Czy wiesz że...? Zdrowie

Dlaczego dopalacze stanowią śmiertelne zagrożenie?

dlaczego-dopalacze-stanowia-smiertelne-zagrozenie

Dopalacze już kilka lat temu pojawiły się na naszym rynku i zaczęły siać prawdziwe spustoszenie. Dlaczego dopalacze stanowią śmiertelne zagrożenie?

Dopalacze – niebezpieczne substancje

Dopalacze działają podobnie jak narkotyki. To środki psychoaktywne, które zawierają szkodliwe substancje. Związki, które zawierają mogą pochodzić zarówno od roślin jak i wszelkich substancji chemicznych. Nawet naturalne wyciągi mogą mieć działanie trujące i halucynogenne. Mieszanka odpowiednich ekstraktów wywołuje różne stany emocjonalne takie jak agresja czy euforia. Zażycie dopalaczy wiąże się z zaburzeniami emocjonalnymi i różnymi omamami. Psychoaktywne substancje bardzo często zawierają alkaloidy, które mają działanie śmiertelne. Ich spożycie zawsze niesie ze sobą ryzyko śmierci.

Śmiertelne zagrożenie dla młodych osób

Po dopalacze najczęściej sięgają młode osoby, już w wieku gimnazjalnym. Środki te, były swojego czasu legalnie dostępne w specjalnych sklepach. Liczba tragicznych przypadków zażycia dopalaczy spowodowała zakazanie sprzedaży tego typu substancji. Niestety dopalacze wróciły. Producenci skutecznie zmieniają receptury, umożliwiające ich sprzedaż bądź działają nielegalnie, rozprowadzając dopalacze w miejskich ośrodkach. Z łatwością, można je dostać także w Internecie. Ze względu na ułatwiony dostęp, młode osoby coraz chętniej sięgają po odurzające substancje. Kuszą efekty zażycia, które prowadzą do tragicznych skutków takich jak udar mózgu czy zatrzymanie akcji serca. Te uzależniające substancje kuszą nowymi wrażeniami, stąd ich duża popularność.

Walka z dopalaczami

Mimo oficjalnego zakazu sprzedaży, wprowadzonego przez władze, państwo nie radzi sobie z plagą dopalaczy. Coraz więcej młodzieży trafia do szpitali, ze skutkami zażycia substancji psychoaktywnych. Producentom grożą wysokie kary pieniężne, ale nawet one nie stoją na przeszkodzie rozprowadzania dopalaczy. Walka jest niezwykle trudna, ale w grę chodzi niebezpieczeństwo zdrowia i życia ludzi. Istotną rolę odgrywa świadomość młodych osób, na temat ryzyka przyjmowania dopalaczy. Być może działania prewencyjne pomogą w zmniejszeniu przypadków zatrucia toksycznymi substancjami i skutecznej bitwie z nimi. Młodzież pod żadnym pozorem nie powinna przyjmować jakichkolwiek, podejrzanych środków odurzających.

Katarzyna Antos

Komentarze (6)

Danusiate

8 lat temu

Też się dziwię, że – pomimo tak wielu informacji o szkodliwości takich używek – ciągle znajdują się tacy, dla których normalne życie jest za mało intensywne i potrzebują dodatkowych „atrakcji”, które mogą skończyć się tragicznie…

filodendron

8 lat temu

Dziwię się,że nastolatki są takie głupie . W końcu wszędzie się trąbi o szkodliwości dopalaczy, a oni i tak zażywają.Wiadomo, że nie posłuchają rodziców, ani nauczycieli zrobią im na złość. Jedyne to ośmieszyć tych co biorą , pokazywać w telewizji okropne konsekwencje brania wszelkich narkotyków i dopalaczy – nie szczędzić drastycznych obrazów. Powinien być wprowadzony zakaz sprzedaży dopalaczy i wysokie kary za ewentualną sprzedaż.

sirena46

8 lat temu

Producenci zarabiają ogromne pieniądze na dopalaczach i niestety ciężko będzie to zlikwidować. Młodzież jak to młodzież często chce spróbować jak to działa, a jak są w grupie to dostają małpiego rozumu i nic do nich nie przemawia.
Nie mam pojęcia po co im to, tyle się teraz mówi o dopalaczach, że trudno, aby ktoś nie wiedział jak one działają i ile już ludzi zmarło po ich zażyciu.
Trzeba wprowadzić jakieś bardziej drastyczne kary dla producentów tego świństwa wówczas może przestaną to produkować, OBY.

drobina

8 lat temu

Producentom grożą wysokie kary pieniężne? Co to da? Nic nie wróci tym młodym ludziom życia. Póki co, walka z dopalaczami jest walką z wiatrakami. Oby to się zmieniło jak najszybciej.

Mindi

8 lat temu

Poważny temat, trzeba o dopalaczach mówić i pisać. Mam nastolatki i choć omówiliśmy szkodliwe działanie dopalaczy to zawsze się boję gdy dluższy czas nie ma ich wieczorem w domu. Trzeba wyraźnie głosić, że dopalacze to sztuczne narkotyki, może wtedy wiele młodych ludzi zastanowi się zanim kupi i zażyje.

pati25

8 lat temu

To straszne,że młodzi ludzie,nastolatkowie i nie tylko sięgają po to świństwo.Po truciznę.Chcą mieć tzw. odlot,ale chyba nie do końca zdają sobie sprawę z zagrożenia.A to grozi nawet śmiercią

Zostaw komentarz