Zdrowie

Czynniki wpływające na stężenie alkoholu we krwi

Czynniki wpływające na stężenie alkoholu we krwi

Nawet niewielka ilość alkoholu wpływa na organizm człowieka. Najpierw pojawia się odprężenie i euforia, jednak wraz ze wzrostem dawki można zaobserwować inne objawy – senność, zaburzenia mowy, równowagi, a nawet świadomości. O tym, jakie jest stężenie alkoholu we krwi, decyduje kilka czynników.

Jak sprawdzić stężenie alkoholu we krwi?

Stężenie alkoholu we krwi można sprawdzić na kilka sposobów. Podstawowym jest alkomat, który bada zawartość tej substancji w wydychanym powietrzu. Urządzenia są dostępne na każdym komisariacie. Coraz częściej spotyka się je przy barach, restauracjach i na stacjach benzynowych. Jednorazowe alkomaty można kupić w marketach i sklepach monopolowych.

W Internecie dostępne są także wirtualne alkomaty, czyli kalkulatory promili. Osoba, która chciałaby się dowiedzieć, jak szybko metabolizuje alkohol i jaka jest jego szacowana zawartość we krwi, może skorzystać ze strony https://www.medme.pl/kalkulatory/alkohol. Wystarczy podać wiek, płeć, wzrost, masę ciała, typ sylwetki, ilość i rodzaj wypitego alkoholu, czas picia i inne informacje o czynnościach mających wpływ na metabolizm. Trzeba jednak pamiętać, że kalkulator promili dostarcza tylko szacunkowych danych i nie można traktować go jak oficjalnego badania.

Co wpływa na stężenie alkoholu we krwi?

Na stężenie alkoholu we krwi wpływa przede wszystkim ilość i rodzaj spożywanego alkoholu. Jedna porcja tej substancji to 10 g, co można przeliczyć na 250 ml piwa, 30 ml wódki lub 100 ml wina. Im więcej spożytych porcji, tym większe stężenie alkoholu we krwi.

Na stężenie alkoholu we krwi wpływają również inne czynniki:

 • płeć – kobiety mają mniejszą ilość wody w organizmie oraz mniejszą ilość enzymów, które metabolizują alkohol, dlatego stężenie alkoholu może być u nich wyższe nawet o 40%;
 • masa ciała – osoby z mniejszą masą ciała szybciej osiągną wysokie stężenie alkoholu we krwi, niż te, które ważą więcej;
 • tempo picia alkoholu – spożycie dużej ilości napojów alkoholowych w krótkim czasie gwałtownie zwiększa stężenie alkoholu we krwi;
 • picie alkoholu zawierającego dwutlenek węgla (np. szampana) – alkohol wchłania się wówczas szybciej, co gwałtownie zwiększa jego stężenie;
 • indywidualne cechy osób pijących – organizm niektórych osób lepiej radzi sobie z metabolizowaniem alkoholu, dlatego nie występują u nich objawy upojenia ani tzw. kac.

Ważne jest również to, czy alkohol spożywa się na pusty żołądek. Brak posiłku przed oraz w trakcie spożywania napojów alkoholowych przyczynia się do wzrostu jego stężenia we krwi.

Jak szybko metabolizowany jest alkohol?

Alkohol metabolizowany jest w ilości 0,15‰ na godzinę. Oznacza to, że przeciętna osoba, która w ciągu 5 godzin wypiła 0,5 l wódki, całkowicie pozbędzie się tej substancji z organizmu po 14 godzinach. Pod uwagę trzeba jednak wziąć wszystkie powyższe czynniki. Wówczas okaże się, że niektóre osoby wytrzeźwieją zdecydowanie wcześniej, a inne będą musiały powstrzymać się od prowadzenia samochodu jeszcze przez pewien czas.

Wpływ alkoholu na organizm człowieka

Każda, nawet niewielka ilość alkoholu ma wpływ na organizm człowieka. W zależności od jego stężenia mogą pojawić się następujące objawy:

 • >0,5‰ – rozluźnienie, poprawa humoru, niewielkie zaburzenia koordynacji wzrokowo-ruchowej;
 • 0,5–0,7‰ – gadatliwość, zmniejszenie zdolności do zapamiętywania, osłabienie samokontroli, pogorszenie sprawności ruchowej;
 • 0,7–2‰ – opóźnienie czasu reakcji, pogorszenie zdolności intelektualnych, zaburzenia równowagi, agresja;
 • 2–3 ‰ – mowa bełkotliwa, zaburzenia równowagi, nadmierna senność, luki w pamięci;
 • 3–4‰ – zaburzenia świadomości oraz osłabienie odruchów fizjologicznych.

Stężenie powyżej 4‰ jest uznawane za stan zagrożenia życia. Osoba, która osiągnie taką ilość alkoholu we krwi, może zapaść w śpiączkę, a nawet umrzeć, ponieważ dochodzi do poważnych zaburzeń ze strony ośrodka oddechowego.

Warto mieć na uwadze, że systematyczne spożywanie alkoholu ma negatywne skutki dla zdrowia. Substancja ta zwiększa ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych (rak gardła, krtani, wątroby), zaburzeń ze strony wątroby oraz żołądka. Ponadto alkohol prowadzi do uzależnienia psychicznego i fizycznego, które wymaga długiego i trudnego leczenia.

Bezpieczna ilość alkoholu

Za bezpieczne stężenie alkoholu we krwi uznaje się wartości, które nie przekraczają 0,5‰. Oznacza to, że jednorazowo i wyłącznie okazjonalnie można przyjąć:

 • mężczyzna – 6 porcji alkoholu;
 • kobieta – 4 porcje alkoholu.

Natomiast w ciągu tygodnia panowie nie powinni przyjąć więcej niż 28 porcji alkoholu, a kobiety 14 porcji alkoholu. Wskazania te nie dotyczą osób, które nie mogą spożywać napojów alkoholowych, czyli kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią, zawodowych kierowców, nastolatków ani tych, którzy przyjmują jakiekolwiek leki. Warto również pamiętać, że pod wpływem alkoholu nie można prowadzić samochodu ani obsługiwać maszyn. Za takie zachowanie można ponieść odpowiedzialność karną.

Komentarze (3)

Zostaw komentarz