co-to-jest-menopauza

Martwisz się, że menopauza spadnie na Ciebie jak grom z jasnego nieba? Możesz spać spokojnie. Klimakterium to długotrwały proces. Przeczytaj jak rozpoznać jego pierwsze objawy.

Kolejnym etapem jest perimenopauza, kiedy to mogą występować tzw. objawy wypadowe, związane jest to ze wzrostem poziomu FSH. Charakterystyczną cechą tej fazy jest skrócenie cyklu miesiączkowego. Potem następuje menopauza, a po niej postmenopauza, czyli okres, w którym nie występuje krwawienie miesięczne. Podczas badań stwierdza się wysoki poziom FSH, natomiast znaczne obniża się poziom estrogenów i progesteronu.

Objawy menopauzy

Niedobór hormonów jajnikowych może spowodować różnego rodzaju dolegliwości. Chodzi przede wszystkim o zmiany naczynioruchowe, zaburzenia emocjonalne, zmiany w układzie kostnym oraz zachwiania przemiany materii. Można dojść do rozstroju organizmu.

Objawy wypadowe – wbrew temu, co mogłaby sugerować nazwa – to po prostu wczesne objawy menopauzy, związane z ustaniem funkcji jajników w momencie zakończenia produkcji estrogenu. Są to m.in. uderzenie gorąca, pocenie się w nocy, bezsenność i wahania nastroju.

Ufff…

Specjaliści uspokajają, że większość kobiet nie przechodzi tego okresu tak dramatycznie, jak się ogólnie przyjęło oraz że jest on łagodniejszy w swojej formie niż jego encyklopedyczne opisy.

A to jak przez niego przejdziemy zależy w dużej mierze od nas samych, naszego nastawienia i odpowiedniego przygotowania. Jedno jest pewne, przekwitanie nie spadnie na nas jak grom z jasnego nieba, więc nie mamy powodów do niepokoju.

Mira Starobrzańska