Dieta O dietach

Dieta sojowa – dla zdrowia kobiety

dieta-sojowa-dla-zdrowia-kobiety

Soja kojarzy nam się przede wszystkim z potrawami wegetariańskimi ze względu na swoje właściwości. Jest źródłem wielu bardzo ważnych składników, m.in. białek i węglowodanów. Ale nie trzeba być wegetarianinem by korzystać z jej dobrodziejstw. Niewiele kobiet wie, że włączenie soi do diety w czasie menopauzy pozwala łagodzić jej objawy.

Cudowna soja

Ta roślina strączkowa ma dużo pozytywnych zastosowań. Z soi można wytwarzać bardzo wiele różnych produktów, m.in. mleko, serki, tofu, a nawet kotleciki czy parówki (oczywiście bez zawartości mięsa). Jest zatem zamiennikiem dla tych produktów w przypadku, gdy ktoś nie może lub nie chce ich spożywać – np. osoby nietolerujące laktozy w mleku. Ponadto soja jest potężnym źródłem białka, węglowodanów i dobrych tłuszczów roślinnych oraz wielu witamin.

Soja na menopauzę

Dzięki zawartości fitoestrogenów soja może być uważana za naturalną kurację przeciwko negatywnym objawom menopauzy. Korzystnie wpływa również na wspomaganie leczenia osteoporozy, ponieważ dzięki białkom zawartym w soi zmniejsza się wydalanie wapnia z moczem. Dieta ta jest także bogata w izoflawony – genisteinę i daidzeinę, które skutecznie zmniejszają ryzyko zachorowania na raka piersi. Dzięki obniżeniu złego cholesterolu soja pomaga również w profilaktyce chorób serca i układu krążenia.

A jednak ostrożnie

Szczególną ostrożność przy wprowadzaniu do diety produktów sojowych powinni zachować alergicy i osoby o wrażliwym przewodzie pokarmowym. Niektóre przetwory, zwłaszcza w większych ilościach, mogą powodować problemy żołądkowe, niestrawności i biegunki. Dla wszystkich bez wyjątku dzienna porcja soi nie powinna przekroczyć 50g. Mimo wszelkich dobrodziejstw zawiera ona również szkodliwe substancje, które w nadmiernych ilościach mogą zaszkodzić organizmowi (np. długotrwałe stosowanie wpływa niekorzystnie na tarczycę).

Nie dla mężczyzn!

Dieta sojowa nie jest polecana mężczyznom. Naukowcy odkryli, że spożywanie przez nich fitoestrogenów, które znajdują się w soi, niekorzystnie wpływa na popęd seksualny, produkcję testosteronu i plemników. W konsekwencji mogą się pojawić problemy z płodnością. Soja podawana męskim osobnikom małp miała również wpływ na wybuchy niekontrolowanej agresji, związanej z zaburzeniami testosteronu.

Jak i we wszystkim, tak i w diecie sojowej należy zachować umiar. Nazwa jest może myląca, gdyż nie chodzi o jedzenie wyłącznie soi, ale o wprowadzenie do jadłospisu porcji produktów sojowych, które w odpowiedniej ilości mogą pomóc zachować lepsze zdrowie. Warto spróbować, zwłaszcza że dieta sojowa nie wymaga żadnych wyrzeczeń, a może okazać się bardzo pomocna dla kobiety.

M. Borowik

Komentarze (11)

basikmac

9 lat temu

No tak. Mama wciąż myśli, że bronię Stasia. Ale jak przyjedzie do mnie w sierpniu – to pokażę jej ten artykuł!!!!

Annagata

9 lat temu

Basikmac,gdybym cię nie znała,to też bym nie uwierzyła,hi,hi!!!Ale swojej mamy nie przekonasz,a przynajmniej masz wesoło!!!

basikmac

9 lat temu

Annagata no mama do dziś nie wierzy w tę soję, że szkodzi facetom. Własnie po kościele znowu ona do mnie dzwoniła i pytała, jaki mam interes, że bronię stasia? A ja nie mam interesu – hihihi I własna mama w to nie wierzy:)

Annagata

9 lat temu

Basikmac,wyobrażam sobie minę twojej mamy,jak do niej zadzwoniłaś!Ty to jednak masz bombowe poczucie humoru!!!A swoja droga tak wiele mówi się o dobrodziejstwach produktów sojowych,a tu okazuje się,że nie można przesadzać.

izabelle

9 lat temu

Zdarza mi się czasem zjeść kotleta sojowego itp, ale bardzo rzadko. Mój tata dodaje je do bigosu lub leczo i wtedy jest lżejsze i chyba smaczniejsze jak dla mnie. O diecie sojowej nie słyszałam, a tym bardziej że jest niekorzystna dla mężczyzn, ale zapamiętam 🙂

basikmac

9 lat temu

jiji59 – zadzwoniłam! Powiedziałam, że wszystkiemu winna jest soja – hihi; a mama na to: najpierw namawiasz mnie na te sojowe wynalazki, że mi pomogą na uderzenia itp. a teraz twierdzisz, że to szkodliwe?.. Wytłumaczyłam jej to, o czym przeczytałam w artykule, ale chyba mi nie wierzy, bo się śmiała i powiedziała: ty go tak nie broń!

basikmac

9 lat temu

Nie wiedziałam, że fitoestrogeny, które znajdują się w soi, mogą niekorzystnie wpływać na popęd seksualny, produkcję testosteronu i plemników u mężczyzn. A ja mamie kazałam spożywać produkty z soi – wiem, że nie gotuje sobie osobno, ale też mężowi; no i teraz się nie dziwię, że narzeka jakoś ostatnio na jego rzekomą „powolność” hehehe Zaraz do niej dzwonię:) Dziękuję za artykuł i uświadomienie.

linet

9 lat temu

Zauroczenie soją chyba trochę opadło i nie wiem, czy warto je podtrzymywać, szczególnie w świetle dośc kontrowersyjnych doniesień na jej temat. Najpierw był wielki zachwyt, nakręcany przez amerykańską reklamę ,potem nauka przyjrzała się soi i nie potwierdziła jej wyłącznie cudownych własciwości, a przeciwnie ,znalazła w niej wiele szkodliwych dla zdrowia substancji. Lista dolegliwości, o które podejrzewa się soję jest chyba trochę dłuższa niż wymienione w artykule.
Ja też kiedyś z entuzjazmem włączyłam ją do diety. Myślałam nawet, że zgodnie z regułą, skoro nie jest zbyt smaczna, to na pewno musi być zdrowa. I tak było do czasu, aż kiedyś wpadł mi w ręce artykuł o drugiej stronie „medalu z soi”. Jej walory zdrowotne nie rekompensują ,niestety, wad, które /jeśli wierzyć badaniom/ mogą wywoływać niemało schorzeń. Nie mówiąc o tym, że nigdy nie wiadomo, czy nie trafi nam sie produkt z roślin modyfikowanych genetycznie.
Na wszelki wypadek soja zniknęła z mojej kuchni.

pati25

9 lat temu

Dieta bogata w soję zmniejsza ryzyko otyłości brzusznej, a w konsekwencji także rozwoju cukrzycy typu II Natomiast białko zawarte w soi pobudza metabolizm tłuszczów, dzięki czemu ułatwia spalanie tkanki tłuszczowej.Tutaj znajdziecie dużo przepisów na dania z soi http://pychotka.pl/sojowe.html

Iva.

9 lat temu

Jesl chodzi o nietolerancje laktozy z mleka, to podobno az 98 % populacji jej nie toleruje. Soja od czasu do czasu… jestem jak najbardziej za:) To calkiem dobry zamiennik, jesli ktos lubi, oczywiscie.

Zostaw komentarz