11-20-rad-dla-osob-chorych-na-dne-moczanowa

Dna moczanowa to nie wyrok. Wprawdzie choroba zmusza do wprowadzenia istotnych zmian na talerzu, ale Twoje menu wcale nie musi być ubogie i pozbawione smaku.

Oto kolejne praktyczne rady dotyczących jedzenia i picia, które pozwolą pozytywnie wpłynąć na przebieg choroby.

11. Jedz ser zamiast kiełbasy, aby utrzymać możliwe niskie stężenie puryn. Jeżeli w południe zjadłaś 100 g mięsa, ryb albo drobiu, wieczorem zjedz chleb z serem.

12. Zrezygnuj całkowicie z podrobów, wywaru z mięsa, suplementów drożdży piwnych (tabletek i granulatu), sardynek w oleju, małż, znchois i soi.

13. Puryn nie zawierają (albo zawierają w minimalnych ilościach):

  • mleko
  • przetwory mleczne
  • woda
  • olej
  • masło
  • margaryna
  • ziemniaki
  • wiele rodzajów warzyw
  • owoce
  • jajka
  • cukier
  • miód

14. Grzyby kurki należą, w przeciwieństwie do innych grzybów, do produktów ubogich w puryny. Nadają się też bardzo dobrze do mięsa. Przygotuj z nich smaczną potrawkę z cebulą i podawaj z knedlami i dużą sałatą.

15. Okres grillowania jest „niebezpieczny” dla osób chorych na dnę moczanową. Niepohamowane spożywanie mięsa i alkoholu często idzie w parze. Jeśli zamiast grillowanego mięsa zjesz kilka kawałków panierowanej fety z oliwą z oliwek, ziołami, czosnkiem, przyprawami, marynowanymi warzywami oraz pieczone w folii ziemniaki (z sosem tsatsiki), unikniesz bolesnego napadu dny.

16. Spróbuj przygotować pieczeń rzymską w inny sposób. Z siekanym mięsem wymieszaj drobno starte warzywa (np. marchew), gotowane ziarna zbóż albo ryż, płatki zbożowe (np. płatki owsiane), mąkę ziemniaczaną i chudy twarożek. Na jedną porcję wystarczy 80-100 g siekanego mięsa i 100 g pozostałych składników. Dodatek tartego parmezanu, chrzanu, musztardy, czosnku lub przecieru pomidorowego znacznie polepszy walory smakowe potrawy, nie wpływając jednoznacznie na podniesienie stężenia kwasu moczowego ponad zalecany poziom.

17. Jeśli chciałabyś lub musisz schudnąć, zrezygnuj ze słodzenia (nie używaj także słodzika). Zamienniki cukru, takie jak fruktoza, sorbitol i ksylitol, które stosuje się w produktach spożywczych i wyrobach cukierniczych dla cukrzyków, są nieodpowiednie dla chorych na dnę moczanową.

18. Rzadko zdarza się, że chorzy na dnę moczanową lub hiperurykemię muszą utrzymywać stale ścisłą dietę ubogą w puryny (maksymalnie 300 mg kwasu moczowego dziennie). Większość chorych już stosując dietę o zmniejszonej ilości kwasu moczowego (500-600 mg dziennie), osiąga prawidłowe wartości stężenia kwasu we krwi.

19. Najlepszym śniadaniem dla chorego na dnę moczanową jest bułka z twarogiem i marmoladą albo chleb z małą ilością masła i miodu, syrop z buraków cukrowych lub syrop z gruszek. Chleb z jajkiem stanowi ubogą w puryny alternatywę dla bułki z kiełbasą; jajko można posypać np. ostrą papryką. Jeżeli stężenie cholesterolu jest w normie, możesz co drugi dzień zjeść 1-2 jajka zamiast kiełbasy.

20. Chleb pełnoziarnisty jest idealny dla wszystkich, nie tylko dla chorych na dnę, ponieważ jest zdrowszy niż chleb mieszany lub zwykły. Chleb pełnoziarnisty jest dostępny w wielu odmianach, począwszy od gruboziarnistego chleba żytniego aż do drobno zmielonego chleba ze słonecznikiem. Zawarty w chlebie pełnoziarnisty błonnik obniża stężenie cholesterolu, wspomaga trawienie, zapobiega atakowi jelita grubego i kamicy pęcherzyka żółciowego. Spożywanie pokarmów bogatych w błonnik pozwala na osiągnięcie długotrwałego uczucia sytości, a także zabezpiecza przed podwyższeniem stężenia cukru we krwi. Chleb w postaci tostów jest jeszcze smaczniejszy.

Bardzo ważne jest, aby pomimo choroby cieszyć się smakiem ulubionych potraw i nie prowokować przez wysoką zawartość puryn w pożywieniu, bardzo bolesnego napadu dny moczanowej.
Jeżeli na dnę chorujesz Ty lub bliska Ci osoba, koniecznie korzystaj z rad, które warto przykleić sobie na lodówkę – prawidłowa dieta w tej chorobie to podstawa.

Źródło: Właściwe i smaczne żywienie w dnie moczanowej, Wydawnictwo Lekarskie PZWL

Więcej o dnie moczanowej dowiesz się w artykułach:

1-10 rad dla osób chorych na dnę moczanową
Życie z dną moczanową
Napad dny moczanowej

Zuzanna Górka