dlaczego-dopalacze-stanowia-smiertelne-zagrozenie

Dopalacze już kilka lat temu pojawiły się na naszym rynku i zaczęły siać prawdziwe spustoszenie. Dlaczego dopalacze stanowią śmiertelne zagrożenie?

Dopalacze – niebezpieczne substancje

Dopalacze działają podobnie jak narkotyki. To środki psychoaktywne, które zawierają szkodliwe substancje. Związki, które zawierają mogą pochodzić zarówno od roślin jak i wszelkich substancji chemicznych. Nawet naturalne wyciągi mogą mieć działanie trujące i halucynogenne. Mieszanka odpowiednich ekstraktów wywołuje różne stany emocjonalne takie jak agresja czy euforia. Zażycie dopalaczy wiąże się z zaburzeniami emocjonalnymi i różnymi omamami. Psychoaktywne substancje bardzo często zawierają alkaloidy, które mają działanie śmiertelne. Ich spożycie zawsze niesie ze sobą ryzyko śmierci.

Śmiertelne zagrożenie dla młodych osób

Po dopalacze najczęściej sięgają młode osoby, już w wieku gimnazjalnym. Środki te, były swojego czasu legalnie dostępne w specjalnych sklepach. Liczba tragicznych przypadków zażycia dopalaczy spowodowała zakazanie sprzedaży tego typu substancji. Niestety dopalacze wróciły. Producenci skutecznie zmieniają receptury, umożliwiające ich sprzedaż bądź działają nielegalnie, rozprowadzając dopalacze w miejskich ośrodkach. Z łatwością, można je dostać także w Internecie. Ze względu na ułatwiony dostęp, młode osoby coraz chętniej sięgają po odurzające substancje. Kuszą efekty zażycia, które prowadzą do tragicznych skutków takich jak udar mózgu czy zatrzymanie akcji serca. Te uzależniające substancje kuszą nowymi wrażeniami, stąd ich duża popularność.

Walka z dopalaczami

Mimo oficjalnego zakazu sprzedaży, wprowadzonego przez władze, państwo nie radzi sobie z plagą dopalaczy. Coraz więcej młodzieży trafia do szpitali, ze skutkami zażycia substancji psychoaktywnych. Producentom grożą wysokie kary pieniężne, ale nawet one nie stoją na przeszkodzie rozprowadzania dopalaczy. Walka jest niezwykle trudna, ale w grę chodzi niebezpieczeństwo zdrowia i życia ludzi. Istotną rolę odgrywa świadomość młodych osób, na temat ryzyka przyjmowania dopalaczy. Być może działania prewencyjne pomogą w zmniejszeniu przypadków zatrucia toksycznymi substancjami i skutecznej bitwie z nimi. Młodzież pod żadnym pozorem nie powinna przyjmować jakichkolwiek, podejrzanych środków odurzających.

Katarzyna Antos