Alternatywna medycyna Natura i eko
Zalety dzikiej róży

Dzika róża jest gatunkiem drzewu z rodziny różowatych. W Polsce jest gatunkiem pospolitym. Już od kilku tysięcy lat znane są jej właściwości lecznicze i nie tylko – dzika róża ma bardzo szerokie zastosowanie.
Dzika róża a medycyna
Dzika róża jest przede wszystkim surowcem lekarskim. Zawiera ponad 130 różnych związków, które dobroczynnie działają na organizm. Dojrzałe, suszone owoce są składnikiem wielu mieszanek ziołowych: są bogate w witaminę C, garbniki, kwasy eteryczne, cukry, pektyny i olejki eteryczne. Aby pokryć dzienne zapotrzebowanie na witaminę C, wystarczy spożyć tylko 3 owoce dzikiej róży!
Dodatkowo, witamina C zawarta w owocach dzikiej róży jest bardzo dobrze przyswajalna przez organizm – o wiele lepiej niż witamina syntetyczna przyjmowana w tabletkach. Jest to szczególnie ważne dla kobiet w okresie menopauzy, których układ pokarmowy nie do końca poprawnie funkcjonuje.
Dzika róża a kuchnia
Dzika róża jest także używana w kuchni. Z jej owoców lub płatków przyrządza się pyszne konfitury i dżemy. Konfitury mogą być także przyrządzane specjalnie pod kątem leczniczym – wtedy wspomagają leczenie zwyrodnienia stawów. Z dzikiej róży przygotowuje się pyszne lecznicze nalewki (mają działanie przeciwgorączkowe i wzmacniające).
Dzika róża a kosmetyka
Dzika róża znalazła też zastosowanie w kosmetyce. Z nasion dzikiej róży wytwarza się olej, który stosuje się do pielęgnacji każdego rodzaju skóry, choć polecany jest szczególnie dla osób z cerą wrażliwą i naczyniową. Dodatkowo hamuje on procesy starzenia, wygładza zmarszczki i ma działanie ochronne i odżywcze. Polecany jest w celu leczenia blizn.
Sabina Sosnowska
Dzika róża jest gatunkiem drzewu z rodziny różowatych. W Polsce jest gatunkiem pospolitym. Już od kilku tysięcy lat znane są jej właściwości lecznicze i nie tylko – dzika róża ma bardzo szerokie zastosowanie.
W kosmetyce, szczególnie w ostatnich latach, stosuje się wodę różaną, która jest wytwarzana w czasie tzw. kampanii różanej. Woda ta jest zdatna do użycia przez okres dwóch lat i znalazła zastosowanie w nowych formach kosmetycznych.
Dzika róża a psychologia
Jako ciekawostkę podam, iż dzika róża jest stosowana w terapii kwiatowej Bacha. Zalecana jest w stanach rezygnacji, gdy życie nie sprawia choremu żadnej przyjemności.
h3.Działanie dzikiej róży
Dzika róża dzięki swoim właściwościom działa na wiele różnych dolegliwości. Zapobiegawczo stosowana jest jako lek wzmacniający i uodparniający organizm. Ma działanie delikatnie moczopędne, żółciopędne i słabo rozkurczające.
Wspomaga także leczenie różnych chorób przewodu pokarmowego (nieżyty przewodu pokarmowego, biegunki, chorobę wrzodową żołądka, chorobę wrzodowa dwunastnicy), nerek i wątroby. Stosowana jest także w leczeniu reumatyzmu, chorób stawów, a nawet w leczeniu różnych chorób zakaźnych. Dzika róża jest szczególnie zalecana dla osób, które cierpią z powodu chorób stawów.
Dzika róża jest znanym od wielu stuleci naturalnym lekiem i kosmetykiem. Nie tylko leczy, ale również uspokaja i poprawia nastrój. Myślę więc, że warto przekonać się do niej i zacząć korzystać z jej właściwości – menopauza to przecież czas smakowania życia i natury!
Sabina Sosnowska
« Skąd się biorą uderzenia gorąca?
elle@elle
8 lat temu
ja wiem ze owoce dzikiej rozy idealnie nadaja sie na nalewke,tylko przy czyszczeniu mozna sie zarobic ,ale jest zdrowa i pyszna
pati25
10 lat temu
Owoce dzikiej róży pomagają przy przeziębieniu,osłabieniu i stresie.Oraz w anemii.Owoce wskazane są przy skłonnościach do pajączków (wzmacniają naczynia krwionośne).Olejek z owoców dzikiej róży ,stosowany na skórę przyspiesza leczenie zmian potrądzikowych oraz oparzeń.Ma też działanie nawilżające
Tess
11 lat temu
Dzika róża ma bardzo wiele cennych właściwości, dlatego kupiłam herbatkę i piję regularnie. I rozejrzę się za olejkiem z dzikiej róży, bo mam bardzo trudną w pielęgnacji cerę.
drobina
11 lat temu
Uwielbiam herbatę z dzikiej róży, konfitury również. Naleweczką też nie pogardzę, ale pączki wolę zdecydowanie z innym nadzieniem.
pati25
11 lat temu
Bardzo dużo dobroczynnych właściwości ma dzika róża.I w kosmetyce i w kuchni oraz w lecznictwie.Same zalety.Chętnie piję herbatkę.Pączki z konfiturą różaną jakoś mi nie podchodzą
mejgosia
11 lat temu
hahahah! Ale szkodliwość pączka, przerasta dobre działanie różanych konfitur, więc proponuję wyjadać łyżeczką nadzienie!:)
filodendron
11 lat temu
Konfitury z dzikiej róży są znakomite ,a w pączkach to juz „niebo w ustach”. Pyszności i do tego jake zdrowe.
Emilly27k
11 lat temu
Kwiat dzikiej róży wiadomo,że nie od dziś ma ogromne zastosowanie.
Jego właściwości wpływają pozytywnie na nasz organizm.
Inga
11 lat temu
Nie od dziś wiadomo,że dzika róża posiada wiele dobroczynnych właściwości.Ale ja najbardziej lubię konfitury.A jeszcze jak te konfitury są w pączkach,to już pełnia szczęścia.Nie pogardzę też herbatką różaną.Miałam okazję skosztować również nalewki różanej.Pyszności.Może kiedyś sama skuszę się do zrobienia jej…
sirena46
11 lat temu
Ja uwielbiam przetwory z róży, a pączki z konfiturą z róży mogę jeść bez końca. Herbatę rzadziej piję, ale po tym artykuł zacznę ją częściej zaparzać całej rodzinie 🙂 🙂
Mindi
11 lat temu
Wiedziałam, że róża jest zdrowa, piłam czasami herbatki. Mimo to zaskoczyła mnie informacja o takim szerokim działaniu i dobroczynnym wpływie na orgaznizm. Teraz codziennie będziemy pili w domu herbatę z róży a latem może warto poszukać krzaków i zrobić nalewkę czy inne przetwory.
mejgosia
11 lat temu
No i juz wiem dlaczego mam taki dobry nastrój! Od kilku dni raczę się herbatką z róży! I to naprawdę działa! Jestem wyluzowana, mam ochotę do pracy, i jestem wesoła, co ostatnio mi się nie zdarzało ! A jakbym się napiła z Dulcyneą tej nalewki, to dopiero by mi wesoło było! 😉
dulcynea
11 lat temu
O tym ,że dzika róża ma wiele pozytywnych właściwości zdrowotnych wiedziałam od dawna.
Posiada bogactwo wit.C
Chętnie piję herbatkę z dzikiej róży ,lubię pączki z konfiturą różaną . Nie wiedziałam ,że ma wpływ również na psyche.
Czyli należy delektować się przetworami z róży.
poszukam sobie ,chyba,nalewki. Na poprawę samopoczucia 🙂