Kobieta w rodzinie Psychologia

Coraz więcej matek po 40-stce

coraz-wiecej-matek-po-40-stce

Ciąża po 40-stce? Czemu nie. Coraz więcej kobiet decyduje się na dziecko nawet w wieku 45 lat. Czemu tak się dzieje?

Jest wiele powodów dla ta późnej ciąży m. in. stabilność ekonomiczna i rozwój opieki prenatalnej oraz okołoporodowej dla matek w tak późnym wieku. Powody są jednocześnie zachętą dla kobiet do zajścia w ciążę po raz kolejny w życiu, albo i po raz pierwszy po latach poświęconych karierze zawodowej.

Możliwość zajścia w ciążę nawet kilka lat po menopauzie

Jak się okazuje kobiety w okresie menopauzy wcale nie stają się bezpłodne. Owszem, widoczny jest spadek płodności z wiekiem związany z malejącą wrażliwością starzejących się pęcherzyków jajnikowych na gonadotropiny. Jednak istnieją badania potwierdzające, że rozwój pęcherzyków jajnikowych i stężenie hormonów w płynie pęcherzyków przed-owulacyjnych nie różni się zbytnio u kobiet młodych i starszych. Wiadomo jednak, że liczba pęcherzyków jajnikowych z wiekiem maleje. Na początku okresu dojrzewania w wieku 10 – 14 lat liczba pęcherzyków wynosi zazwyczaj od 300 000 do 500 000 w każdym jajniku. Liczba ta zmniejsza się do ok. 25 000 w wieku 37 – 38 lat, a w momencie rozpoczęcia menopauzy spada do minimalnego poziomu tzn. ok. 1000. Tak mała liczba pęcherzyków nie oznacza jednak braku płodności. Zazwyczaj w pięcioleciu od zakończenia krwawienia miesiączkowego płodność obniżona jest o 95%, a więc na ok. 5% kobieta może zajść w ciążę. Istnieją liczne dowody na to, że kobiety nawet w wieku pięćdziesięciu kilku lat mogą zajść w ciążę. Najwięcej przykładów takich kobiet znajdziemy w Azji. Można się domyślać, że najprawdopodobniej chodzi tu o dietę bogatą w antyoksydanty i fitohormony, przez co organizm starzeje się znacznie wolniej w porównaniu z organizmami kobiet północnoamerykańskich czy zachodnioeuropejskich.

Ryzyko poronienia – na ile mamy się bać?

Najczęściej spotykanymi ciążami wśród kobiet menopauzalnych w krajach cywilizowanych są ciąże od dwóch do trzech lat po rozpoczęciu menopauzy. Oczywiście o wiele łatwiej jest o ciążę w okresie przedmenopauzalnym lub w przedwczesnej menopauzie. Z jakiegoś jednak powodu kobiety zaczęły decydować się na dziecko po 45. roku życia. Takich przypadków ciąż mamy coraz więcej i rosną one z roku na rok. Z pewnością do takiej statystyki przyczynił się rozwój medycyny prenatalnej i opieki zdrowotnej dla kobiet w tym wieku i ich dzieci. Oznacza to także spadek liczby poronień, która przed 30 rokiem życia wynosi 7 – 15 , a po 40 roku życia ok. 75. Nie jest to spowodowane starością samą w sobie, z resztą byłoby to absurdem. Zwiększona z wiekiem liczba poronień wiąże się przede wszystkich z obecnością jakichkolwiek chorób, które od momentu zajścia w ciążę bardziej uwidaczniają się i powodują zgon płodu bądź też czasami matki. Głównymi problemami kobiet dojrzałych w okresie ciąży są cukrzyca ciążowa, nadciśnienie tętnicze, łożysko przodujące i przedwcześnie oddzielone. Jednakże kobiety będące zdrowymi prawdopodobnie bez względu na późny wiek nie są aż tak narażone na poronienie jak kobiety z przewlekłymi chorobami, choćby w młodym wieku.

Planowanie rodziny po 40stce

Długo główkowano się nad tym co powiedzieć kobietom w okresie menopauzy jeśli chodzi o antykoncepcję. Jako tako antykoncepcja dla kobiet w tak późnym wieku rozrodczym nie jest zbyt powszechna, a nawet nie stworzono dotychczas odpowiedniego leku, który mógłby skutecznie chronić kobietę w średnim i starszym wieku przed zajściem w ciąże jednocześnie nie powodując komplikacji zdrowotnych (np. nie zwiększając ryzyka raka). Pozostaje zatem naturalne planowanie ciąży lub jej zapobieganie. Lekarze podają jednak do wiadomości ważną rzecz – iż kobieta która przestała miesiączkować przed 50 rokiem życia może najprawdopodobniej jeszcze w ciągu ok. 2 lat zajść w ciążę, natomiast po 50stce czas możliwości zajścia w ciążę skraca się do roku czasu. pozostają przecież prezerwatywy.

Prawdę mówiąc tylko statystyki, określają możliwość zajścia w ciążę u każdej kobiety może być bardzo różna, u niektórych szansa na ciążę spada już w wieku 35 lat a u innych w wieku 55 lat istnieje duże prawdopodobieństwo zapłodnienia.
Jest to zależne od stylu życia, naszej diety, stanu zdrowia i warunków środowiskowych. Jeśli jakaś kobieta w późnym wieku planuje urodzenie dziecka powinna także brać pod uwagę iż największe ryzyko poronienia 28. a 31. i 40. a 41. tygodniem – w tym okresie ciąży powinna szczególnie na siebie uważać i przebywać pod stałą opieką lekarza.

Decydowanie się na założenie rodziny w wieku czterdziestu lat nie jest już czymś nowym w dzisiejszych czasach. Choć wciąż liczba zajść w ciążę jest największa w przedziale wiekowym 16 – 19 lat (w Polsce średnio 17 lat) to za to kobiety koło trzydziestki rodzą coraz rzadziej. Coraz częściej na dziecko decydują się dojrzałe i bardzo dojrzałe kobiety, które postawiły na rozwój kariery bądź długi czas niezależności.
Poprawiające się warunki i możliwości opieki prenatalnej i okołoporodowej spowodowały zmniejszenie liczby poronień oraz komplikacji zdrowotnych co zmotywowało kobiety w średnim wieku do decydowania się na dziecko.

ALNG

Komentarze (17)

Emilly27k

11 lat temu

Najważniejsze aby dziecko było zdrowe, ale taka ciąża czasem wywołuje zaskoczenie:) Ja bym nie miała nic przeciwko jakbym miała rodzeństwo mniejsze:)

martam_1988

12 lat temu

Witam Panie! poszukuję kobiet, które urodziły dziecko po czterdziestym roku życia. Jestem położną pracującą na oddziale Intensywnej Terapii Noworodka i aktualnie piszę pracę magisterską właśnie na temat ciąży i porodu po 40. Szukam Pań które zachciałyby mi pomóc wypełniając krótką ankietę. Każde wypełnienie jest dla mnie na wagę złota. Dlatego z góry dziękuję za pomoc. http://www.ankietka.pl/ankieta/81323/ciaza-i-porod-u-kobiety-po-czterdziestym-roku-zycia.html
Marta Marciniak

Rique

12 lat temu

Według mnie ludzie powinni potrafić wypośrodkować, co tak naprawdę jest najważniejsze i co daje większe szczęście? Czy zwykłe rzeczy materialne… czy czułość i miłość najbliższych. Według mnie ludzie wcześniej powinni decydować się na potomstwo, a nie za wszelką cenę realizować się w zawodzie.

bess22

13 lat temu

Uważam,że to normalne zjawisko.Dziecko po czterdziestce,czemu nie.Jeśli kobieta jest zdrowa,czuje się dobrze i pragnie dziecka to jak najbardziej jest to pożądane.Świat się zmienia,ludzie także.Medycyna roztacza coraz większe możliwości,a wiek biologiczny wydłuża się.Czemu nie,można jednocześnie zostać babcią i mamusią.

sara

13 lat temu

Również znam Panią,która mając 47 lat,urodziła swoje drugie dziecko córkę,po 17 latach od pierwszego porodu i najfajniejsze jest to że zawsze mówiła,że nie doczeka nawet pierwszej komunii a co dopiero osiemnastki córki,a okazało się że nawet ukończenia studiów doczekała.Ta córeczka na dzień dzisiejszy ma trzydzieści pięć lat i jej mama w miarę w dobrym zdrowiu,jest z nią.

brysia

13 lat temu

Moja koleżanka w pracy urodziła syna 17.02.2011, ma 45 lat.
W pracy powiedziała nam dopiero jak była w 4 miesiącu.
Ma córkę która ma 19 lat i syna 7.
Podejrzewam, że ciąża była dlaniej dużym zaskoczeniem.
Nie zgadzam się z emmą, że nie chciałabym by w skórze tak starszawej matki, nieraz młode matki gotują smutny los i smutne dzieciństwo swoim dzieciom bo niedorosły do roli matki.
Kto jakie zapewni dzieciństwo swoim dzieciom nie zależy od wieku.
Wnioskując z Twojej wypowiedzi jesteś jeszcze młodą osobą.

kasia1358

13 lat temu

hala zadziwię Cię ,ale została juz babcią :)dwa miesiace temu.Co prawda prawnuki są starsze,ale jakie to ma znaczenie.U mnie np.brat mamy jest w moim wieku i babcia tez miała prawnuki starsze od wnuków.

picola

13 lat temu

Macierzyństwo po czterdziestce jest inne, dojrzalsze, mądrzejsze. Takie mamy więcej czasu poświęcają swoim pociechom, bo nie muszą pracować po 12 godzin, aby spłacić raty za lodówkę. Najczęściej mają już wiele i wiedzą jak ważny jest czas poświęcony dziecku. Znam kilka kobiet, które urodziły po czterdziestce i widzę, że te kobiety bardzo odmłodniały, a dzieci są bardzo mocno kochane, zadbane i szczęśliwe.

kasia1358

13 lat temu

moja sasiadka urodziła córke w wieku 48 lat.Wspaniale ją wychowała.Nawet chyba lepiej niż swoje starsze dzieci.

gaga

13 lat temu

Jestem zdrowa , mloda , 44 ro letnia kobieta , ktora chce miec kolejne dziecko…. i pytam dlaczego mialoby byc smutno ? Wszystko zalezy od naszego charakteru i priorytetow… tak mysle .I widzialam tez w swoim zyciu (niestety) wiele smutnych dzieci mlodych mam …. to przykre.Mysle tez ze nie da sie do zycia przylozyc szablonu , ani tez wypisac recepty.

cali

13 lat temu

Nie zgadzam się z emmą, że smutne dzieciństwo i jeszcze smutniejsze dorastanie. Mam koleżankę, która urodziła dziecko w wieku 46 lat i są najszczęśliwsi pod słońcem. Ich sóreczka jest śliczna, wesoła i bardzo kochana. W USA, gdzie mieszka moja córka standardem jest rodzenie dzieci po 40 roku życia. Nie bójmy się tego, żyjemy coraz dłużej, dbamy o swoje zdrowie bardziej niż przed laty. Bądąc mamą po 40-tce dłużej czujemy się młode i atrakcyjne…

topik4433

13 lat temu

Zgadzam się, nie doceniamy tego co możemy mieć w młodym wieku, pogoń za dobrami doczesnymi przesłania wszystko. Później jesteśmy mądrzejsi o pewne doświadczenia i myślenie nam się zmienia, ale tak jak Panie piszą, czasem bywa za późno.

emma

13 lat temu

Nie chciałabym być w skórze dziecka tak starszawej matki. Jest między nimi różnica dwóch pokoleń. Smutne dzieciństwo i jeszcze smutniejsze dorastanie.

marry

13 lat temu

Niestety obserwując młodych widzę taki schemat jak opisała donatwa ,a potem wszystko by się oddało,za możliwośc urodzenia dziecko- wydaje się mnóstwo pieniędzy na leczenie,a efekt nie zawsze jest ten oczekiwany

danatwa

13 lat temu

Zmienia się nasze oczekiwanie od życia , dlatego pierwsze wykształcenie , kariera , mieszkanie , dobry samochód , poźniej dziecko. Tylko że czasem późno jest już za późno..

Zostaw komentarz