ABC Zdrowia Zdrowie

Dna moczanowa a puryny i kwas moczowy

dna-moczanowa-a-puryny-i-kwas-moczowy

Dna moczanowa to choroba cywilizacyjna, która znana jest ludzkości od zarania dziejów. Jeżeli ta choroba dotyka Ciebie lub Twoich bliskich koniecznie swoją wiedzę na temat podstawowych pojęć związanych z tą chorobą.

Puryny i kwas moczowy

Puryny są podstawowymi elementami informacji genetycznej każdej komórki ciała człowieka. Występują one także, w różnych ilościach, w prawie wszystkich produktach zwierzęcych i roślinnych. Z reguły produkty zwierzęce zawierają więcej puryn niż produkty roślinne, ponieważ rośliny mają mniejszą liczbę jąder komórkowych.

Kwas moczowy
Jest naturalnym produktem końcowym rozpadu puryn w organizmie ludzkim – każdy człowiek ma kwas moczowy we krwi. A zatem powstający w organizmie kwas moczowy pochodzi z dwóch źródeł:

  • z produktów żywnościowych
  • puryn, które powstają w wyniku rozpadu komórek organizmu

Co to jest hiperurykemia?

Hiperurykemia jest to stan, w którym stężenie kwasu moczowego w surowicy krwi jest
wyższe niż 6,4 mg w 100 ml.

Dna moczanowa jest to stadium hiperurykemii, któremu towarzyszy krystalizacja kwasu moczowego w różnych tkankach ciała oraz reakcje zapalne w kościach i chrząstkach. W przebiegu przewlekłej dny może dojść do uszkodzenia nerek (kamienie moczanowe, nerka dnawa).

Przyczyny dny moczanowej:

  • Dziedziczne uwarunkowane zaburzenie przemiany materii
  • Odżywianie się pokarmem bogatym w puryny
  • Duże spożycie alkoholu i mięsa
  • Przejadanie się
  • Nadwaga
  • Brak aktywności fizycznej

Ryzyko dny moczanowej

  • Tylko jedna na 10-20 osób z hiperurykemią zapada na dnę
  • Stosunek chorych mężczyzn do kobiet wynosi 7-10: 1
  • Prawdopodobieństw rozwoju dny moczanowej wzrasta wraz ze wzrostem stężenia kwasu moczowego

Prawidłowe wartości kwasu moczowego w surowicy krwi

Kobiety: do 5,5 mg/100 ml
Mężczyźni: do 6,4 mg/100 ml
Hiperurykemia: powyżej 6,4 mg/100 ml

Źródło: Właściwe i smaczne żywienie w dnie moczanowej, Wydawnictwo Lekarskie PZWL

Więcej o dnie moczanowej dowiesz się w artykułach: Dna moczanowa oraz Życie z dną moczanową

Zuzanna Górka

Komentarze (9)

Mindi

11 lat temu

Także spotkałam się z tą chorobą u kobiety i mężczyzny. Dolegliwości przykre, dieta ma wiele ograniczeń ale w dużym stopniu leki i dieta pomagają wrócić do zdrowia. Tylko konieczna samodyscyplina, jak w każdej chorobie spowodowanej złym odżywianiem. Tylko tak naprawdę nie wiadomo co jeść, niektórzy mają różne schorzenia, które wykluczają pewne grupy pożywienia i okazuje się, że mogliby tylko pić wodę dla zdrowia.

sirena46

11 lat temu

Wczoraj wyczytałam, że kiedyś była to choroba możnych.Mój znajomy na nią cierpiał. Strasznie bolały go palce u nóg. Musiał też unikać czerwonego mięsa i picia alkoholu.

filodendron

12 lat temu

Jeść ostrożnie, dużo pić i ćwiczyć, czyli w zasadzie ten sam przepis co na inne choroby, żeby zachować zdrowie.

Dariusz

12 lat temu

Zbyt mala ilosc wypijanej wody w ciagu dnia i trzymanie moczu, czyli zwlekanie z pojsciem do lazienki powoduja takie przyczyny wszelakie bole glowy, stawach i inne dolegliwosci, tak wiec nie czekajmy az bedzie pragnienie szklanka wody za nasze zdrowie.

pati25

12 lat temu

Ja na szczęście nie mam dny moczanowej.Także żadna z przyczyn dny nie występuje u mnie.Wiem co to znaczy ból nerek,kamień w nerce..Miałam maleńki kamyczek jak główka od szpilki.Ten kamyczek miał jeszcze ostre brzegi.Ból był niemożliwy.Czułam jak przesuwa się ten kamyczek w przewodach.Okropne

Suzanna

12 lat temu

Mój mężczyzna również cierpi na dnę moczanową. Co ciekawe nie ma nadwagi, u niego te dolegliwości spowodowane są uwarunkowane genetycznie. Z dną moczanową nie ma żartów. Należy przestrzegać zalecanej diety i unikać alkoholu.

summer

12 lat temu

Mój mąż miał podniesiony poziom kwasu moczowego we krwi, ma od tego zmiany zwyrodnieniowe w stawach! Ostra dieta, pozbycie się 20kg kochanego ciałka – pomogło! Teraz tylko trzeba uważać, żeby nie wrócić do dawnego stanu.

tereska56

12 lat temu

Jedna z moich koleżanek ma dnę moczanową. To dość uciążliwa choroba. W jej przypadku przyczyną jest zła dieta i nadwaga. Początkowo próbowała za radą lekarza odchudzać się i dbać o to co je (przeraziła się chorobą) jednak widze, ze teraz wraca do złych nawyków. Próbuję ją przekonać, ze ta jej lekkomyślność moze mieć cieżkie następstwa. Ale na razie nie słucha.

Zostaw komentarz