czy-usuwac-znamiona

Wiele osób ma na swojej skórze znamiona, które czasami im przeszkadzają albo są ciągle podrażniane. Na temat znamion słyszy się różne opinie. Niektórzy twierdzą, że znamiona należy zawsze usuwać. Inni z kolei są przeciwnego zdania – że usuwanie znamion bez żadnego medycznego powodu przynosi więcej szkody niż pożytku.

Usuwanie znamion

Najpierw należy zastanowić się, czy istnieje taka potrzeba, aby dane znamię usuwać. Zazwyczaj za usunięciem przemawiają względy medyczne bądź kosmetyczne.

W przypadku pieprzyków usuwanych ze względów medycznych jest to zazwyczaj podejrzenie przekształcenia się znamienia w nowotwór. Jeśli lekarz podejrzewa zmiany nowotworowe, to najbezpieczniejsze jest wtedy leczenie chirurgiczne, po którym wykonuje się jeszcze badanie histopatologiczne usuniętego z organizmu materiału.

Inne zmiany są też zamrażane płynnym azotem bądź leczone elektrokoagulacją. Czasami stosowane są metody laserowe (nie mogą być one stosowane w takich przypadkach, kiedy zachodzi podejrzenie przeistoczenia się zmiany skórnej w złośliwą zmianę).

Wskazania kosmetyczne to różne defekty urody. Czasami znamię znajduje się w takim miejscu, że przeszkadza i jest ciągle podrażniane (np. na linii biustonosza). Wtedy usunięcie pieprzyka powoduje poprawę komfortu życia.

Jeśli nie ma takich przeciwwskazań czy też znamię nie musi być usuwane chirurgicznie, to może być ono usunięte w gabinecie kosmetycznym. W gabinetach wykonywane są m.in. zabiegi laseroterapii czy kriochirurgii. Ostateczna decyzja należy jednak do lekarza-specjalisty.

Sabina Sosnowska