Miłość i związki

Czy narcyz zmieni się dla ukochanej osoby?

Czy narcyz zmieni się dla ukochanej osoby

Zdjęcie autorstwa KoolShooters z Pexels

Narcystyczne zaburzenie osobowości zazwyczaj kojarzy nam się z kimś mocno skoncentrowanym na wyglądzie zewnętrznym. Tymczasem narcyzm może przybierać zgoła odmienne i mniej oczywiste formy. Ponadto nie każda osoba dbająca o wygląd boryka się z tym problemem. Niektórzy ludzie lubią po prostu wypadać atrakcyjnie w oczach innych osób. Czy narcyz zmieni się dla ukochanej osoby?

Życie z narcyzem jak komedia romantyczna

Gdy poznajemy narcyza, często możemy odnieść wrażenie, że trafiłyśmy na swój ideał. Początkowo życie z nim jawi się jako komedia romantyczna. Narcyz zabiega o nasze względy, sprawia wrażenie mocno zaangażowanego w znajomość, przez co dodaje nam pewności siebie i poczucia wyjątkowości. Tacy ludzie często dużo do nas piszą między randkami, są gotowi na miłosne wyznania, przez co roztapiamy się w szczęściu.  Narcyz zabiera nas na niezapomniane randki i często ma podobne poglądy na pewne sprawy jak my, przez co sprawia wrażenie bratniej duszy.

Narcyz snuje wspólne plany

Ledwo poznałaś tego mężczyznę, a on już opowiada ci, jak wyobraża sobie ślub, kogo by na niego zaprosił. Lubi też podkreślać, że marzy o dzieciach, kochającej rodzinie. Ta iluzja bywa bardzo zaraźliwa. Osoba, która randkuje z narcyzem, czuje się traktowana poważnie, ponieważ on widzi ją w swoich dalekosiężnych planach.

Podkreśla wyjątkowość relacji, deprecjonuje poprzednie związki

Narcyz na początku może podkreślać wyjątkowość relacji, która was łączy. Taki człowiek mówi, że nie dogadywał się ze swoją eks, która była sztywniarą. Ty masz poczucie humoru i dystans do siebie, dlatego czuje się cudownie w twoim środowisku. Poza tym tak świetnie się rozumiecie.

Prawdziwe oblicze narcyza

Nikt, nawet narcyz, nie jest w stanie cały czas odgrywać pewnej roli. W rezultacie po chwilowym zachwycie twoją osobą, gdy czuje, że już ma nad tobą przewagę, bo zaangażowałaś się w relację, pokazuje swoją prawdziwą twarz. A z tej zionie egoizm. Narcyz chce się spotkać teraz, ty proponujesz jutro, ale on wymusza na tobie teraz. On może również zmuszać cię do przekraczania granic w seksie, do udziału w trójkącie, zabaw BDSM czy wizyty w klubie swingersów.  Po czułym zwracaniu się do ciebie, teraz odzywa się w sposób chłodny, a ty zachodzisz w głowę, co takiego zrobiłaś, że on tak cię traktuje.

Narcyz szybko nudzi się partnerką

Narcyz ma to do siebie, że szybko nudzi się partnerką, dlatego porzuca ją lub zaczyna zdradzać. Nie jest to zbyt wierny mężczyzna. Ciągle szuka nowych wrażeń, kupuje nowe samochody i motocykle. Lubi podkreślać nimi swój prestiż. Partnerka też ma stanowić dopełnienie jego idealnego wizerunku. Jednak nie ma ludzi perfekcyjnych w każdym calu. Partnerka, jak każdy, ma jakieś wady, które on wyolbrzymia i czuje się nią zawiedziony, przez co szuka ekscytacji w ramionach innej kobiety.

Narcyz obwinia cię o wszystko i uprawia gaslighting

Narcyz może stwierdzić, że to ty ponosisz odpowiedzialność za jego zdradę. Zachowuje się wobec ciebie fatalnie, bo rzekomo nie okazujesz mu uczuć i jesteś zimna. Narcyz lubi uprawiać gaslighting. Nawet jak przyłapiesz go na mieście z inną kobietą, będzie twierdził, że cierpisz na paranoję. Gdy jesteś w związku z narcyzem, cierpi na tym twoja pewność siebie. Możesz stracić zaufanie do tego, co widzisz i czujesz. Sytuacji nie ułatwia fakt, że narcyz próbuje cię odciągnąć od rodziny i przyjaciół, przez co nie możesz poprosić o ocenę sytuacji osoby z zewnątrz.

Czy narcyz zmieni się dla ukochanej osoby? Narcyz się nie zmienia, powraca, aby sprawdzić, czy ma nad tobą przewagę

Narcyz nigdy się nie zmienia. W jego strukturach mózgowych obserwuje się bowiem pewne nieprawidłowości, które skutkują tym, iż nie potrafi odczuwać empatii. Brakuje mu bowiem neuronów lustrzanych, które umożliwiałyby mu współodczuwanie. Narcyz może zjawić się u ciebie z kwiatami, jednak nie jest to romantyczny zryw serca, lecz test, czy wciąż ma nad tobą kontrolę.

Dodaj komentarz