czy-mozna-zapobiec-rakowi-trzustki

Choć żadnego nowotworu nie należy lekceważyć, niektóre łatwiej pokonać niż inne. Niestety, mimo postępu, jaki dokonał się w medycynie, niektóre choroby wciąż nie poddają się leczeniu.

Tłuszcze zwierzęce czynnikiem ryzyka?

Jakie produkty spożywcze, oprócz wędzonych serów i wędlin, mogą zaszkodzić trzustce? Ten ważny narząd nie najlepiej znosi dietę bogatą w węglowodany i tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Nadmiar nasyconych kwasów tłuszczowych zwiększa ryzyko zachorowania. Nie namawiamy cię jednak do przejścia na wegetarianizm. Mięso stanowi źródło pełnowartościowego białka i łatwo przyswajalnego żelaza hemowego. Choć nadmiar nasyconych kwasów tłuszczowych prowadzi do miażdżycy i zwiększa ryzyko rozwoju nowotworu trzustki, nie należy z nich całkowicie rezygnować. Wystarczy, że zachowasz umiar. 2-3 razy w tygodniu możesz pozwolić sobie na chude mięso, w pozostałe dni zastąp je fasolą, soczewicą czy ciecierzycą. Rośliny strączkowe również stanowią bogate źródło białka, a ich profil tłuszczowy wypada korzystnie. Możesz bez obaw dodawać oliwę do sałatek, ba, jest to nawet wskazane. Tłustą golonkę czy kotlet schabowy zastąp kurczakiem gotowanym na parze. Unikaj gotowych wędlin, ponieważ poddawane są one procesowi peklowania, który prowadzi do powstawania rakotwórczych nitrozoamin. Nie wyobrażasz sobie kanapki bez szynki? Wieczorem ugotuj mięso na parze, przypraw je ulubionymi ziołami, a rano włóż je do chleba.

Rak trzustki – profilaktyka

W profilaktyce raka trzustki niezwykle istotną rolę odgrywa dieta. Czy wiesz, że błonnik, witamina C, wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz antyoksydanty obniżają ryzyko rozwoju tej groźnej choroby? Gdzie znajdziesz te dobroczynne substancje odżywcze? Chcesz cieszyć się dobrym zdrowiem, jedz dużo owoców i warzyw. To właśnie one dostarczają organizmowi antyoksydantów, związków odpowiedzialnych za neutralizację wolnych rodników. Owoce i warzywa najlepiej jeść w stanie surowym, ponieważ przeciwutleniacze należą do substancji termolabilnych. Oznacza to, iż pod wpływem wysokiej temperatury część z nich ulega rozkładowi. Świeże soki również stanowią bogate źródło antyoksydantów pod warunkiem, że wypijemy je w ciągu 30 minut od przygotowania.

Niezwykle istotną rolę odgrywa również błonnik, chociaż nasz organizm go nie trawi. Włókna pokarmowe poprawiają perystaltykę jelit, przesuwając się wzdłuż przewodu pokarmowego chłoną wodę i tym samym przyspieszają proces formowania kału. Osoby, które nie mają problemów z wypróżnianiem, rzadziej chorują na nowotwory. Dlaczego? Błonnik często bywa porównywany do „wymiatacza”, który oczyszcza przewód pokarmowy z zalegających resztek. Substancje, które nie uległy strawieniu, stanowią potencjalne zagrożenie. Nawet jeśli same w sobie nie są szkodliwe, istnieje ryzyko, iż mikroflora obecna w przewodzie pokarmowym przekształci je w związki rakotwórcze. Błonnik znajdziemy w pieczywie pełnoziarnistym, suszonych śliwkach, skórce jabłek oraz w otrębach.

Walka z rakiem trzustki jest nierówna, w większości przypadków musimy uznać wyższość choroby. Choć ten rodzaj nowotworu rzadko poddaje się leczeniu, szeroko zakrojona profilaktyka przynosi obiecujące rezultaty. W miarę możliwości należy unikać czynników zwiększających ryzyko choroby, warto też zmodyfikować dotychczasową dietę. Na twoim talerzu nie może zabraknąć pieczywa pełnoziarnistego, tłustych ryb morskich, warzyw i owoców. Zredukuj spożycie tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, a będziesz cieszyła się zdrowiem i dobrym samopoczuciem!

Irmina