co-to-jest-cytologia

Cytologia jest to bezbolesne i nieinwazyjne badanie szyjki macicy. Polega na pobraniu rozmazu zawierającego złuszczone komórki nabłonka z tarczy i kanału szyjki macicy. To skuteczne badanie przesiewowe i profilaktyczne.

Pozwala wykryć wczesne zmiany, tak przednowotworowe jak i nowotworowe (niewidoczne w zwykłym badaniu ginekologicznym). Te minimalne zmiany mogą być leczone miejscowo – cytologia pozwala więc uniknąć poważniejszych operacji.

Badanie z reguły nie trwa długo, od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, i trzeba je powtarzać średnio raz do roku. Materiał jest pobierany przy pomocy specjalnej szczoteczki, a następnie oceniany pod mikroskopem.

Jak nie zapomnieć o badaniu?

Jeżeli mamy stałego ginekologa, jest duże prawdopodobieństwo, że on sam, przeglądając nasza kartę, zauważy, że jest czas na badanie cytologiczne. Badanie to można przeprowadzić przed standardowym badaniem ginekologicznym, nie trzeba się na nie specjalnie umawiać, chyba, że ginekolog w trakcie wywiadu nam to zaleci.

Jeśli zmieniamy często lekarza prowadzącego (na przykład w wyniku zmian personalnych przychodni, przeprowadzek, różnego czasu pracy), niestety, musimy same zapamiętać, żeby się przebadać. Na szczęście większość telefonów komórkowych ma opcję zaplanowania wydarzeń z dużym wyprzedzeniem, dlatego już dziś warto wstawić przypomnienie, które zwróci nam uwagę na to istotne badanie – nawet za pół roku.

Redakcja