Uroda

Jak poradzić sobie z łamliwymi paznokciami? Podpowiadamy!

Jak poradzić sobie z łamliwymi paznokciami

pexels.com

Twoje paznokcie wciąż się łamią lub rozdwajają? Nie możesz znaleźć sposobu na to, by temu zapobiec? Chcesz się cieszyć zdrowymi, długimi paznokciami? Jest kilka aspektów, o które koniecznie powinnaś zadbać, żeby osiągnąć ten cel! Jakie dokładnie? O tym opowiemy Ci w poniższym teście, sprawdź nasz krótki poradnik!

Nieprawidłowa dieta a stan paznokci

Paznokcie są jednym z wyznaczników zdrowia człowieka. To po ich stanie bowiem możesz zorientować się, czy w Twoim organizmie panuje odpowiednia równowaga. Jak to możliwe? To bardzo proste – na płytce paznokcia zaobserwować można różnorodne zmiany, które świadczą o wielu dolegliwościach chorobowych.

Kruchość paznokci może świadczyć o nieprawidłowej diecie, która jest uboga w składniki odżywcze. Często takie oznaki wskazują na to, że ilość witamin i minerałów w organizmie jest zbyt niska. W pierwszej kolejności warto więc postawić na zbilansowane posiłki oraz witaminy i minerały w formie suplementacji.

Jakie witaminy na paznokcie?

Łamliwość i rozdwajanie się paznokci najczęściej świadczy o niedoborach witamin A i E. Są one niezbędne do ich prawidłowego wzrostu, regeneracji i gładkości płytki paznokcia. Co więcej, wpływają one także na stan skóry, dzięki czemu wokół paznokci nie dochodzi do rogowacenia czy jego nadmiernego odsłonięcia.

Na piękne paznokcie niezbędne są także takie witaminy, jak B1, B2, B6 czy B12. Kompleks witamin z grupy B odpowiada bowiem za odpowiednią twardość paznokci, dzięki czemu ich suplementacja zapobiega łamaniu czy rozdwajaniu się płytki. Stymulują one także szybszy wzrost paznokci.

Jakie witaminy na paznokcie

pexels.com

Witaminy w kapsułkach, po które powinnaś sięgnąć, to także C i D. Witamina C jest jedną z najpotrzebniejszych w organizmie człowieka – stymuluje wiele procesów życiowych. Jeśli zaś chodzi o paznokcie, to wykazuje ona działanie antybakteryjne i pomaga zapobiegać stanom zapalnym w ich obrębie. Witamina D odpowiedzialna jest za gospodarkę wapniową w organizmie, jej niedobory będą skutkowały łamaniem się paznokci, a nawet ich nieprawidłowym wzrostem.

Pamiętaj, by sięgać także po minerały w tabletkach. Jakie będą niezbędne na paznokcie? Głównie wapń i żelazo, ale też krzem, potas i cynk. 

Postaw na właściwą pielęgnację łamliwych paznokci

Prawidłowa dieta bogata w odpowiednie składniki odżywcze to połowa sukcesu. Musisz bowiem pamiętać także o właściwej pielęgnacji paznokci. Zacznij od zabezpieczania ich przed wpływem silnych środków czystości – sprzątaj zawsze w rękawiczkach! Tyczy się to również zmywania naczyń, gdyż długie namaczanie paznokci sprawia, że stają się one miękkie.

Lakiery z odżywkami to kolejny punkt na liście właściwej pielęgnacji łamliwych paznokci. Witaminowa odżywka pomoże Ci wzmocnić paznokcie od zewnątrz, zarówno dostarczając im witamin, jak i tworząc dodatkową, wzmacniającą warstwę. A jeśli często decydujesz się na manicure hybrydowy, upewnij się, że jest on wykonywany prawidłowo. Wystarczy bowiem chwila nieuwagi, by frezowany czy piłowany paznokieć uległ uszkodzeniu.

Stale kontroluj także sam kolor paznokci. Pojawiły się przebarwienia na paznokciach? Koniecznie skonsultuj się z dermatologiem! Może się okazać, że to objaw chorobowy.

Już wiesz, co robić, aby cieszyć się pięknymi paznokciami każdego dnia? W takim razie czas na działanie! Wprowadź w życie powyższe wskazówki, a zauważysz znaczną różnicę w wyglądzie paznokci. Trzymamy kciuki za powodzenie!

Dodaj komentarz