Migrena

Czy upały sprzyjają migrenie?

czy-upaly-sprzyjaja-migrenie

Od kilku dni możemy cieszyć się piękną pogodą. Z upałów nie będą zadowolone osoby, które borykają się z migreną. Wysoka temperatura sprzyja silnym bólom głowy.

Upały budzą ogromne kontrowersje. Jedni oczekują ich z niecierpliwością, ponieważ marzą o popołudniu spędzonym na plaży. Inni obawiają się wysokiej temperatury. Upały często wpływają niekorzystnie na nasze samopoczucie. Wiele osób skarży się na migrenę i problemy z oddychaniem.

Upały a ataki migreny

Niektórzy migrenowcy od dawna obwiniali upały za silne bóle głowy. Ich przypuszczenia znalazły potwierdzenie w badaniach naukowych. Artykuł opublikowany w czasopiśmie „Neurology” wskazują na korelację między wysoką temperaturą a atakiem migreny. Warto wiedzieć, iż ból głowy może nas dopaść z pewnym opóźnieniem. Zdarza się, iż pomimo gwałtownego ochłodzenia migrena nie daje za wygraną. Wbrew pozorom, burza nie zawsze przynosi ulgę osobom, które cierpią z powodu bólów głowy. Gwałtowne zmiany ciśnienia wpływają niekorzystnie na funkcjonowanie mózgu.

Wzrost temperatury a ból głowy

Z przeprowadzonych badań wynika, iż w sytuacji, gdy temperatura wzrasta o 5 stopni Celsjusza, prawdopodobieństwo wystąpienia ataku migreny zwiększa się o 7,5%. Efektowi cieplarnianemu towarzyszą gwałtowne zjawiska atmosferyczne. Po chłodnym tygodniu Polskę nierzadko zalewa fala upałów. Warto pamiętać, iż organizm potrzebuje czasu, żeby przyzwyczaić się do nowych warunków.

Niskie ciśnienie odpowiedzialne za atak migreny

Naukowcy zauważyli, iż niskie ciśnienie, które towarzyszy upałom, niekorzystnie oddziałuje na funkcjonowanie mózgu. Gdy temperatura powietrza przekracza 25 stopni Celsjusza, nasze gruczoły potowe pracują na zwiększonych obrotach. Podczas upałów należy dołożyć wszelkich starań, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Niedobór płynów może doprowadzić do omdleń i ataków migreny.

Irmina

Od kilku dni możemy cieszyć się piękną pogodą. Z upałów nie będą zadowolone osoby, które borykają się z migreną. Wysoka temperatura sprzyja silnym bólom głowy.

Warunki atmosferyczne a ból głowy

Szacuje się, iż silne bóle głowy w 50% przypadków są uwarunkowane warunkami atmosferycznymi. Warto jednak pamiętać, iż nie są jedynym czynnikiem sprzyjającym atakom migreny. Przebywanie w zadymionych pomieszczeniach odbija się równie niekorzystnie na naszym samopoczuciu. W związku z tym, w miarę możliwości ,w restauracjach powinniśmy wybierać salę dla niepalących. Dym w połączeniu z wysoką temperaturą jest szczególnie szkodliwy. Taka mieszanka może przyczynić się do niedotlenienia mózgu.

Ataki migreny – profilaktyka

Ryzyko wystąpienia migreny można zmniejszyć, stosując się do kilku prostych zasad. Jeśli nie musimy przebywać na świeżym powietrzu w godzinach 10-16, powinniśmy przebywać w chłodnym, zacienionym pomieszczeniu. W związku z tym, iż przyroda dąży do równowagi, podczas upałów nie należy otwierać okien. Ciepło zawsze przemieszcza się z ośrodka o wyższej temperaturze do ośrodka o niższej temperaturze. Otwierając okna wpuszczamy do środka gorące powietrze. W związku z tym, iż promienie słoneczne, które przenikają przez szybę, przyczyniają się do nagrzania pomieszczenia, warto spuścić rolety i uruchomić wentylator.

Choć nie zawsze jesteśmy w stanie ustrzec się przed atakiem migreny, wywołanym wysoką temperaturą, możemy zminimalizować ryzyko. Gdy nadciąga fala upałów, warto zaopatrzyć się w wodę mineralną i tabletki przeciwbólowe.

Irmina

Komentarze (4)

Tess

9 lat temu

Nie miewam migren ale mają moje znajome, więc wiem jaki to ból i męczenie się. One w te gorące dni bardzo źle się czują i biorą leki przeciwbólowe.

Mindi

9 lat temu

Współczuję migren., wiem, że to bolesny i męczący problem. Także miewam złe samopoczucie i bóle głowy ale tylko w dni gdy pogoda znacznie się zmienia. Kocham ciepło i chociaż czasem jestem słaba to czuję się wspaniale i mam dobry nastrój 🙂

pati25

9 lat temu

Upałów nie cierpię.(pinched) Dla mnie to męczący okres.
Czuję się okropnie,słaba..Zgodzę się z tym faktem,że te upały sprzyjają migrenie,bólom głowy.Mnie w takie duszne,upalne dni już od samego rana boli głowa 🙁 Pomagają tylko tabletki przeciwbólowe

drobina

9 lat temu

Lubię ciepełko , ale do czasu!:-) U nas słoneczko grzeje od kilku dni i trochę mi ciężko. Od wielu lat zmagam się z migrenami i okres upałów jest dla mnie rzeczywiście trudny. Dzisiejszy spacer z wnusim też ograniczyłam, bo w takie dni czuję się trochę kiepsko. „Łepetynka” daje znać o sobie:-X:P
Na jutro zaplanowałam spacerek z samego rana:P

Zostaw komentarz