowy płód, potrzebuje znaczącą ilość dwóch hormonów wytwarzanych przez tarczyce. Odpowiedni poziom jodu warunkuje również prawidłowy rozwój noworodka, za którego dostarczenie odpowiedzialna jest karmiąca matka.

Zimny Bałtyk, zdrowa dieta

Naturalnym środowiskiem dla jodu jest zimna woda. Właśnie dlatego nasze morze jest idealnym miejscem terapii jodowej. Wchłanianie tego pierwiastka zachodzi zarówno przez układ oddechowy, jak i skórę, podczas kąpieli. Jeżeli nie mamy możliwości spędzenia urlopu nad morzem, inhalacje jodem, odbywają się w tężniach, licznie powstających w kurortach.

Najpopularniejszą metoda uzupełnienia tego ważnego pierwiastka w organizmie jest prawidłowa dieta. W jej skład powinny wchodzić przede wszystkim ryby i owoce morza, warzywa takie jak: marchew, rzeżucha czy cebula. Również sól w Polsce jest od paru lat jodowana. Jednak z jej użycie należy rozsądnie dozować.W uzupełnieniu jodu można sięgnąć również po specyfiki farmaceutyczne do kąpieli, jednak przed ich użyciem należy skonsultować się z lekarzem.

Niepożądane działanie

Za wysokie stężenie pierwiastka jodu w organizmie może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Najpopularniejszą jest nadczynność tarczycy. Objawia się ona nudnościami, zmianami na skórze, kołataniem serca czy nadmierna nerwowością. Należy wówczas niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Jod jest jednym z mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a jego niedobór potrafi wywołać wiele chorób. Dlatego swobodnie korzystajmy z morskich kąpieli, zajadajmy się rybką, a w razie potrzeby skorzystaj z suplementacji diety.

Anna 14-stek

Komentarze (6)

pati25

12 lat temu

Wiemy jakie ogromne znaczenie dla organizmu ma jod.Naturalnym źródłem jodu jest powietrze nadmorskie.Częste przebywanie nad morzem pozwoli dostarczyć nam odpowiednią dawkę jodu

karoligrz

12 lat temu

jako dziecko często spędzałam każde wakacje nad morzem. Teraz trochę z tym różnie, ale i tak wole wylegiwać się na słoneczku, kąpać się w morzu, wdychając jod…niż podróżować po górach

topik4433

12 lat temu

W dzieciństwie często chorowałam na gardło. Lekarz zaproponował w końcu, abym pojechała nad morze. W wieku 9 lat byłam w Jantarze 2 tygodnie i od tamtej pory problemy z gardłem zniknęły. To były super wakacje z Mamą i siostrą, przywiozłyśmy mnóstwo muszelek i bursztynu. Teraz mam ochotę tam wrócić, ale tym razem z Ukochanym 🙂

summer

12 lat temu

No właśnie ja też jestem alergikiem, moje dziecko też, po takim seansie w grocie solnej pochorowaliśmy się na gardło 😉

Meguszka

12 lat temu

Dokładnie, strata pieniedzy. Chyba, ze ktos ma swietne zdrowie. Ja jestem alergiczką, i takie morowe powietrze mi szkodzi, dlatego warto czasem pojechać nad morze, i wypocząc m.in. od alergii 🙂

summer

12 lat temu

Powietrze nadmorskie jest bardzo zdrowe, np. na górne drogi oddechowe, ale trzeba tam pomieszkać co najmniej 3 tygodnie, najlepiej na wiosnę, bo wtedy jest więcej jodu. Była swego czasu moda na tzw. groty solne, ale to tylko strata czasu i pieniędzy. Podobnie lampy solne.

Zostaw komentarz