jak złagodzić objawy menopauzy

Kiedy przekroczymy pewien wiek, zaczynają się pojawiać objawy menopauzy. Niezależnie od tego, czy są one sporadyczne, niewielkie czy bardzo mocno nasilone, wszystko o czym myślimy to jak przynieść sobie ulgę w tym niezbyt przyjemnym okresie.

Objawy menopauzy mogą wpływać na komfort życia, dlatego warto zadbać, aby przejść ją najłagodniej. Możesz mieć do czynienia z uderzeniami gorąca, zmianami nastroju, zmęczeniem i utratą energii, przyrostem masy ciała w okolicy brzucha, a nawet zmniejszeniem popędu seksualnego. Rzeczywistą przyczyną tych przykrych objawów jest obniżenie się hormonów w organizmie i ich nierównowaga, która odpowiada za szereg konsekwencji. Na szczęście dzisiejsze kobiety nie muszą ryzykować swojego zdrowia za pomocą sztucznej hormonalnej terapii zastępczej, a mogą wspomagać się produktami naturalnymi, które wspomogą przejście tego niekoniecznie przyjemnego okresu. Jednym z produktów, które mogą przynieść ulgę jest koenzym Q10. To substancja, która znajduje się w każdej komórce naszego ciała, pomaga produkować energię w komórkach i jest niezbędna do pełnienia podstawowych funkcji każdej komórki znajdującej się w naszym organizmie. Ponadto działa jako antyutleniacz – chroni organizm przez uszkodzeniami spowodowanymi wolnymi rodnikami. W praktykach medycznych stosowany był przez dziesięciolecia, zwłaszcza w przypadku leczenia problemów sercowych. I choć jest on naturalnie wytwarzany przez nasz organizm, jego produkcja zmniejsza się wraz z wiekiem. Suplementacja koenzymem  Q10 wpływa doskonale na zdrowie układu sercowo-naczyniowego i może zmniejszać uderzenia gorąca, a ponadto poprawiać nastrój i przeciwdziałać depresji. Badania sugerują, że CoQ10 może zmniejszać spadek zdolności poznawczych u kobiet po menopauzie i jest równie ważny dla kobiet stosujących hormonalną terapię zastępczą, przyjmujących leki obniżające ciśnienie krwi i obniżające cholesterol czy przyjmujących leki tarczycowe, ponieważ wszystkie te leki zmniejszają naturalną produkcję koenzymu. Niestety nie uzyskamy dużych ilości koenzymu z samej diety, dlatego warto wspomagać się jego suplementacją w miarę starzenia się, co pomoże zwiększyć poziom energii, utrzymać zdrowy układ sercowo-naczyniowy i wzmocni sieć obrony antyoksydacyjnej organizmu.

Jedną z teorii na temat tego, dlaczego się starzejemy i umieramy w pierwszej kolejności, jest to, że naszym komórkom zabrakło energii – mitochondria przestają funkcjonować prawidłowo i nie ma już wystarczającej energii do funkcjonowania komórek, więc nasze narządy zaczynają zawodzić. Prostym wyjaśnieniem może być to, że nie ma wystarczającej ilości energii, ponieważ nie ma paliwa w postaci krążącego koenzymu Q10.

Dzięki obecności CoQ10 organizm jest w stanie ze składników odżywczych wytworzyć energię w mitochondriach. Ponadto wspomaga on również prace innych enzymów trawiących żywność.

Istnieje w różnych stanach– ubichinon i ubichinon, niestety ten drugi jest droższy i posiada dużo mniej stabilną formę. CoQ10 przekształca się między dwoma formami – ubichinonem i ubichinolem w organizmie w ciągłym cyklu. Na tym polega biologiczna rola CoQ10. Zatem, jeśli człowiek przyjmuje ubichinol, zostaje on przekształcony w ubichinon i odwrotnie. Nie ma znaczenia, jaka postać tej substancji jest przyjmowana. Ubichinon (forma utleniona) odgrywa podstawową rolę  w komórkowym metabolizmie energetycznym (synteza energii -ATP). Ubichinol (forma zredukowana) jest istotna dla realizacji funkcji antyutleniacza. Wykazano również, że CoQ10 pomaga w recyklingu witaminy C i E, co dodatkowo maksymalizuje jego działanie jako przeciwutleniacza.

Naturalnie wraz z wiekiem zdolność organizmu do produkcji koenzymu maleje. Oznacza to, że wszyscy możemy skorzystać na spożywaniu większej ilości CoQ10 zarówno naturalnie w ramach spożywanej żywności jak i w formie wysokiej jakości suplementów.

Wykazuje szereg efektów biologicznych:

  • Pomaga chronić serce i naczynia krwionośne przed szkodliwym działaniem stresu oksydacyjnego
  • Pomaga zmniejszyć zmęczenie i zwiększa wytrzymałość
  • Chroni przed wolnymi rodnikami i typowymi oznakami starzenia w tym utratą mięśni i zmianami skórnymi
  • Stabilizuje poziom cukru we krwi
  • Wspiera zdrowe dziąsła
  • Zmniejsza dystrofię mięśni
  • Może być pomocny w leczeniu nowotworów, zaburzeń równowagi hormonalnej, cukrzycy, wirusów czy infekcji

W naturalnej formie najwięcej koenzymu występuje w:

  • Wołowinie od krów karmionych trawą
  • Jajkach i mięsie od kurek wolno żyjących
  • Truskawkach, pomarańczach
  • Sezamie, pistacjach
  • Brokułach, kalafiorze
  • Sardynkach, makreli, śledziach, pstrągu tęczowym

Pamiętajmy jednak, że z żywności ciężko dostarczać odpowiednio dużą ilość koenzymu Q10, więc nie bójmy się wspomagać suplementami dobrej jakości, jak np. N°1 Coenzyme Q10 firmy LabOne.

Autor: Małgorzata Ostrowska – Absolwentka studiów magisterskich kierunku dietetyka na Wydziale Nauk o Zdrowiu Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Kierownik poradni dietetycznej Be Well by Mauricz. Autor wielu publikacji naukowych oraz artykułów publikowanych w czasopismach eksperckich, popularnonaukowych i  lifestylowych.