Kobiece dolegliwości Zdrowie

Defekty piersi

defekty-piersi

Piersi, będąc od zawsze symbolem kobiecego wdzięku, często stają się powodem do zmartwień dla pań. Jakie mogą być tego przyczyny? Poznajmy schorzenia, które powstają w okolicach piersi.

Rozstępy skórne – są spowodowane gwałtownym rozciągnięciem skóry. Przypominają blizny, szpecą piersi. Pojawiają się w miejscach których naskórek i skóra właściwa są cieńsze i zanikają włókna sprężyste. Rozstępy można złagodzić laserem, peelingami chemicznymi poprzez wygładzenie ich powierzchni lub mezoterapią czyli nastrzykiwaniem skóry w okolicach rozstępów specjalnymi preparatami.

Opadanie piersi – ma związek z nadmiernym rozciągnięciem skóry, gwałtownym zmniejszeniem zawartości tkanki tłuszczowej piersi, zmniejszeniem sprężystości tkanek, rozciągnięciem powięzi otaczającej gruczoł. Chcąc poprawić wygląd piersi można stosować naprzemienne natryski zimną i ciepłą wodą oraz wykonywać ćwiczenia gimnastyczne ujędrniające biust.

Owłosienie – w okolicach brodawek mogą pojawiać się włosy. Jeśli są nieliczne, usuwa się je pincetą. Rozwiązaniem problemu może być również laserowa depilacja zbędnego owłosienia. Owłosienie brodawek w nadmiernej ilości w okolicach może świadczyć o obecności innych zaburzeń hormonalnych, takich jak np.PCOS (polycystic ovary syndrome) czyli zespół policystycznych jajników . Wówczas należy przeprowadzić dokładną diagnostykę i zastosować leczenie hormonalne.

Niedorozwój piersi – objętość piersi jest za mała w stosunku do wielkości klatki piersiowej i proporcji ciała. Niedorozwój gruczołów piersiowych jest związany z ich niedostatecznym wykształceniem w okresie dojrzewania. Najczęściej spotykany jest u kobiet szczupłych, o męskim typie budowy.

mojepiersi.com.pl

Piersi, będąc od zawsze symbolem kobiecego wdzięku, często stają się powodem do zmartwień dla pań. Jakie mogą być tego przyczyny? Poznajmy schorzenia, które powstają w okolicach piersi.

Przerost piersi – spowodowany jest nadmiarem skóry lub tkanki podskórnej gruczołu. Przerost najczęściej połączony jest z opadaniem piersi. Duża masa gruczołu piersiowego może powodować dyskomfort. Przerostowi piersi towarzyszyć może ból i uczucie napięcia skóry, piersi mogą stawać się twarde. Przerost piersi może pojawić się w okresie dojrzewania oraz ciąży, kiedy zmiany hormonalne w gruczole doprowadzają do zwiększenia jego masy. W przypadku ciążowego przerostu, po zakończeniu karmienia piersi mogą wrócić do poprzedniego kształtu.

Dodatkowe brodawki sutkowe -tzw. hyperthelia, polithelia-mogą występować u obu płci. Mogą być położne na tzw. linii mlecznej ciągnącej się od okolicy pachowej, poprzez obszar bliżej środka klatki piersiowej do okolicy pachwinowej. Dodatkowe brodawki sutkowe mogą być całkowicie ukształtowane, z gruczołami mlecznymi u karmiących kobiet, a czasami występują tylko w postaci zaciemnionej otoczki bez brodawki, co mylone może być ze znamieniem. Dodatkowe brodawki sutkowe mogą być zazwyczaj usunięte chirurgicznie, nie dając przy tym żadnych efektów niepożądanych.

mojepiersi.com.pl

Komentarze (2)

pati25

9 lat temu

Są różnne defekty piersi.Nie zagrażają naszemu zdrowiu.Większość kobiet zauważa jakiś defekt i próbuje się go pozbyć

summer

9 lat temu

Dodatkowe brodawki sutkowe? Ojeku! To straszne! Nie wiedziałam, że człowiek może tak mieć. To jest dopiero defekt, a nie to, że piersi za małe, za duże, obwisłe……

Zostaw komentarz