Czy wiesz że...? Zdrowie
Anoreksja po 40.?

To nie tylko codzienna walka z okruchami na talerzu, paniczny strach przed przytyciem, zniekształcone smutne odbicie w lustrze, to poważne zaburzenie psychiczne, które nieleczone może mieć tragiczne konsekwencje. Często kojarzone najczęściej z młodymi dziewczynami, które padają ofiarą presji bycia „szczupłą”. Zaburzenia jedzenia dotykają jednak coraz starsze kobiety.
Anoreksja (jadłowstręt psychiczny) nazywana jest często „chorobą duszy”. Objawia się zwykle między 14 a 18 a rokiem życia. Przyczyny tej choroby są uwarunkowane przez wiele czynników (rodzinne, psychologiczne, biologiczne, społeczne), a jej podłoże jest bardzo skomplikowane. .
Nie bez znaczenia pozostaje gloryfikowany przez media „kanon piękna” czyli nieosiągalne dla większości kobiet „magiczne” liczby 90-60-90. Ponieważ my, kobiety jesteśmy dużo bardziej podatne na społeczne presje, nieustannie dążymy do perfekcjonizmu, same wyznaczamy sobie stanowcze granice i cele, ryzyko zachorowania jest u nas dużo większe. Na anoreksję kobiety zapadają około 20 razy częściej niż mężczyźni.
Nie jedzą, by żyć
Anoreksja w odbiorze społecznym postrzegana jest głównie przez pryzmat zakompleksionych nastolatek lub jako choroba zawodowa modelek, tym czasem anoreksja zbiera coraz większe „żniwo” wśród kobiet dojrzałych.
Potwierdzają to wyniki badań prowadzonych w Centrum Leczenia Zaburzeń Jedzenia w Denver, które były przeprowadzane przez okres dwóch lat na rosnącej, choć często pomijanej grupie kobiet dojrzałych, które cierpią na zaburzenia jedzenia.
Udało się naukowo ustalić, że wzrasta liczba kobiet w średnim wieku, które zgłaszają się na leczenie z powodu zaburzeń jedzenia. Panuje utarte przekonanie, że typowa kobieta cierpiąca na zaburzenia jedzenia to nastolatka z średniej lub wyższej klasy społecznej. Tymczasem, jest to często kobieta pomiędzy 30 a 65 rokiem życia.
Dr. Tamara Pryor, Dyrektor wspomnianego Centrum Leczenia Zaburzeń Jedzenia, mówi:
„ Przez ostatnie lata zwiększa się liczba kobiet zgłaszających się na leczenie. Jednak należy podkreślić, że te kobiety „nie budzą się” w wieku 30 lat i zaczynają nagle cierpieć na zaburzenia jedzenia.
94% z nich chorowało na zaburzenia jedzenia w okresie dorastania lub doświadcza nawrotu choroby.
Tylko 4% kobiet chorujących na anoreksję lub bulimię to Panie, które nie chorowały na zaburzenia odżywiania wcześniej, to osoby, których życiowe zawirowania – najczęściej wymieniany jest rozwód – doprowadziły do zaburzeń odżywiania w wieku dojrzałym.
Przyczyny wzrostu pacjentów w średnim wieku z zaburzeniami odżywiania:
- Większa świadomość i lepsze metody leczenia pozwoliły pacjentom z zaburzeniami przetrwać okres choroby w młodszym wieku i dożyć średnim wieku;
- Wyż demograficzny w Ameryce automatycznie przełożył się na większą liczbę osób w wieku średnim cierpiących na zaburzenia jedzenia;
- Presja społeczna – kult bardzo szczupłego ciała utożsamianego z atrakcyjnością. Ma to ogromny związek z rozwojem zaburzeń odżywiania w okresie dojrzewania i/albo nawrót choroby lub kontynuowanie zaburzeń odżywiania w średnim wieku.
Syndrom “Zdesperowanej Pani Domu”
Zjawisko to widoczne coraz bardziej wśród Amerykanek klasy średniej lub wyższej zostało ochrzczone mianem „Syndrom Zdesperowanej Pani Domu”. W oryginale nazwa ta brzmi „Desperate Housewives Result” i sugeruje związek z bardzo popularnym serialem telewizyjnym „Desperate Housewives” z Evą Longorią w roli głównej (w Polsce emitowany jest pod tytułem „Gotowe na wszystko”). Kreowany wizerunek „Pań domu” to eleganckie, zadbane, modne, bogate z nienaganną sylwetką kobiety w wieku średnim, będące wiecznie na diecie, które jedzą sałatę na obiad.
Natury nie oszukają najlepsze kremy, ubrania, zabiegi kosmetyczne. Siłą rzeczy „normalna” statystyczna 40-latka nie może mieć ciała 20—latki. Presja społeczna, kolorowe okładki magazynów, utożsamianie bardzo szczupłej sylwetki z sukcesem, prestiżem, powodem do dumy – to wszystko może sprawić, że „zdesperowana” kobieta dojrzała zrobi wszystko, aby dostosować swój wygląd do obecnego trendu na „bycia zawsze młodą i piękną”. I w tym tkwi błąd. Nie daj się zwariować. Nie możesz wyglądać młodziej niż Twoja córka…
Szansa na wyleczenie?
Trwale udaje się wyleczyć co czwartą osobę cierpiącą na anoreksję. Kolejne 45% chorych wraca do masy ciała z pogranicza normy. Zaburzenia jedzenia zawsze pozostawiają trwałe zniszczenia w sferze fizycznej i psychicznej, dotykają samej chorej osoby, jak i jej rodziny oraz najbliższego otoczenia.
W artykule zostały przedstawione wyniki badań przeprowadzonych na Amerykankach, ponieważ nie dysponujemy takimi badaniami na grupie kobiet dojrzałych cierpiących na zaburzenia jedzenia
w Polsce.
Zuzanna Górka
« Dna moczanowa a puryny i kwas moczowy
elle@elle
9 lat temu
Tak chcemy cofnąc czas do 20 lat jak byłyśmy szczupłe i młode i gwałtownie , zwłaszcza dla partnera odchudzamy się,walczymy z cellulitisem ,brakiem jędrności ciała,ważne jest systematyczne dbanie o siebie a nie z doskoku i gwałtownie na siłe:)))
pati25
10 lat temu
Gdy kobieta jest bardzo zdesperowana,,ma np młodszego partnera i boi się,że on ją zostawi wówczas jest gotowa na wiele.Głodzi się i w końcu nie wiadomo kiedy przeradza się to w poważny problem,w chorobę.
Emilly27k
12 lat temu
Szkoda mi tych osób .Mianowicie myślę ,że można im w odpowiedni sposób pomóc.
basia4ab
12 lat temu
Witam serdecznie.Bardzo dobry artykuł, gdyż dowiedziałam się o anoreksji, że dotyka tez ludzi starszych.Zawsze myślałam że to choroba ludzi młodych.Trzeba dbać o figurę ale nie do przesady. Choroba zaczyna się niewinnie a kończy się w wielu przypadkach tragicznie.
tereska56
12 lat temu
A jednak! To mit, że chorują tylko nastolatki. Choć, jak podano w artylule kobiety chorujące po 40-stce to zwykle te, które miały wcześniej problemy z zaburzeniami odżywiania.
summer
12 lat temu
To, że nie soli i nie słodzi – na pewno nie ma złego wpływu na organizm;), jednak już brak tłuszczów (zwłaszcza roślinnych) na pewno tak! Sałata sama w sobie jest zdrowa, ale przecież coś oprócz niej trzeba jeść! Tej pani na pewno brakuje wapnia, białka i wielu innych składników…… Ale nie każda osoba, która się tak odżywia ma anoreksję!
Meguszka
12 lat temu
Dobrze, że powstają artykuły o tym. Przecież anoreksja może dopaść każdego, nie tylko nastolatki. Znam jedną panią, która wygląda jak swój cień. Je sałatę, zero tłuszczu, nie soli, nie daje cukru. Niby zdrowo, a jednak brakuje jej róznych ważnych substancji. Jest sucha jak gnat. Nic do niej nie dociera, może przez to tyle choruje i ma problemy z kręgosłupem?
pati25
12 lat temu
Anoreksja była kojarzona z nastolatkami,które za wszelką cenę pragnęły byc szczupłe,pragnęły miec figurę modelki.To przerażające,co one mogą zrobic aby osiągnąc to co chcą.Osoba chora na anoreksję pomimo,że już jest chuda stale jeszcze uważa,że jest za gruba i dalej się odchudza.W konsekwencji prowadzi to do śmierci
summer
12 lat temu
Pamiętajmy, że anoreksja to choroba o podłożu psychicznym! Anorektycy udają przed ludźmi, że jedzą. Jeśli ktoś nie zauważa, że ma w domu anorektyka, to bardzo niedobrze. Może tym paniom po 40-tce wpada do głowy taki pomysł, gdy zostają w końcu same i nikt ich nie kontroluje, czy jedzą?:(
lalakosi
12 lat temu
Anoreksja to straszna rzecz. Zdawałoby sie ze starsza kobieta bedzie madrzejsza, a tu życie pokazuje że wcale nie 🙁
topik4433
12 lat temu
Ja również anoreksję kojarzyłam z nastolatkami, czy młodymi kobietami, a tutaj niestety problem zatacza szersze kręgi. Trzeba pamiętać, że szczupłe nie zawsze znaczy piękne.