Kobiece dolegliwości Zdrowie

Defekty piersi

defekty-piersi

Piersi, będąc od zawsze symbolem kobiecego wdzięku, często stają się powodem do zmartwień dla pań. Jakie mogą być tego przyczyny? Poznajmy schorzenia, które powstają w okolicach piersi.

Rozstępy skórne – są spowodowane gwałtownym rozciągnięciem skóry. Przypominają blizny, szpecą piersi. Pojawiają się w miejscach których naskórek i skóra właściwa są cieńsze i zanikają włókna sprężyste. Rozstępy można złagodzić laserem, peelingami chemicznymi poprzez wygładzenie ich powierzchni lub mezoterapią czyli nastrzykiwaniem skóry w okolicach rozstępów specjalnymi preparatami.

Opadanie piersi – ma związek z nadmiernym rozciągnięciem skóry, gwałtownym zmniejszeniem zawartości tkanki tłuszczowej piersi, zmniejszeniem sprężystości tkanek, rozciągnięciem powięzi otaczającej gruczoł. Chcąc poprawić wygląd piersi można stosować naprzemienne natryski zimną i ciepłą wodą oraz wykonywać ćwiczenia gimnastyczne ujędrniające biust.

Owłosienie – w okolicach brodawek mogą pojawiać się włosy. Jeśli są nieliczne, usuwa się je pincetą. Rozwiązaniem problemu może być również laserowa depilacja zbędnego owłosienia. Owłosienie brodawek w nadmiernej ilości w okolicach może świadczyć o obecności innych zaburzeń hormonalnych, takich jak np.PCOS (polycystic ovary syndrome) czyli zespół policystycznych jajników . Wówczas należy przeprowadzić dokładną diagnostykę i zastosować leczenie hormonalne.

Niedorozwój piersi – objętość piersi jest za mała w stosunku do wielkości klatki piersiowej i proporcji ciała. Niedorozwój gruczołów piersiowych jest związany z ich niedostatecznym wykształceniem w okresie dojrzewania. Najczęściej spotykany jest u kobiet szczupłych, o męskim typie budowy.

mojepiersi.com.pl

Piersi, będąc od zawsze symbolem kobiecego wdzięku, często stają się powodem do zmartwień dla pań. Jakie mogą być tego przyczyny? Poznajmy schorzenia, które powstają w okolicach piersi.

Przerost piersi – spowodowany jest nadmiarem skóry lub tkanki podskórnej gruczołu. Przerost najczęściej połączony jest z opadaniem piersi. Duża masa gruczołu piersiowego może powodować dyskomfort. Przerostowi piersi towarzyszyć może ból i uczucie napięcia skóry, piersi mogą stawać się twarde. Przerost piersi może pojawić się w okresie dojrzewania oraz ciąży, kiedy zmiany hormonalne w gruczole doprowadzają do zwiększenia jego masy. W przypadku ciążowego przerostu, po zakończeniu karmienia piersi mogą wrócić do poprzedniego kształtu.

Dodatkowe brodawki sutkowe -tzw. hyperthelia, polithelia-mogą występować u obu płci. Mogą być położne na tzw. linii mlecznej ciągnącej się od okolicy pachowej, poprzez obszar bliżej środka klatki piersiowej do okolicy pachwinowej. Dodatkowe brodawki sutkowe mogą być całkowicie ukształtowane, z gruczołami mlecznymi u karmiących kobiet, a czasami występują tylko w postaci zaciemnionej otoczki bez brodawki, co mylone może być ze znamieniem. Dodatkowe brodawki sutkowe mogą być zazwyczaj usunięte chirurgicznie, nie dając przy tym żadnych efektów niepożądanych.

mojepiersi.com.pl

Komentarze (2)

pati25

11 lat temu

Są różnne defekty piersi.Nie zagrażają naszemu zdrowiu.Większość kobiet zauważa jakiś defekt i próbuje się go pozbyć

summer

11 lat temu

Dodatkowe brodawki sutkowe? Ojeku! To straszne! Nie wiedziałam, że człowiek może tak mieć. To jest dopiero defekt, a nie to, że piersi za małe, za duże, obwisłe……

Zostaw komentarz