dobrodziejstwo-czarnej-rzepy

Przetłuszczające się i wypadające włosy, łupież, problemy ze skórą, trądzikiem i zaskórnikami – czy istnieje jeden preparat zwalczający wszystkie te dolegliwości? Tak! I na dodatek jest naturalny, można go hodować w ogródku i samodzielnie przyrządzać. Czarna rzepa, bo o niej mowa, jest znana ze swoich właściwości leczniczych już od czasów starożytnego Egiptu.

To korzeń czarnej rzepy (inaczej czarnej rzodkwi) jest najbardziej ceniony w całej roślinie. Zawiera on szereg bardzo istotnych składników: wapń, potas, magnez, żelazo, fluor, mangan, cynk oraz siarkę (stąd jej ostry smak i zapach) i witaminy: C i A oraz z grupy B. Ponadto w skład czarnej rzepy wchodzą białka, aktywne enzymy i fitoncydy – naturalne substancje o działaniu bakteriobójczym.

Przetworzona czarna rzepa ma bardzo dobry wpływ na włosy. Smarowanie skóry głowy sokiem lub nalewką z czarnej rzepy znacząco podnosi ich kondycję, sprawia, że stają się mocniejsze, bardziej błyszczące. Odżywia także cebulki, redukuje wypadanie włosów i działa leczniczo na łupież. Wystarczy na pół godziny przed myciem głowy wetrzeć w skórę sok z czarnej rzepy a następnie nałożyć na włosy ręcznik. Przy wypadaniu włosów zaleca się stosować do wcierania nalewkę z rzepy.

Trzeba wiedzieć, że dość dużym minusem w tej kuracji jest bardzo ostry i nieprzyjemny zapach warzywa, którego trudno się pozbyć (lepiej więc nie używać ulubionego ręcznika). Aby nieco go osłabić można dodać do soku trochę miodu. Skóra głowy może też nieprzyjemnie piec lub szczypać, ale warto wytrzymać, bo efekty naprawdę są widoczne. Jeśli uda się przeprowadzić zabiegi z rzepą co dwa-trzy dni przez miesiąc, kondycja naszych włosów może znacznie się poprawić, a łupież zniknąć na dobre.

Kolejnym zastosowaniem czarnej rzodkwi jest kuracja odkażająca dla skóry. Warzywo wykazuje działanie przeciwtrądzikowe i zwalczające zaskórniki dzięki właściwościom hamującym wydzielanie łoju. Poprawia także wilgotność skóry, reguluje wydzielanie sebum, działa bakteriobójczo, dostarcza wiele cennych witamin, elektrolitów i składników odżywczych. Dzięki temu przyspiesza gojenie ran, odkaża, rozjaśnia cerę. Wszystko to sprawia sok z czarnej rzepy stosowany jak tonik do przemywania twarzy.

M. Borowik