Dlaczego regularne wizyty u lekarza są tak ważne
Zdjęcie autorstwa Anna Shvets z Pexels

Każdego roku w Polsce mnóstwo ludzi umiera tylko i wyłącznie dlatego, że ich choroba nie została prawidłowo zdiagnozowana na czas. Czasami jest to wina lekarza, który nie zalecił odpowiednich badań lub zignorował niektóre objawy – ale o wiele częściej winny jest tutaj pacjent, który zwyczajnie na żadne badania się nie zgłosił. Wolimy przez długi czas po prostu ignorować swoje objawy – niż wybrać się na konsultacje i być może dowiedzieć wtedy, iż coś jest nie w porządku. 

Pamiętaj jednak, że prędzej czy później i tak się tego dowiesz – w końcu ból stanie się nie do zniesienia lub dana dolegliwość zacznie utrudniać normalne funkcjonowanie. Ludzie zdają się nie rozumieć tego, że im szybciej udaje nam się rozpoznać problem – tym zwykle łatwiej możemy zwalczyć go “w zarodku”. Obecnie dostępna jest też przecież teleporada – naprawdę nie mamy żadnych wymówek co do tego, aby porozmawiać z lekarzem. Rozmowa telefoniczna być może nie zagwarantuje nam od razu wszystkich odpowiedzi – ale to dobry początek. 

Tylko Ty znasz swój organizm 

Czasami idziemy do lekarza i mamy pretensję o to, że nie wie on, co nam dolega. Warto jednak pamiętać, że to my musimy udzielić mu wszelkich niezbędnych informacji. Jeśli nie dowie się on, co nam jest – nie będzie tak naprawdę wiedział nawet, jakie testy ma zlecić. My znamy swój organizm i swoje ciało najlepiej – my musimy więc przynajmniej wskazać te objawy, które faktycznie nas niepokoją.  

Nawet teleporada wystarczy, aby przekazać lekarzowi swoje podstawowe obawy – wtedy jest on już w stanie wystawić dla nas e-receptę lub e-skierowanie i możemy powoli zacząć zbliżać się do uzyskania prawidłowej diagnozy. Nikt nie wybierze się za nas na takie badania i nikt nas nie przypilnuje – nasze zdrowie musi być naszym priorytetem, bo tak zapewnimy sobie dłuższe życie. 

O czym warto rozmawiać? 

Często mamy też do czynienia z takimi osobami, które o swoich problemach nie chcą mówić lub się tego wstydzą. Nie ma tutaj znaczenia to, czy jest to wizyta stacjonarna lub teleporada – obawiamy się krytyki. Nie chcemy, aby lekarz oceniał nasz wygląd lub to, że tak długo zaniedbywaliśmy dany problem. Tutaj trzeba jednak wytłumaczyć sobie, że lekarz zajmuje się każdego dnia ogromną liczbą pacjentów – w czasie naszej wizyty chce on nam tylko pomóc i potem już raczej dalej o nas nie myśli. Nie ma też takich tematów czy problemów zdrowotnych, które byłyby niedopuszczalne – lekarz jest od tego, aby nam pomóc i zawsze nam tej pomocy udzieli. Sprawdź serwis https://l4.pl