rozne-rozniaste-diety

W kolorowych pismach, zwłaszcza w okresie letnim, aż roi się od artykułów sugerujących, ze możemy zgubić zbędne kilogramy w 3 dni i pochwalić się na plaży płaskim brzuszkiem uzyskanym w trzy tygodnie. Proponowane diety są bardzo restrykcyjne i nawet, jeżeli starczy nam silnej woli, by je zastosować i odmówić sobie różnych żywieniowych przyjemności , zgubione kilogramy wrócą, gdy tylko my wrócimy do starych zwyczajów.

Zjedzone w trakcie letniego wypoczynku nad morzem gofry, lody, rybki smażone w głębokim tłuszczu i chłodzące nas w upalne dni piwo i kolorowe, wieczorowe drinki zadbają o efekt jo-jo. Którą dietę zatem zastosować, aby go uniknąć? Dietę 1000 kalorii, oczyszczającą czy może opartą na indeksie glikemicznym? Tu przedstawimy wam zalety i wady każdej z nich.

“Mniej kalorii”
Dieta polegająca na redukcji kaloryczności spożywanych przez nas potraw wcale nie jest złym wyborem. Ważne jest jednak, aby była ona prawidłowo zestawiona pod względem składników odżywczych. Jeżeli zmniejszymy dotychczasową liczbę spożywanych w ciągu dnia kalorii o 300- 500, nie powinnyśmy odczuwać żadnych nieprawidłowości.

Złe samopoczucie, bóle głowy mogą być efektem zaburzeń metabolizmu, wynikających z niedostarczenia wystarczającej ilości węglowodanów lub tłuszczów. Ich brak wpłynie na nasze procesy oddechowe i gorsze odżywienie komórek mózgowych, co sprawi, że będziemy mniej efektywnie pracować. Z kolei niedobór białka w diecie wpłynie na pracę naszych mięśni i wszystkich organów. Tak zaburzony organizmem będzie produkował sporo toksyn i na pewno będzie miał problemy z ich wydalaniem. Na efekty w postaci wyprysków i spowolnionej regeneracji skóry, nie będziesz musiała długo czekać.

Dieta 1000 kalorii jest uważana przez dietetyków za bardzo restrykcyjną. Nie może być ona stosowana zarówno przez młodą dziewczynę ważącą 58 kg, jak i dojrzałą kobietę ważącą 82kg, o mężczyznach już nie wspominając. Natomiast rozsądna i powolna redukcja kalorii przyniesie nam szczuplejszą sylwetkę i poprawę stanu zdrowia.

„Niższy indeks glikemiczny”

IG określa tempo wchłaniania cukrów z pożywienia i tempo uwalniania glukozy do krwi. W tabelach diet Montignac czy South Beach znajdziesz podział na produkty o niskim indeksie- poniżej 60 i wyższym, czyli powyżej 60. Czy są one korzystne dla zdrowia i osiągnięcia efektu odchudzającego? Jak najbardziej. Właściwie dobrane produkty obniżą poziom insuliny i trójglicerydów, dzięki czemu unikniesz napadów wilczego głodu i nie będziesz się objadać.

Poza tym diety są tak skomponowane (warzywa, rośliny strączkowe, produkty z pełnego ziarna), że dostarczają organizmowi błonnika, poprawiającego perystaltykę jelit i przemianę materii. Obecne w diecie oliwki, oleje, orzechy i ryby wpłyną korzystnie na pracę układu krwionośnego i stan chemiczny krwi. Dieta pełna surowych produktów doskonale oczyści organizm z toksyn, które nagromadziłaś jedząc fast food i inne półgotowe produkty pełne chemii.

„Diety oczyszczające”

Diety takie eliminują z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii i zalegające w jelitach resztki pokarmowe. Ich kumulacja przynosi nam chroniczne zmęczenie, obniżenie odporności i sprawności psychofizycznej, a nawet choroby skóry i alergie. W trakcie oczyszczania, które nie powinno trwać dłużej niż 1-3 dni, powinnyśmy pić duże ilości wody mineralnej niegazowanej (minimum 3 litry), soki z świeżych, surowych warzyw i owoców oraz herbaty ziołowe. Warto zatem wiedzieć, że:

  • koper włoski pobudzi wydzielenie soku żołądkowego,
  • morszczyn pobudzi przemianę materii
  • owoce jarzębiny poprawią funkcjonowanie jelit
  • czarny bez usunie szkodliwe produkty przemiany materii
  • mniszek lekarski będzie stymulował pracę wątroby
  • zielona herbata wymiecie wolne rodniki

Tak intensywnego oczyszczania organizmu nie powinny stosować kobiety cierpiące na cukrzycę, choroby nerek, żołądka, czy dwunastnicy. Efekt utraty wagi wynika z mocno ograniczonej dawki kalorii. Nasz żołądek zdąży się skurczyć i nie będzie wymagał tak obfitych posiłków jak wcześniej. Dlatego po zakończeniu kuracji należy stopniowo wprowadzać inne produkty, a mięso powinno wrócić do naszego jadłospisu najwcześniej po tygodniu.

Takie oczyszczenie jest świetną metodą przygotowania organizmu na jedną z dwóch wcześniej opisanych diet i na pewno ułatwi nam ich zastosowanie. Nie może to być sposób na szybkie odchudzanie przed wielkim przyjęciem, na którym będziesz się objadać i pić alkohol. Nie możesz go również stosować częściej niż dwa razy w oku. Jeżeli zachowasz zdrowy rozsądek i nie poddasz się dietetycznemu szałowi kolorowych czasopism, będziesz się cieszyła zgrabną sylwetką i przede wszystkim dobrym zdrowiem.

Anna J