cukrzyca-typu-ii

Jest nazywana epidemią XXI wieku. Szacuje się, że 80% osób z tą cukrzycą cierpi na nadwagę albo otyłość, a praktycznie każdy na nadciśnienie. Zaraz po wykryciu cukrzycy warto rozpocząć dietę, która umożliwi nam powrót do zdrowia. Cukrzyca jest chorobą jak najbardziej odwracalną, a prawidłowe żywienie u osób na nią cierpiących, już nieraz spowodowało całkowite wyleczenie.

Najczęstszymi powikłaniami związanymi z nie leczoną cukrzycą, brakiem jej wyrównania, stosowaniem nieprawidłowej diety są pogorszenie wzroku i niewydolność nerek i wiele innych często bardzo uciążliwych schorzeń. Cukrzyca wiąże się z zapaleniem trzustki, dlatego należy unikać nadmiaru alkoholu. Jeżeli nie masz z nią problemów, to możesz pozwolić sobie na kieliszek czerwonego wina dziennie, która przyniesie Ci korzystne dla zdrowia flawonoidy.

Jeżeli jednak cukrzycy towarzyszy zapalenie trzustki, warto zastąpić czerwone wino zieloną herbatą lub gorzką czekoladą z zawartością powyżej 70% kakao. Tabliczka gorzkiej czekolady zawiera dwa razy więcej antyoksydantów niż lampka czerwonego wina i mniej więcej tyle samo antyoksydantów, co filiżanka prawidłowo zaparzonej zielonej herbaty.

W cukrzycy nie należy jednak przekraczać jednej piątej (20 gramów) tabliczki czekolady dziennie, gdyż większa porcja dostarczy większą, niż dopuszczana dawkę kalorii. Pamiętajmy jednak, że najcenniejszym źródłem informacji jak leczyć cukrzycę, jaką dietę stosować jest lekarz diabetolog. Warto udać się do niego po poradę i pomoc w uregulowaniu tej przewlekłej choroby.

ALNG