Dochodzę – Roberta Rossi

Roberta Rossi z wykształcenia jest seksuolożką. Jednocześnie pełni rolę przewodniczącej Włoskiej Federacji Seksuologicznej.  Postanowiła ona przeprowadzić ankietę wśród kobiet i poznać sekrety ich życia seksualnego. Co ciekawe, w sondzie wzięło udział aż 16000 pań. Jej wyniki zostały wykorzystane przy redagowaniu poradnika Dochodzę.

Czy kobieca seksualność różni się od męskiej?

Kobieca seksualność dość znacznie różni się od męskiej. Jeśli szukamy fachowej literatury z tego zakresu, często musimy zadowolić się poradnikami stworzonymi przez mężczyzn w oparciu o pracę z innymi mężczyznami. Nie do końca nas to satysfakcjonuje i pozwala odnaleźć odpowiedzi na interesujące zagadnienia. Nawet gdy seksuolog dostrzega pewien problem, to nie potrafi go tak szczegółowo rozwinąć jak seksuolożka. Często w książkach napisanych przez mężczyzn możemy przeczytać, iż powinnyśmy sprawiać partnerowi przyjemność, uprawiając seks oralny. Tymczasem on powinien się rewanżować przynoszeniem do domu kwiatów.  Nie do końca odzwierciedla to realny problem, choć seksuolodzy starają się go zrozumieć i czynią to w dobrej wierze.  Pod tym niefortunnym opisem kryje się potrzeba spoglądania głębiej w potrzeby partnera. Tymczasem książka Dochodzę pozwala spojrzeć na kobiecą seksualność z bliskiej nam perspektywy.

Jak zbudowany jest układ rozrodczy kobiety?

Przed przystąpieniem do kolejnych rozdziałów, Roberta Rossi opisuje pokrótce kobiecy układ rozrodczy, zwracając uwagę zarówno na elementy zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Tę krótką lekcję biologii zrozumie każda z nas, ponieważ autorka posługuje się prostym językiem, by wyjaśnić skomplikowane pojęcia.

Masturbacja to nie obowiązek. Masz prawo mieć do niej własny stosunek

Roberta Rossi podchodzi do seksualności w sposób otwarty, a zarazem odpowiadający kobiecej mentalności. Czytając jej poradnik, możemy uspokoić się, że wszystko z nami w porządku. Autorka stara się nikogo nie stygmatyzować. Czytając książki innych seksuologów, możesz odnieść wrażenie, że jeśli nie korzystasz z masturbacji lub nie osiągasz orgazmu podczas zbliżenia z partnerem, to potrzebujesz pomocy specjalisty. Coś z tobą nie tak, musisz się dowiedzieć co i jak najszybciej pozbyć się usterki. Takie podejście jest niezwykle krzywdzące. Wiele kobiet nie osiąga orgazmu podczas penetracji przez partnera, a mimo to cieszy się udanym życiem. Przyjemność dostarcza sobie podczas masturbacji lub innych pieszczot realizowanych z partnerem.  Roberta Rossi przekonuje swoje czytelniczki, że nie ma w tym nic złego.

Jak kobiety osiągają orgazm?

Szacuje się, iż 90% kobiet stosuje masturbację. Wbrew pozorom, lubimy sprawiać sobie przyjemność i robimy to na różne sposoby. Niektóre panie wybierają poduszki, o które się ocierają. Dotyk mężczyzny jest bowiem dla nich zbyt intensywny i potrzebują delikatniejszych bodźców. Inne z kolei decydują się na mocne doznania, kierując na łechtaczkę strumień wody z prysznica. Nie brakuje też pań dostarczających sobie przyjemność poprzez zaciskanie ud.  Każda z tych praktyk jest dobra i żadna nie powoduje krzywdy. W tym miejscu warto sobie uzmysłowić, że jeśli mamy blokadę przed masturbacją, choć w gruncie rzeczy jej pragniemy, to prawdopodobnie wynika to z wcześniejszych doświadczeń lub sposobu wychowania. Niektóre kobiety postrzegają masturbację jako grzeszną. Inne uważają, że to nie fair wobec ich partnera. Nie brakuje też pań, które przekonano, że dotykanie się tam na dole jest ohydne i sprzyja przenoszeniu zarazków.  Warto ustalić źródło problemu i go przepracować.  Niektóre kobiety nie czują potrzeby masturbacji i u nich nie ma to podłoża w dzieciństwie. Po prostu ich seksualność przybiera inne barwy.

Kobiecy orgazm pod lupą

Dochodzę to poradnik, w którym Roberta Rossi przygląda się także orgazmowi. Czyni to w sposób niezwykle otwarty i tolerancyjny. Czytając jej książkę, żadna kobieta nie poczuje się zniesmaczona czy dyskryminowana. Seksuolożka potrafi bowiem zrozumieć każdą z nas, nikogo nie krytykuje i nie zmusza do niczego. Zarazem opisuje różne praktyki seksualne z naukowego punktu widzenia, w sposób przyjazny kobietom.  Mężczyźni pobudzają się dużo łatwiej niż kobiety. Roberta Rossi w poradniku Dochodzę zwraca uwagę na aspekt emocjonalny, który jest nierozerwalnie związany z kobiecą seksualnością.  Roberta Rossi doskonale rozumie prawa rządzące kobiecą seksualnością i doskonale je ukazuje w poradniku Dochodzę. Każda z nas powinna go przeczytać, aby lepiej zrozumieć swoje potrzeby i przestać żyć w poczuciu winy.