coco-chanel-ikona-paryskiej-haute-couture

Moda urasta do rangi sztuki, kiedy niesie za sobą wartości, kreuje, zmienia, kiedy tworzą ją ludzie z pasją i ideałami. Przedstawiamy kobiety, które są ikonami stylu przez duże S. To kobiety, które zaznaczyły się w historii XX wieku. Zaczynamy od wielkiej kreatorki i indywidualności, która miała odwagę przełamać obowiązujące kanony, genialnej Coco Chanel. Swoimi słowami „Moda przemija, styl pozostaje”, zainspirowała nas do nowego cyklu o wyjątkowych kobietach.

Świat Chanel przypomina cebulę, jest w nim tyle warstw, różnica polega jednak na tym, że pachnie on Chanel No. 5 a nie jak cebula ” – powiedziała Justine Picardie, autorka “Coco Chanel. The Legend and The Life”.

Francuska projektantka mody, która od 1915 roku rewolucjonizowała damską modę, lansując ubrania o prostych sportowych fasonach oraz pozbawione ozdób krótkie suknie, stając się na sześć dziesięcioleci ikoną paryskiej haute couture (wysokiej kultury). Chanel nie wpisywała się w żadne ramy, była niepowtarzalna. Zmieniła obraz kobiecego stroju i rozpętała burzę w paryskim świecie mody.

Od kawiarni do domu mody

Coco Chanel, a właściwie Gabrielle Bonheur Chanel urodziła się 19 sierpnia 1883 roku w małym miasteczku Samur jako druga nieślubna córka Alberta Chanel oraz Jeanne Devolle. W roku jej urodzenia rodzice wzięli ślub. Bonheur miała pięcioro rodzeństwa. W roku 1895 osierociła ją matka, a ojciec zostawił rodzinę w krótkim czasie po tym zdarzeniu. 6 lat Gabrielle wraz z siostrami spędziła w sierocińcu w Aubazine, prowadzonym przez siostry Najświętszego Serca Marii. To właśnie tutaj nauczyła się szyć, co zaowocowało wielkim talentem francuskiej rewolucjonistki mody, który objawił się w przyszłości.

Zuzanna Górka