HTZ Przeciwwskazania

Czy można stosować HTZ u kobiet chorych na nadciśnienie tętnicze

czy-mozna-stosowac-htz-u-kobiet-chorych-na-nadcisnienie-tetnicze

Jeszcze do niedawna sądzono, iż choroba nadciśnieniowa stanowi kolejne z przeciwwskazań do stosowania hormonalnej terapii zastępczej. Tymczasem, wraz z rozwojem medycyny oraz postępem w dziedzinie badań nad preparatami hormonalnymi obalono ten pogląd.

Przeciwwskazania do stosowania HTZ

Hormonalna terapia nie jest dla każdej kobiety właściwa. Wśród przeciwwskazań do jej stosowania znajdują się m.in.: krwawienia z dróg rodnych bez ustalonej przyczyny,choroba niedokrwienna serca, zakrzepica żył głębokich, czynne choroby wątroby, rozpoznany rak sutka, rak trzonu macicy (lub wzmożone ryzyko ich wystąpienia); choroby dróg żółciowych, migrena.

Dawniej, kiedy w terapii hormonalnej stosowano leki o innym składzie występowało większe zagrożenie nagłym wzrostem ciśnienia u pacjentek, jednak obecnie – nie ma takiego ryzyka.

Co więcej, stosowane współcześnie preparaty HTZ zawierają progesteron oraz naturalne estrogeny, które mogą nawet obniżać ciśnienie tętnicze krwi. Kobiety z nadciśnieniem mogą więc stosować hormonalną terapię zastępczą, choć wskazana jest szczególna ostrożność (a jeśli to konieczne również stosowanie leków na obniżanie ciśnienia).

Zalecane przy nadciśnieniu jest też używanie HTZ w formie plastrów, a nie tabletek. Choć kontrole lekarskie oraz badania profilaktyczne są niezbędne, za każdym razem, kiedy prowadzi się terapię, to pacjentki z nadciśnieniem powinny przykładać do nich szczególną wagę.

Redakcja

Komentarze (3)

drobina

9 lat temu

Od wielu lat mam ciśnienie „książkowe” (120/80). Wcześniej różnie z tym bywało. W okresie, gdy moja aktywność fizyczna ograniczała się do zera, miałam za niskie ciśnienie. Regulowałam je…kawą. Może to niezbyt mądry pomysł, ale w moim przypadku okazał się skuteczny:-X.
Od czasu gdy wróciłam do regularnego uprawiania sportu, moje problemy z ciśnieniem zniknęły:-)

dulcynea

9 lat temu

To ważne informacje dla kobiet , bo wieku okołomenopauzalnym problemy z nadciśnieniem są dość powszechne.
Lepiej wiedzieć o przeciwskazaniach HTZ:P

pati25

9 lat temu

Ten artykuł właśnie mnie dotyczy,bo problem z nadciśnieniem mam.Konkretna rada,że należy wówczas stosować HTZ w plastrach.

Zostaw komentarz