Czy wiesz że...? Zdrowie

Powiało chłodem…

powialo-chlodem

Tylko dla urlopowiczów, upały są wymarzonymi warunkami klimatycznymi. Dla wszystkich pracujących osób, skwar na dworze oznacza dotkliwe utrudnienia w pracy. Dlatego w celu polepszenia tych warunków, coraz więcej przedsiębiorców ale również osób prywatnych, decyduje się na założenie klimatyzacji.

Klimatyzator to…

Klimatyzator składa się z dwóch części: zewnętrznej i wewnętrznej. W części wewnętrznej znajduje się chłodnica i nagrzewnica. Ich zadaniem jest transportowanie energii cieplnej z pomieszczenia na zewnątrz. Z uwagi na fakt, że podczas zmiany temperatury, dochodzi do zmiany poziomu wilgotności, klimatyzatory wyposażone są w substancję wiążące w sobie wilgoć, która następnie jest wydalana na zewnątrz.

Za…

Najoczywistszym plusem posiadania klimatyzacji jest oczywiście przyjemny chłód w upalne dni czy stała, ciepła temperatura podczas zimy. Mitem jest twierdzenie, że klimatyzacja nie może być używana w domach mieszkalnych. Nowoczesne urządzenia, nie tylko regulują temperaturę pomieszczenia, jak i w skuteczny sposób nawilżają powietrze.

Funkcjonujący w społeczeństwie stereotyp, że w pomieszczeniach klimatyzowanych jesteśmy częściej narażeni na alergeny czy problemy związane z krtanią, to również nie prawda.
Wszystko zależy od jakości posiadanego przez nas urządzenia i prawidłowej jego konserwacji.
Dobrze eksplorowana klimatyzacja może mieć zbawienne działanie dla alergików, ponieważ oczyszcza powietrze z kurzu, działa przeciwko wolnym rodnikom, wytwarzając witaminę C. A zaniedbane urządzenie, może stać się samo w sobie siedliskiem zarazków.

Przez kobiety, często podnoszonym argumentem, przeciw klimatyzatorom, jest wywoływana prze nie suchość skóry. Jednak i w tym przypadku należy przyjrzeć się jakości posiadanego sprzętu. W celu uniknięcia problemów z wysuszoną cerą, kosmetyczki zalecają picie dużej ilości wody niegazowanej, stosowanie kremów nawilżających oraz pryskanie twarzy i dekoltu wodą termalną w sprayu.

Kolejnym plusem nowoczesnych klimatyzatorów, są zamontowane w nich generatory jonów ujemnych. Te cząsteczki występujące głównie w lasach, sprawiają, że we własnym domu możemy poczuć się jak na górskiej łące.

Przeciw…

Jedynym, znaczącym minusem klimatyzatorów jest fakt, że źle nastawione urządzenie, o nieodpowiedniej temperaturze, może powodować zapalenia gardła bądź bóle zatok. Jeżeli jest tylko możliwość, przed wejściem do klimatyzowanego urządzenia należy stopniowo oswoić się ze zmianą temperatury. Równie istotne jest to, aby w pomieszczeniach publicznych, różnica pomiędzy temperatura na zewnątrz jak i wewnątrz nie była zbyt duża.

Analizując powyższe zestawienie plusów i minusów, wyraźnie przeważają zalety urządzeń klimatyzujących. Pamiętajmy jednak, że ze wszystkich zdobyczy cywilizacji należy korzystać z głową i rozwagą.

Anna 14-stek

Komentarze (5)

pati25

8 lat temu

Klimatyzacja jest dobra w upalne dni.Doskonale sprawdza się w dużych sklepach.Ale słyszałam,że np w samochodach nie.Bo szkodzi na zdrowie częsta zmiana temperatury tzn wyjście z chłodnego samochodu na upał.No chyba,że w takich samochodach jedziemy w długą podróż.Ale na krótkich odcinkach to nie

elle@elle

8 lat temu

ja zle znosze upal,jestem strasznie wymeczona,puchna mi nogi,jak jest ciut chlodniej od razu lepiej funkcjonuje :)))

Iva.

12 lat temu

Klimatyzacje powinny byc wszedzie w sklepach, w srodkach komunikacji miejskiej bo to naprawde podnosi komfort zycia. Przymierzanie ubran w sklepach bez klimatyzacji to dla mnie koszmar, szczegolnie w upaly i wtedy, kiedy przymierzalnie sa malutkie i z racji tego brakuje w nich powietrza. Z takiej malej, dusznej przymierzalni czlowiek wychodzi mokry jak mysz. Czasami fajny butik ale niestety bez klimatyzacji i to czesto mnie zniecheca.

Annagata

13 lat temu

Klimatyzacja to świetny pomysł na upalne dni,tyle,że tak jak wszystko trzeba używać z umiarem.Niejednokrotnie spotykam się z klimatyzacją w dużych sklepach.Szczerze współczuję pracującym tam osobom,bo gdy na dworze jest ciepło,to po wejściu do sklepu często czuję się jak w chłodni,a to ze zdrowiem nie ma chyba nic wspólnego.

ewi

13 lat temu

Bardzo się cieszę, że w artykule zostały przedstawione pozytywne strony klimatyzacji. A z porad, związanych z odpowiednią konserwacją, powinno skorzystać wielu przedsiębiorców.

Zostaw komentarz