Dbaj o twarz Uroda

Dermokosmetyki

dermokosmetyki

Co się kryje pod nazwą dermokosmetyki?

Obecnie w Polsce nie istnieje jeszcze żadne rozporządzenie prawne dotyczące kosmetyków i definiujące różnicę między kosmetykami drogeryjnymi i dermokosmetykami (inaczej kosmoceutykami). Te drugie to produkty zalecane przez dermatologów i farmaceutów, które znajdziesz jedynie w aptece. O tym, że nie kupisz ich w markecie lub drogerii decyduje wyłącznie jego producent, dlatego przez część ludzi kosmoceutyki uznawane są dobrze przemyślany chwyt marketingowy opróżniający kieszenie chcących zadbać o urodę kobiet.

Dlaczego jednak panie, które choć raz spróbowały preparatów z apteki nie wracają po tańsze kosmetyki z półek sklepowych? Popularna odpowiedź na to pytanie brzmi: to dzięki właściwościom, z pogranicza leku i kosmetyku, które nie tylko pielęgnują skórę,ale również wspomagają w leczeniu różnych zmian chorobowych ją dręczących (trądzik, alergie, odwodnienie).

Zgodnie z polskim prawem nie można używać stwierdzenia, ze produkt stoi na pograniczu kosmetyku i leku, gdyż wprowadza to konsumentów w błąd. Od marca 2009 r. w państwach Unii Europejskiej wprowadzono przepis, do którego w ciągu czterech najbliższych lat ma dostosować się również nasz kraj.

Określa on kosmetyk jako „każda substancję lub preparat przeznaczone do zewnętrznego kontaktu z ciałem człowieka (…), których wyłącznym lub podstawowym celem jest utrzymanie ich w czystości, pielęgnowanie, ochrona, perfumowanie, zmiana wyglądu ciała lub ulepszenie jego zapachu”. Definicja ta nie wspomina o kosmetykach, które mają właściwości lecznicze. Wszystko co ma leczyć – jest lekiem i podlega pod zupełnie inne (rejestracja leków) niż ustawodawstwo kosmetyczne przepisy.

Anna J

Co się kryje pod nazwą dermokosmetyki?

Nie możemy jednak zaprzeczyć, że dermokosmetyki są skuteczne, nie uczulają i pozwalają dostosować działanie kosmetyku do skóry z konkretnym problemem.

Bo przecież nie uboga szata graficzna przypominająca lek, ani miejsce zakupu przekonuje nas, kobiety dojrzałe, do zakupu danego produktu. Wybierając dermokosmetyk należy mieć świadomość, że ograniczono w nim do minimum zbędne substancje zapachowe i konserwanty, wywołujące podrażnienia. Ponadto zawierają one silniejsze stężenie substancji aktywnych, takich jak witamina A, C, czy kwasy owocowe.

Czasem mają w swoim składzie substancje niespotykane w innych kosmetykach, np. kwas mlekowy lub mocznik. Wśród dermokosmetyków znajdziemy bogatą ofertę uwzględniająca potrzeby skóry starzejącej się, trądzikowej,z przebarwieniami, czy tzw. skóry naczynkowej, dlatego dobór kosmetyku jest bardziej precyzyjny a kuracja – skuteczniejsza. Dla wielu klientek duże znaczenie ma również fakt, że są testowane zarówno na komórkach nabłonka, jak i u osób ze skórą skłonną do podrażnień czy alergii. Dzięki temu producent zmniejsza ryzyko podrażnień do minimum.

Anna J

Komentarze (6)

pati25

8 lat temu

Kosmeceutyki – to kosmetyki, w których stężenie substancji aktywnych jest znacznie większe niż w zwykłych produktach ze sklepowej półki. Ich produkcja przypomina bardziej produkcję leków niż produktów kosmetycznych. Określenie kosmeceutyki pojawia się gdy chodzi o pielęgnację i leczenie chorób skóry.

topik4433

9 lat temu

Pati, wspomniałaś o kosmetykach Iwostin, miałam kiedyś tonik i byłam bardzo zadowolona, rozwiązał moje problemy ze skórą. A tak na marginesie, woda która jest zawarta w tych kosmetykach pochodzi z moich okolic z Iwonicza Zdroju, do którego mam jedynie 20 km. Jeżdżę tam często po wodę ze źródełka 🙂

pati25

9 lat temu

Jest wiele firm,które produkują dermokosmetyki jak chociażby vichy,avene,la roche-posay.Moją ulubioną firmą produkującą kosmetyki apteczne,dermokosmetyki jest Iwostin,który ma kosmetyki dostosowane na różne problemy ze skórą.Kupując kosmetyki tej firmy mam 100% pewności,że kremy mnie nie uczulą

Beata

10 lat temu

Nanokosmetyki to komsetyki zawierajace nanowodę, która ma podobno szczególne właściwości i jest świetnym nośnikiem substancji odżywczych w głąb skóry, dzięki czemu jej pielęgnacja jest skuteczniejsza

alicja

10 lat temu

O bardzo ciekawy artykuł. A może wiecie co kryje sie pod nazwą NANOkosmetyki? To podobno też jakaś nowoczesna technologia tworzenia kosmetyków:) ??

Zostaw komentarz