powialo-chlodem

Tylko dla urlopowiczów, upały są wymarzonymi warunkami klimatycznymi. Dla wszystkich pracujących osób, skwar na dworze oznacza dotkliwe utrudnienia w pracy. Dlatego w celu polepszenia tych warunków, coraz więcej przedsiębiorców ale również osób prywatnych, decyduje się na założenie klimatyzacji.

Klimatyzator to…

Klimatyzator składa się z dwóch części: zewnętrznej i wewnętrznej. W części wewnętrznej znajduje się chłodnica i nagrzewnica. Ich zadaniem jest transportowanie energii cieplnej z pomieszczenia na zewnątrz. Z uwagi na fakt, że podczas zmiany temperatury, dochodzi do zmiany poziomu wilgotności, klimatyzatory wyposażone są w substancję wiążące w sobie wilgoć, która następnie jest wydalana na zewnątrz.

Za…

Najoczywistszym plusem posiadania klimatyzacji jest oczywiście przyjemny chłód w upalne dni czy stała, ciepła temperatura podczas zimy. Mitem jest twierdzenie, że klimatyzacja nie może być używana w domach mieszkalnych. Nowoczesne urządzenia, nie tylko regulują temperaturę pomieszczenia, jak i w skuteczny sposób nawilżają powietrze.

Funkcjonujący w społeczeństwie stereotyp, że w pomieszczeniach klimatyzowanych jesteśmy częściej narażeni na alergeny czy problemy związane z krtanią, to również nie prawda.
Wszystko zależy od jakości posiadanego przez nas urządzenia i prawidłowej jego konserwacji.
Dobrze eksplorowana klimatyzacja może mieć zbawienne działanie dla alergików, ponieważ oczyszcza powietrze z kurzu, działa przeciwko wolnym rodnikom, wytwarzając witaminę C. A zaniedbane urządzenie, może stać się samo w sobie siedliskiem zarazków.

Przez kobiety, często podnoszonym argumentem, przeciw klimatyzatorom, jest wywoływana prze nie suchość skóry. Jednak i w tym przypadku należy przyjrzeć się jakości posiadanego sprzętu. W celu uniknięcia problemów z wysuszoną cerą, kosmetyczki zalecają picie dużej ilości wody niegazowanej, stosowanie kremów nawilżających oraz pryskanie twarzy i dekoltu wodą termalną w sprayu.

Kolejnym plusem nowoczesnych klimatyzatorów, są zamontowane w nich generatory jonów ujemnych. Te cząsteczki występujące głównie w lasach, sprawiają, że we własnym domu możemy poczuć się jak na górskiej łące.

Przeciw…

Jedynym, znaczącym minusem klimatyzatorów jest fakt, że źle nastawione urządzenie, o nieodpowiedniej temperaturze, może powodować zapalenia gardła bądź bóle zatok. Jeżeli jest tylko możliwość, przed wejściem do klimatyzowanego urządzenia należy stopniowo oswoić się ze zmianą temperatury. Równie istotne jest to, aby w pomieszczeniach publicznych, różnica pomiędzy temperatura na zewnątrz jak i wewnątrz nie była zbyt duża.

Analizując powyższe zestawienie plusów i minusów, wyraźnie przeważają zalety urządzeń klimatyzujących. Pamiętajmy jednak, że ze wszystkich zdobyczy cywilizacji należy korzystać z głową i rozwagą.

Anna 14-stek