Czym jest pożądanie i jak je wzbudzić w stałym partnerze
Pexels

Pożądanie kojarzy nam się z silnym pragnieniem, które odczuwamy na początku znajomości z potencjalnym partnerem. Wówczas chęć jego posiadania jest największa. Namiętność i emocje odgrywają dużą rolę w naszym życiu, wpływają też na podejmowane decyzje. Czym jest pożądanie i jak je wzbudzić w stałym partnerze?

Spis treści:

  1. Pożądanie u kobiet
  2. Pożądanie u mężczyzn
  3. Czym jest pożądanie?
  4. Biochemiczne podłoże pożądania
  5. Z czego wynika spadek pożądania?

Pożądanie u kobiet

Pożądanie w kobiecie trudniej wzbudzić, u pań jest to bowiem proces rozciągnięty w czasie. Nie wystarczy, że ujrzymy przystojnego mężczyznę na horyzoncie. Możemy dostrzec jego atrakcyjność, lecz pożądanie się u nas nie pojawi. Zależy ono bowiem od wielu czynników oraz okoliczności. Czasem potrzebujemy czułego mężczyzny, a czasem kogoś, kto pomoże nam wnieść meble na trzecie piętro. Krótko mówiąc, pożądanie w kobiecie można rozbudzić tylko wtedy, gdy się ją bliżej pozna. Panie stawiają bowiem na bliskość oraz poczucie bezpieczeństwa. Gdy pojawią się te dwie składowe, dobrze czują się w towarzystwie mężczyzny i wtedy jest miejsce na pożądanie. Faceci bardzo często nie rozumieją istoty tego zjawiska. U nich przebiega ono w odmienny sposób. W rezultacie mierzą oni panie własną miarą, jednak to, co u nich świetnie się sprawdza, u kobiet nie zdaje egzaminu. Zapytania w stylu: masz ochotę na seks?, to zła droga do rozbudzania kobiecego pożądania. Nie ma w tym bowiem nic, co dawałoby kobiecie to, czego potrzebuje.

Pożądanie u mężczyzn

Badania psychologiczne wykazały, iż męskie pożądanie jest ukierunkowane na tu i teraz. Panowie reagują na konkretne bodźce zmysłowe. Facet może poczuć pożądanie, gdy zobaczy atrakcyjną kobietę, usłyszy jej głos, poczuje jej zapach  lub dotyk. Zachodzi tutaj pewien automatyzm. Nic dziwnego, że mężczyźni często zakładają, że u kobiet jest podobnie. Tak się jednak nie dzieje. Pożądanie rodzi się u nas w różny sposób.

Czym jest pożądanie?

Psycholodzy definiują pożądanie jako chęć posiadania kogoś lub czegoś, co w naszych oczach jawi się jako szczególnie wartościowe. To nie zawsze musi iść w parze z miłością. Pożądanie często wynika z pobudek egoistycznych, chcę coś mieć, bo mi się to podoba.  Zdarza się, iż taka postawa nabiera znamion toksyczności.

Biochemiczne podłoże pożądania

Naukowcy wykazali, iż pożądanie ściśle wiąże się z reakcjami biochemicznymi, jakie zachodzą w naszym organizmie. Ujawnia się wskutek zwiększonej syntezy dopaminy oraz w wyniku działania feromonów, czyli naturalnych substancji wydzielanych przez nasz organizm w celu zwabienia przedstawicieli płci przeciwnej.  Feromony są odbierane przez narząd lemieszowy.

Z czego wynika spadek pożądania?

Czasem jednak obserwujemy spadek pożądania. Dzieje się tak, gdy w grę wchodzi stres, choroby, zmęczenie czy konflikty w związku. Także robienie wszystkiego razem, zwierzanie się ze wszystkich przemyśleń i wspólne spotkania ze znajomymi pozbawiają nas atrakcyjności seksualnej. Nasza relacja z erotycznej zamienia się w przyjacielską. Warto zatem wprowadzić do związku odrobinę świeżego powietrza. Wyjść czasem samemu ze znajomymi, mieć własne hobby, aby pozostać dla partnera atrakcyjnym i pociągającym. Nie zapominajmy także o wzajemnych staraniach. Nie traktujmy partnera jako rzeczy danej nam raz na zawsze. Spadek pożądania często występuje w tych parach, które przestają dbać o swój wygląd zewnętrzny i atrakcyjność intelektualną. Niezależnie od stażu związku każdy potrzebuje komplementów i docenienia. Nie przestawajmy okazywać sobie miłości. Czasem zorganizujmy romantyczną randkę.