czerniak-przyczyny

Czerniak jest nowotworem złośliwym, powstającym w wyniku zmutowania komórek barwnikowych wytwarzających melaninę – melanocytów.

Ponad 90 procent wszystkich przypadków czerniaka pojawia się na skórze – nowotwór ten szczególnie często powstaje w obrębie znamion barwnikowych (choć znane są też przypadki pojawiania się czerniaka na zdrowej skórze).

Może jednak umiejscawiać się nie tylko na skórze – komórki nowotworowe czasami obejmują także: gałki oczne, błonę śluzową narządów płciowych, jamę ustną, krtań, przełyk czy odbyt. Przyczyną czerniaka złośliwego są mutacje w obrębie melanocytów wywołane zarówno czynnikami genetycznymi, jak i środowiskowymi (mowa tu zwłaszcza o działaniu promieniowania UV).

Na czerniaka można zachorować w każdym wieku, jednak częstość zachorowań u kobiet wzrasta po 30, a u mężczyzn po 40 roku życia. Szczyt zapadalności przypada z kolei na okres 40 – 50 lat. Czynnikami podwyższonego ryzyka zachorowań na czerniaka są: genetyczne uwarunkowania ( występowanie rodzinne); bardzo duża liczba znamion barwnikowych; jasna karnacja, włosy, niebieskie oczy (nikła ilość melatoniny); długotrwała ekspozycja na promieniowanie UV przy braku odpowiedniej ochrony; oparzenia słoneczne w dzieciństwie.

Czerniak jest nowotworem złośliwym, co oznacza, że jego wzrost jest szybki, a przerzuty pojawiają się stosunkowo wcześnie.

Najistotniejsze jest wczesne wykrycie choroby – tylko wtedy jest ona w pełni podatna na leczenie.

Redakcja