Dieta O jedzeniu warto wiedzieć

Cywilizacja otyłości

cywilizacja-otylosci

Według najnowszych danych WHO, już co trzeci Amerykanin cierpi na otyłość. Pomimo, że od dzieciństwa wpaja się nam, że to co jemy i jak jemy, jest bardzo ważne, z wiekiem stajemy się społeczeństwem bezmyślnie konsumującym niezdrową żywność.

Jednak z uwagi na ogrom zjawiska otyłości, ludzie dotknięci tym problemem, rozpoczęli akcję prowadzącą do przewartościowania pojęcia otyłości. Coraz częściej, pojawiają się głosy, mówiące że to nie jest choroba, a ludziom dotkniętym tym problemem nic nie grozi.

„Otyły” mit?

Kontestacyjny ruch, powstały w Stanach Zjednoczonych o wdzięcznej nazwie Fat Pride, za swoje sztandarowe zadanie, wyznaczył sobie walkę z uprzedzeniami i stereotypami, że nadwaga jest czymś niebezpiecznym i niemodnym.
„Duma Grubasów”, powstała na wzór „Dumy Gejów”, zrzesza w swoich szeregach coraz większą liczbę osób, których motto brzmi – duże jest piękne.
Marylin Wann, autorka książki „Fat, so?” oraz działaczka ruchu, próbuje przekonać opinie publiczną, że ludzie otyli wcale nie są narażeni na choroby, będące konsekwencją dużej wagi. Za argument podaje badania, wg których ludzie otyli uprawiający jakikolwiek sport, są zdrowsi niż osoby szczupłe, nie ruszające się w ogóle.
Lobby osób otyłych rośnie w zastraszającym tempie, proporcjonalnym do zwiększającej się rzeszy ludzi z nadwagą. Narodowe Stowarzyszenie Szerzenia Akceptacji dla Grubasów (NAAFA) rości sobie pretensje do Kongresu Amerykańskiego, aby otyłość stała się kwestią chronioną prze prawo antydyskryminacyjne.

Zastanówmy się jak te doniesienia zza oceanu mają się do europejskich realiów.
Na starym kontynencie z nadwagą boryka się ponad 50% ludzi. Niestety, liczba ta rośnie z roku na rok. Unia Europejska przeznacza coraz większe pieniądze na walkę ze epidemią otyłości i finansowanie akcji promujących zdrowy tryb życia. Przykładem może być zorganizowany w czerwcu w Katowicach, Europejski Dzień Walki z Otyłością. Spotkanie miało za zadanie uświadomić Katowiczanom, jak ważna jest higiena odżywiania się.
Otyłość, wg wszelkich medycznych terminów, pozostaje schorzeniem zagrażającym prawidłowemu funkcjonowaniu, a w przypadkach krytycznych, również i życiu.

Stereotyp grubasa?

42-letnia Angielka za swój życiowy cel wyznaczyła sobie, że stanie się najgrubszą kobietą na świecie. Obecnie jej waga to „zaledwie” 273 kg, która ciągle rośnie.
Donna postanowiła, że po ślubie będzie to jej sposób na „wolność” i życie wg własnych, nietuzinkowych zasad.
Należy się jednak zastanowić czy doprowadzanie swojego ciała do stanów patologicznych jest odpowiednią formą demonstrowania swojej indywidualności?
Zgadzam się, że napiętnowanie i wyśmiewanie się z ludzie otyłych, jest czymś nagannym. Warto również podkreślić, że kreowanie przez media wizerunku kobiet o anorektycznym wyglądzie, jest nie do zaakceptowania, a moda na „rozmiar zero”, powinna być napiętnowana w równym stopniu co brak higieny żywienia.
Jednak w dalszym ciągu należy podkreślać, że nadwaga prowadzi do otyłości, która jest przewlekłą chorobą. Wpływa dysfunkcyjne na funkcjonowanie całego organizmu. Prowadzi do zwiększenia ryzyka zapadnięcia na taki choroby jak: cukrzyca, miażdżyca czy nadciśnienie.

Ostatnie lata pokazują, że społeczeństwo w którym żyjemy promuje skrajności. Dzięki mediom i lansowanej modzie, próbujemy utożsamić się albo z wychudzoną modelką, bądź otyłą idolką Amerykanów. Jednak obserwując konsekwencje, jaki niesie za sobą anoreksja czy ostra nadwaga, promujmy modę na zdrowe odżywianie i bycie przede wszystkim sobą.

Anna 14-stek

Komentarze (6)

hallina

10 lat temu

To fakt,ale z drugiej strony ten kult chudości jest często przerażający.Niby się tyle o tym mówi,a potem na wybiegach i tak widac same kościotrupy-najśmieszniejsze jest to,że ubytek kilogramów wcale nie powoduje,ze ludzie są szczęśliwsi

filodendron

10 lat temu

Myślę ,że grubi ludzie zbuntowali się przeciwko stereotypowi tylko chude jest piękne.Są tacy ,którzy wiedza ,że nigdy nie schudną i też chcą się poczuć szczęśliwi,a nie wiecznie wytykani palcami.Podłoże tego ruchu jest czysto psychologiczne.A poza tym nie każdy gruby musi szybko umrzeć .Jest tyle rodzajów śmierci,nawet mając idealną wagę,można umrzeć na chorobę zupełnie niezwiązaną z nadwagą,albo zginąć w wypadku.Oczywiście prawdopodobieńswo chorób u grubszych jest większe, lecz każdy człowiek to indywidualny przypadek i los każdego jest nieznany.Nic nie gwarantuje nam w stu procentach bardzo długiego życia..

pati25

11 lat temu

To smutne,że tyle procent ludzi jest otyłych i walczy z nadwagą.Z jednej strony kładzie się nacisk na szczupłość bo taka moda a tu propaguje się otyłość.Chyba każdy będzie kierował się rozsądkiem

tereska56

11 lat temu

Czytałam nawet o kilku takich kobietach, które chcą pobić rekord świata w najwyższej wadze. Dla mnie to niezrozumiałe. Przecież one nie mogą normalnie żyć!
Wiem, ze ze stereotypami na temat otyłości trzeba walczyć (np. że ktoś otyły, to leniwy itp. ), ale są jakieś granice. Nie akceptuję postaw takich kobiet, ktore tyją dla sławy.

drobina

11 lat temu

Od lat mam problem z nadwagą. Chyba zaczęłam tyć, jak przestałam uprawiać sport wyczynowy, treningi się skończyły, ale nawyk jedzenia pozostał. Sporo kilogramów „dołożyłam” po urodzeniu dzieci, jadłam to co po nich zostało, żeby się „nie zmarnowało”. Teraz swoje robią lekarstwa, ale sama też czasami przesadzę z jedzeniem. Nieraz żartuję, że „kochanego ciała nigdy za dużo”, ale tak naprawdę, to zazdroszczę szczupłym osobom. Od jakiegoś czasu tak naprawdę walczę z nadwagą i są już małe efekty, kilka kilogramów ubyło. Do pełni szczęścia potrzebuję jeszcze ok. 15-tu.
Może Redakcja pomyśli o jakimś cyklu artykułów, które skutecznie, mnie i innych zdopingują do schudnięcia. Pozdrowienia dla Redakcji.

summer

11 lat temu

Dążenie do szczupłej sylwetki to jeszcze jakoś rozumiem, ale promowanie tycia?! Przypomina mi się taka koleżanka z liceum, która była bardzo niska, chyba niewiele ponad 150. Twierdziła, że skoro już nie urośnie, to musi przynajmniej dużo jeść, żeby być gruba;). Widziałam ją niedawno. Chyba ten dziwny pomysł wywietrzał jej z wiekiem z głowy, bo nie jest raczej otyła:)

Zostaw komentarz