Styl życia

Dekorujemy sypialnię – wystrój na każdą porę roku

Dekorujemy sypialnię - wystrój na każdą porę roku

suhel vba z pexels

Sypialnia to jedno z tych pomieszczeń w Twoim domu, które nie wymaga zbyt wielu sezonowych metamorfoz. To miejsce, które ma stać się oazą spokoju i odpoczynku po ciężkim dniu, pokój, który będzie zachęcał do relaksu, oferując elegancką i harmonijną atmosferę. Jak udekorować sypialnię, aby podkreślić swój styl i stworzyć przestrzeń, do której będziesz chętnie wracać? Poznaj nasze wskazówki.

Powieś obrazy i lustra

Ważnym elementem dekoracyjnym w sypialni są lustra i obrazy. Lustra pomogą Ci optycznie powiększyć sypialnię, dzięki czemu będzie ona wydawać się bardziej przestronna. Jeśli do Twojej sypialni nie dociera zbyt wiele światła dziennego, powieszenie lustra pomoże Ci rozjaśnić pomieszczenie.

Jeśli chcesz wyrazić swój styl i osobowość, stwórz mini galerię sztuki na jednej ze ścian lub wybierz bardziej minimalistyczną opcję, decydując się na proste grafiki bez ramki lub jeden duży obraz. Obrazy pomogą Ci przywołać dobry nastrój i emocje – w zależności od tego, czy postawisz na relaksujące i malownicze krajobrazy, kompozycje w spokojnych barwach, martwą naturę czy portrety.

Zwróć uwagę na to, aby wybrać obrazy, które zachowają spójność z resztą wystroju sypialni. Weź pod uwagę ich styl, kolor i rozmiar. Unikaj wieszania zbyt wielu obrazów obok siebie oraz zapełniania nimi wszystkich ścian.

Dobierz odpowiednie kolory

Kolor w sypialni jest jednym z najistotniejszych elementów wystroju wnętrza. Dzięki odpowiednio dobranym barwom stworzysz atmosferę sprzyjającą wypoczynkowi i relaksowi – wybrane przez Ciebie kolory bezpośrednio wpłyną na Twoje samopoczucie i nastrój.

Jednymi z najczęściej polecanych kolorów do sypialni są różne odcienie niebieskiego – błękit, szafir, turkus, niebieski połączony z szarym. Te chłodne kolory pomogą Ci się odprężyć, ułatwią złagodzenie stresu i napięcia. Pomocne są też barwy ziemi, które nawiązując do natury dbają o harmonię i równowagę we wnętrzu.

Zdecydowanym faworytem wielu kobiet jest pudrowy róż. Ten romantyczny i subtelny kolor może być wykorzystywany nie tylko na ścianach, ale także w innych dekoracjach, dodając przestrzeni elegancji i delikatności. Równie wytwornym kolorem są odcienie szarości, które dzięki swojej neutralności są bazą dla innych dekoracji.

Umieść rośliny doniczkowe

Rośliny doniczkowe w sypialni nie tylko wyglądają pięknie, ale mają nieocenione korzyści zdrowotne. Odpowiednio dobrane rośliny potrafią oczyścić powietrze w sypialni i zapewniają odpowiedni poziom wilgoci w pomieszczeniu. Wiele razy udowodniono, że rośliny mają wręcz terapeutyczny wpływ na nasze samopoczucie, mogą redukować stres i poprawiać jakość snu.

Jeśli chcesz, aby rośliny doniczkowe cieszyły oko w sypialni zadbaj o ich różnorodność. Gatunki roślin o różnych kształtach i teksturach pomogą stworzyć niepowtarzalne kompozycje i podkreślić styl wnętrza. Dbanie o rośliny domowe pomaga obniżyć ciśnienie krwi i częstotliwość bicia serca. To także jedno z narzędzi wspomagających walkę z depresją. Jeśli jednak uważasz, że „nie masz ręki” do kwiatów, wybierz rośliny, które nie wymagają codziennej pielęgnacji.

Stwórz własną przestrzeń

Sypialnia do dobre miejsce na wyodrębnienie skrawka wolnej przestrzeni tylko dla siebie. Niech będzie to miejsce, które posłuży Ci do zagłębienia się w ulubioną lekturę, w którym będziesz mogła zebrać myśli, pomedytować albo poświęcić się ulubionemu zajęciu – rozwiązywaniu krzyżówek, pisaniu czy wyszywaniu.

W takim miejscu możesz umieścić wygodny fotel, niewielki stolik, piękną lampkę oraz wazonik z kwiatami. Jeśli chcesz na stoliku możesz umieścić ulubione bibeloty lub pamiątki z podróży. W swojej własnej przestrzeni możesz rozsiąść się wygodnie i spędzić chwilę czasu przed snem lub zawsze wtedy, gdy zechcesz znaleźć moment tylko dla siebie.

Dodaj komentarz