Alternatywna medycyna Natura i eko

Co to jest hirudoterapia?

co-to-jest-hirudoterapia

Pod nazwą łacińską Hirudo Medicinalis kryje się pijawka lekarska. Większość z nas ma bardzo nieprzyjemne skojarzenia na samą myśl o tych małych i wijących się stworzeniach. Nazwanie kogoś „pijawką” też komplementem nie jest. Naturalnym odruchem na widok nawet jednej Hirudo jest deklaracja „Ja nigdy tego nie zrobię”! A jednak choć trudno w to uwierzyć – hirudoterapia wraca do łask i jest bardzo popularna.

Hirudoterapia to leczenie z wykorzystaniem pijawek. Sposób ten został odkryty już w czasach wczesnej starożytności. Choć uczeni przez setki lat nie potrafili wytłumaczyć na czym polega jego fenomen, stosowali go z powodzeniem do leczenia wielu chorób. Apogeum metoda przeżyła w XIX wieku, kiedy pijawki stosowano na wszystko, w olbrzymich ilościach. Wiek XX odwrócił się od hirudoterapii na rzecz nowoczesnej medycyny farmakologicznej. Jednak dzięki współczesnym badaniom Hirudo Medicinalis znowu powraca do łask. Choć trudno w to uwierzyć, dziś hirudoterapia znowu jest popularna, a lekarze i naukowcy dostarczają coraz więcej dowodów na to, że pijawki naprawdę mają uzdrawiające właściwości.

Jak ‘działa’ pijawka?

Pijawki są przede wszystkim najbardziej znane ze swoich właściwości poprawiających krążenie krwi. Działają trójstopniowo. Pierwszy etap to już moment wkłucia w ciało – naturalna akupunktura. Do mózgu jest wówczas wysyłany sygnał mobilizujący organizm do reakcji obronnej. Drugą fazą działania jest upust krwi, czyli to, na czym najbardziej skupiali się nasi przodkowie i czemu błędnie przypisywali największe zasługi. Utrata krwi ma o tyle pozytywne działanie, że napędza układ krwionośny człowieka do wydajniejszego działania oraz aktywizuje układ odpornościowy do walki z procesem chorobowym.

Fabryka substancji leczniczych

Trzecim i jednocześnie najważniejszym stopniem dobroczynnego wpływu pijawki na organizm jest jej działanie farmakologiczne. Badania naukowe dowiodły, że w trakcie wysysania krwi w gruczołach pijawki produkowanych jest ponad 150 rodzajów dobroczynnych substancji, które dostają się do krwioobiegu człowieka. Wśród nich największe znaczenie ma hirudyna – lek o silnym działaniu przeciwkrzepliwym i antykoagulacyjnym. Oprócz tego w „ślinie” pijawek znajdują się substancje przeciwbólowe, przeciwzapalne, znieczulające, regulujące ciśnienie tętnicze oraz antybiotyki!

M. Borowik

Pod nazwą łacińską Hirudo Medicinalis kryje się pijawka lekarska. Większość z nas ma bardzo nieprzyjemne skojarzenia na samą myśl o tych małych i wijących się stworzeniach. Nazwanie kogoś „pijawką” też komplementem nie jest. Naturalnym odruchem na widok nawet jednej Hirudo jest deklaracja „Ja nigdy tego nie zrobię”! A jednak choć trudno w to uwierzyć – hirudoterapia wraca do łask i jest bardzo popularna.

Na co stosować hirudoterapię?

 • krwiaki i zakrzepy
 • niedociśnienie, nadciśnienie
 • choroby skóry
 • choroby serca
 • choroby płuc i oskrzeli
 • choroby wątroby
 • choroby nerek
 • chorobę niedokrwienną,
 • choroby kręgosłupa
 • choroby kobiece, bezpłodność
 • zakrzepowe zapalenie żył, żylaki
 • rwę kulszową
 • trudno gojące się rany
 • wysoki cholesterol
 • wrzody żołądka i dwunastnicy, choroby przewodu pokarmowego
 • alergie
 • procesy starzenia
 • udary
 • zapalenie korzonków nerwowych
 • bóle stawów
 • prostatę, impotencję
 • agresję, histerię, nerwice, depresję,
 • niektóre nowotwory

O skuteczności pijawek może świadczyć fakt, że stosuje się je już nie tylko w ramach medycyny naturalnej, ale coraz częściej sięgają po nią lekarze jak po pełnoprawny lek. W USA Hirudo Medicinalis jest już nawet wpisana na listę leków. Być może w niedługim czasie idąc do lekarza będziemy dostawać pijawki na receptę?

M. Borowik

Komentarze (9)

Annagata

9 lat temu

Fantastyczna terapia ido tego naturalna.faktem jest jednak,że pewnie zawsze będziemy mieć do niej opory.moja mama opowiadała mi,że kiedy jej ojciec,a mój dziadek dostał wylewu,a było to w latach sześćdziesiątych,to właśnie lekarz zalecił pijawki.nikt w domu nie chciał się do nich dotknąć i padło na mamę.zawsze po takim krwawym seansie dziadek czuł się lepiej.Ale patrząc na spis chorób,na jakie mogą pomóc pijawki,choć nie bez oporów,sama zdecydowałabym się na taka kurację.mam uszkodzony kręgosłup i nerwy kulszowe,to może coś by pomogło,bo lekarze od razu chcą operować!

pati25

10 lat temu

Z artykułu wynika ,że leczenie pijawkami zalecane jest przy wielu chorobach..Metoda ta jest coraz bardziej popularna.Nie wiem czy bym się odważyła wypróbować tą metodę.Nie mówię,że nie.Bo gdyby ta właśnie metoda leczenia okazałaby się ostatecznym rozwiązaniem to pewnie bym się zdecydowała.

ell@

10 lat temu

a przed uśpieniem musieliby mi podać środki uspokajające, coś w rodzaju „głupiego Jasia”, lub … środki zwiotczające mięśnie ..! 😀

drobina

10 lat temu

Summer: coś w tym jest. Fajnie się ogląda te pijawki np. w telewizji, ale jak pomyślę, że takie coś miałoby mi się przylepić do ciała, to ciarki przechodzą. Chociaż tak naprawdę to nie wiem, jakby było trzeba, to może bym się zdecydowała na taką terapię

summer

10 lat temu

🙂
To tak, jak ja! Musiałabym ją przecież z siebie natychmiast strząsnąć, co na pewno nie byłoby łatwe;). No, chyba żeby mnie uśpili do zabiegu 😉 😉 😉

drobina

10 lat temu

Jakiś czas temu oglądałam bardzo ciekawy program telewizyjny na temat pijawki lekarskiej. Leczenie tą metoda jest coraz bardziej popularne i przede wszystkim skuteczne.

irysek7

10 lat temu

Do tej pory z pijawką kojarzył mi się tylko upust krwi. Nie miałam pojęcia, że aż tyle dobroczynnych substancji dostaje się do krwiobiegu człowieka podczas takiej „sesji”. Skoro pijawki są takie skuteczne, to rzeczywiście warto wrócić do tej metody.

dulcynea

10 lat temu

Pijawki lekarskie to bardzo znana metoda leczenia , kiedyś wydawało mi się ,że bardzo archaiczna.
Jednak wracamy do tego co skuteczne. Jeszcze jakiś czas temu wzdragałabym się przed tym lecz dziś ,kiedy mam silne dolegliwości bólowe kręgosłupa ,poddałabym sie tej metodzie.
Nawet pijawkom „forte”.

Zostaw komentarz