dlaczego włosy wypadają

Twoja fryzura ciągle ulega przerzedzeniu? Masz coraz mniej włosów na głowie? Łykasz kolejne tabletki mające pomóc w walce z wypadaniem, ale efektów ciągle brak?  Przyczyny takiego stanu bywają różne. Dzisiaj przyjrzymy się, dlaczego włosy wypadają.

Zaburzenia endokrynologiczne

Czasem, gdy mamy problemy z tarczycą, nadnerczami etc.  nasza fryzura ulega przerzedzeniu. Mało z nas myśli o tym, że problem z cieniutkim kucykiem to efekt nadmiaru testosteronu we krwi. Tak, organizm kobiety także wytwarza ten męski hormon płciowy, ale minimalnej ilości. To właśnie on odpowiada za nasze podniecenie i libido. Niestety, czasem testosteronu jest za dużo.  Problem pojawia się także przy niedoczynności i nadczynności tarczycy. Dlatego gdy w twojej krwi są wszystkie niezbędne pierwiastki, a włosy wciąż wypadają na potęgę, zwróć się o pomoc do endokrynologa.

Tabletki antykoncepcyjne

Każda z nas pragnie uniknąć nieplanowanej ciąży. Prezerwatywy zapewniają wysoką ochronę, ale tabletki są od nich jeszcze lepsze, jeśli chodzi o redukcję ryzyka zapłodnienia.  Niestety, mają pewną wadę. Zawierają sporo gestagenów – krewniaków progesteronu i mało estrogenów. A to właśnie estrogeny odpowiadają za wygląd włosów, skóry i paznokci. Niedobór estrogenów może prowadzić do problemów z cerą, wypadania włosów i łamliwości paznokci. Czasem pomocna może okazać się zmiana tabletek. Np. minipigułki zawierają wyłącznie gestageny, a tabletki dwuskładnikowe także estrogeny – te mogą występować w ilości 0,01 lub 0,03 mg. Czasem zwiększenie stężenia estrogenów pomaga.  Kiedy indziej trzeba rozważyć zamianę tabletek na inną metodę zapobiegania ciąży.

Noszenie zbyt ciasnych upięć

Kucyki, perfekcyjne warkocze, koki – wszystko to sprawia, że cebulki włosów są mocno obciążone. A to z kolei może doprowadzić do nadmiernego wypadania pukli. Jeśli nie chcesz, aby fryzura się przerzedzała, noś rozpuszczone włosy lub luźne upięcia.

Szarpanie podczas rozczesywania

Gdy twoje włosy się plączą, stosuj specjalne odżywki ułatwiające rozczesywanie naszpikowane silikonami. Dzięki nim nie będziesz szarpała włosów, dobrze dobrana pielęgnacja zapobiega bowiem powstawaniu problematycznych kołtunów. Pamiętaj, że szarpiąc włosy, osłabiasz ich cebulki, a to w przyszłości może doprowadzić do wypadania pukli.

Uboga dieta

Żyjesz w ciągłym biegu, więc jesz gotowce na mieście i to takie byle jakie gotowce. Bądźmy szczerzy, hamburger czy frytki nie mają bowiem żadnych witamin czy minerałów. Jeśli chcesz jeść na mieście, wybierz restaurację wegańską, dobrą włoską knajpę, gdzie zjesz np. makaron pełnoziarnisty w sosie warzywnym.  Jeśli się odchudzasz, często korzystasz z diety cud, która z reguły jest monotonna. Jedząc przez dwa tygodnie same jajka lub jaglankę, pozbawiasz swój organizm wielu cennych substancji odżywczych. Pamiętaj, aby chudnąć zdrowo, jeść mniej kaloryczne produkty, głównie warzywa i owoce.

Problemy z przyswajalnością

Czasem jesz rzeczy, które wzajemnie się wykluczają. Np. pomidor jest bogaty w substancje odżywcze, ale jeśli połączysz go z ogórkiem, to niewiele tych dobroczynnych związków wchłonie się w twoich jelitach. Może się też okazać, że brakuje ci jakichś enzymów lub ich kofaktorów. Np. osoby z niedoborem cynku mogą mieć problem z przyswajalnością innych substancji, gdyż cynk jest kofaktorem wielu enzymów. Niektórzy ludzie cierpią też na schorzenia  genetyczne, które prowadzą do problemów z przyswajalnością niektórych substancji odżywczych.

Obfite miesiączki i anemia

Jeśli masz obfite miesiączki, tracisz sporo krwi, a wraz z nią witaminy oraz minerały takie jak magnez, cynk czy żelazo. Pamiętaj o tym i przy obfitych miesiączkach jedz zdrowo, możesz też pójść do apteki. Ale pamiętaj: kup cynk w tabletkach, który ma status leku dostępnego bez recepty, a nie suplement diety! Przy leku wiesz, że tabletka ma naprawdę x mg cynku tak, jak deklaruje producent. Przy suplementach diety jest to loteria.

Skłonności genetyczne

Czasem problemy z włosami mają uwarunkowanie genetyczne. Kobiety też łysieją, jeśli od obojga rodziców otrzymają wadliwy gen sprzężony z chromosomem X.  Dzieje się to niezwykle rzadko, ale medycyna zna takie przypadki.