co-to-jest-menopauza

Martwisz się, że menopauza spadnie na Ciebie jak grom z jasnego nieba? Możesz spać spokojnie. Klimakterium to długotrwały proces. Przeczytaj jak rozpoznać jego pierwsze objawy.

Próbując znaleźć jakieś informacje na ten temat w internecie dowiaduje się, że pierwsze symptomy menopauzy nastąpią wtedy, gdy „FSH nie przekracza 30j/l, natomiast stężenie estradiolu jest mniejsze niż 30 pg/ml” lub gdy „podczas badań zostaje stwierdzony podwyższony poziom gonadotropin przysadkowych”. Fajnie, pomyślałam, ale co to jest to FSH, gdzie w moim ciele są te dźwięcznie brzmiące gonadotropiny i skąd będę wiedziała, że przekroczyły dopuszczalny poziom?

Szukam dalej

…i dowiaduję się, że FSH to skrót od angielskiego follicle-stimulating hormone, który oznacza hormon produkowany przez przysadkę mózgową, a jego wydzielanie zależne jest od faz cyklu miesiączkowego. Gonadotropina pobudza jajeczkowanie i syntezę progesteronu przez jajniki. Poziom stężenia hormonu można zbadać w trakcie badania laboratoryjnego. Z tymi informacjami czuje się trochę pewniej, ale wciąż nie wiem kiedy TO się zacznie.

3 fazy menopauzy

Menopauza to proces biologiczny dotyczący kobiet po czterdziestym roku życia, dzielony na 3 zasadnicze etapy. Jest to okres przejściowy związany głównie z zanikiem czynności jajników. Początkowa faza premenopauzy to czas kiedy mamy krótsze lub dłuższe niż zwykle okresy krwawienia, a także objętość upławów odbiega od normy. Nie odczuwamy wtedy zaburzeń hormonalnych ani psychicznych, jednak badania wykazują podwyższony poziom FSH.

Mira Starobrzańska