czym-jest-stalking

Stalking jest formą nękania. Polega na śledzeniu ofiary i osaczaniu jej poprzez SMSy, wiadomości na portalach społecznościowych czy głuche telefony.

Odpowiedzialność prawna

Dopóki kodeks karny nie definiował stalkingu, dopóty osoby nękające innych pozostawały bezkarne. Na szczęście to się zmieniło. I tak czyn cyberstalkingu podlega karze na podstawie art. 190 a Kodeksu karnego:

  • Paragraf 1: Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia, lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
  • Paragraf 2: Tej samej karze podlega, kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek lub inne jej dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej.
  • Paragraf 3: Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
  • Paragraf 4: Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Prawo dało w końcu możliwość obrony przed stalkerami. Jeśli więc jesteście przez kogoś prześladowane, nie bójcie się prosić o pomoc. Zgłaszanie takich zachowań spowoduje, że stalkerzy w końcu przestaną czuć się bezkarnie.

Sabina Sosnowska